…vagy élő lovat, zsiráfot, mezei egeret…vagy bármi mást, amitől első meglepetésedben egy hátast dobsz, aztán csak határozottan annyit mondasz:
-Nem, ez lehetetlen.
Aztán meg is indoklod:
– Azért lehetetlen, mert azt mondtam, hogy nem lehet.
Hidd el, ennél sokkal hatékonyabb módszerek vannak! És persze mindenki jobban jár majd. A gyermeked is, mert jó eséllyel érzi majd rajtad, hogy komolyan veszed az igényeit. Te is, mert sokkal többet megismersz a gyermekedből. És mindketten, mert nem lesz a szobában élő elefánt, se ló, se zsiráf, és még mezei egér sem.
És akkor lássuk sorban, melyik az a 10 lehetőség, amelyek közül választhatsz!
Persze biztos vannak még továbbiak is, de nekem ennyi elég szokott lenni 🙂
- Gyorséttermi módszernek hívják, mert ugyanúgy visszakérdezel, mint a Mekiben: -sajturber menü, barackos teával, és egy ketchup? Avagy: – szóval egy élő elefántot szeretnél a szobádban tartani? Ezt a lépést semmiképpen ne hagyd ki, mert lehet, hogy félreértettétek egymást. Jó tisztázni, mi a kiindulási pont.
- Tegyél fel további kérdéseket! Elefánt esetében: hová fog pisilni, ha nem fér be a wc-be, mivel fog fogat mosni, stb. Egyáltalán tudja-e a gyerkőc, mit eszik az elefánt? Ha nem, itt az ideje utánajárni! Ez nálunk nagyon jól működött, hetekig forogtunk egy-egy téma körül, a gyerekek egyre okosabbak lettek, és végül már nem is emlékeztek arra, hogy honnan indult az egész.
- “Biztos vagyok benne, hogy találunk megoldást!” – nem tudom, neked mondták-e már, nekem igen. És hát bizony határozottan jobb érzés ezzel a tudattal tárgyalni. Ha elsőre nincs lövésem se, milyen alternatívát tudnék felajánlani, akkor szoktam elővenni ezt a mondatot…és tényleg mindig bejön.
- Nem minden esetben működik, de sokszor igen: ajánlj fel választási lehetőséget! Elefánt helyett mit szólnál egy tengeri malachoz?
- Kérd meg, hogy mondjon 3 érvet a kérése mellett! – főleg nagyobbaknál működik, és fantasztikus élmény! Akárhányszor ezt kértem a kiskamasz/nagykamasz gyerekeimtől, mindig rájöttek, hogy ez nagyon nehéz! Azonban segítette őket abban, hogy megerősödjenek a döntésükben vagy éppen elálljanak a kéréstől.
- Ne hagyd magad! Ha kell, kezdj el alkudozni! 🙂 Hidd el, elefánt helyett még mindig jobban jársz egy tengerimalaccal!
- Halaszd el a döntést! Az anyákban – legalábbis bennem – sokszor az az állapot rögzül, hogy a gyermekünk még csecsemő, és az igényeit azonnal ki kell elégítenünk. Pedig hahóó! már 6-7-8-9-10 éves! Igenis képes várni, míg nyugodt körülmények között átgondoljuk a döntésünket!
- Hívj össze családi kupaktanácsot! Sok esetben úgysem egyedül kell döntést hoznod, hanem érint másokat is: apát, tesót, nagymamát. Érdemes őket is megkérdezni, hiszen lehet, hogy más szempontokra is felhívják a figyelmedet!
- Ne mondj végleges nemet! Elképzelhető, hogy egyszerűen nemet kell mondanod a kérésre, semmi gond ezzel! De próbáld meg határidőhöz kötni, például: ma nem alhat az ágyadban az elefánt, ha már iskolásleszel, kaphatsz elefántot. És reménykedj, hogy addigra már nem elefántot szeretne…
- Ha mindezek ellenére mégiscsak sírás és hiszti lesz a vége, akkor fogadd el, hogy a gyermeked csalódott. Ne mondd neki, hogy hagyja abba a sírást, illetve ne minősítsd “nevetséges”-nek a reakcióját. Ehelyett biztosítsd arról, hogy megérted az érzéseit, de most mégis el kell fogadnia a döntésedet, hiszen te vagy a szülője.
Végül ne feledd:
“A béke nem a konfliktus hiánya, hanem a konfliktus kezelésének képessége.”
Dan Millmann
Kérlek, vedd figyelembe, hogy a Gyereketető oldal nem frissül már! Az itt bemutatott játékötletek letölthető sablonjai folyamatosan kerülnek át az új, Skillo.hu weboldalra! Ez azt jelenti, hogy nem fogod tudni azonnal letölteni a sablont! Ha ennek ellenére szeretnél más játékokat letölteni, használni, iratkozz fel a Skillo-levelekre!
Tetszett, biztosan hasznát veszem, köszönöm!
Kedves Virág! Ez most nagyon jókor jött! Köszönöm! Remek ötletek vannak benne!