Manapság az anyukák csak félve merik bevallani, ha a gyerkőc iskola után még valami különórára is jár: hangszert vagy nyelvet tanul, esetleg versenysportot űz. Jobb erről mélyen hallgatni, hiszen elég nagy eséllyel találkozik majd azzal a véleménnyel, miszerint túlterheli a gyermekét, elveszi a gyerekkorát, és hasonlók.
A mai általánosan elfogadott hozzáállás az, hogy a gyerkőc suli után már lehetőleg menjen haza, és játsszon, pihenjen, esetleg tanuljon másnapra.
Ha van is valami különleges érdeklődési köre, akkor azt mindenképpen intézze el a suliban, lehetőleg délután ötig.
Ebben a posztban azonban hadd szóljak néhány szót a különórák védelmében, mivel a gyerekeim lelkesen jártak/járnak különórákra, és néhányan a mai napig versenysportot is űznek.
Mit képes adni egy különóra egy gyermeknek?
- Először is egy teljesen más tanulási stílust. A különórákon legtöbbször nincsenek osztályzatok, vagy ha vannak is, kit érdekel…egy szolfézs hármasért nem veszik otthon a gyerek fejét. Éppen ezért ezekre az órákra nem a jobb jegyért tanul a gyerek, hanem mert élvezi. Ha nem élvezi, akkor pedig a legtöbb szülő úgyis belátja, ablakon kidobott pénz a hegedű-óra.
- A különórák leginkább olyan témában szerveződik, ami nem kerül be az iskolákba. Oké, néha fociznak tornaórán, de mondjuk a párbajtőr igen kevés suliban része a tantervnek…és zongorázni sem tanulhat a gyermekünk ének óra keretében.
- Szerencsés esetben a különóra nem az iskola épületében van, így földrajzilag is teljesen más a környezet, és végre nem a suli levegőjét szívja a gyerekőcünk.
- A különórák legtöbbször kiscsoportos foglalkozást jelentenek, így sokkal több idő és figyelem jut a gyerekekre, illetve szinte 100%-ban megvalósul a saját haladási tempó figyelembe vétele.
- A különórák legtöbbjében igazi csapatszellem kap helyet: gondoljunk a zenekarra, a sportokra! Nincs az az osztályközösség, ahol olyan szoros társas kapcsolatok alakulnak, mint az előbbiek során.
- Ha a gyermekünknek “bejön” a különóra, olyan önbizalomra tehet szert, ami a suliban is segíti majd a nehezebb tantárgyakhoz való viszonyulását. Ha nem jön be, akkor hadd keressen másikat!
- A különóra egy plusz elfoglaltság, és igen, emellett jobban oda kell fogyelni arra, hogy időben elkészüljön a lecke is. Ez azonban szervezetebbé teheti a gyermeket, hiszen nem lehet a leckeírást halogatni.
Természetesen lehetséges, hogy egy gyerek nem talál számára vonzó különfoglalkozást, hangszert, vagy sportágat. Van ilyen…nem attól lesz jobb ember valaki, hogy minden nap van egy különórája.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!