Tégy egy próbát: számold össze, egy héten hányszor mondod a gyerkőcnek, hogy ne izguljon…sikerülni fog, majd összejön, meglesz, jó lesz az úgy, nem baj, ha nem lesz tökéletes….
Ha egynél többször, akkor elérkezett az idő: mondj mást a “ne izgulj!” helyett!
Jó, de mit?
Hát az attól is függ, mitől fél, szorong, mennyire izgul a gyermeked.
Vannak gyerekek, akik szinte folyamatosan szoronganak attól, hogy nem teljesítenek a maximumon. Mások csak bizonyos tárgyakkal, vagy személyekkel, szituációkkal összefüggésben félnek a megmérettetéstől.
Néha elég nyilvánvaló, hogy olyan elvárásat tettünk a gyerkőcre, aminek még mi magunk sem tudnánk megfelelni. Megint máskor ennek nyoma sincs, senki nem támaszt irreális elvárásokat, a gyerkőc mégis tövig rágja a körmeit egy-egy dolgozatírás előtt.
Mégis, mit tehetünk?
Sokszor hallom, hogy pszichológust javasolnak a szakemberek ilyen esetekben.
Azonban mielőtt külső segítséghez folyamodunk, érdemes meggondolni, biztosan olyan súlyos-e a probléma, hogy erre van szükség! Félreértés ne essék, abszolut pszichológus-párti vagyok, nagyon jó iránynak tartom, hogy ma már egyre többen mernek külső segtséget kérni a problémáik megoldásához.
Azonban ismerek olyan családokat, akik a legapróbb problémához sem mernek hozzányúlni attól való félelmükben, hogy véletlenül rosszul reagálnak a gyerkőc viselkedésére. Ez már a másik véglet, amikor a gyermek folyamatosan kívülről kap segítő kezet, és egyáltalán nem alakul ki benne a saját problémamegoldás igénye.
Ha úgy érezzük, hogy a gyermekünk nemigen tud megbírkózni a szorongással, félelmével, akkor elsősorban nekünk, a szüleinek a feladata, hogy segítsük őt ebben.
Nézzük, mikor mit érdemes tenni 🙂
A tanulással kapcsolatos kérdésekben mindenképpen érdemes felülvizsgálni a tanulási folyamatot:
- Témazáró előtt kisebb egységekre bontani a tanulnivalót
- Elegendő szünetet beiktatni két intenzív tanulási időszak között
- Olyan napirendet kialakítani, ahol el van különítve idő a tanulásra, és a kikapcsolódásra is
Ha a gyermekünk nem csupán tanulással kapcsolatos helyzetekben szorong, hanem szinte bármi történik, ő mindig képes aggódni, akkor érdemes körülnézni a környéken, hol és mit lehet
- sportolni: úszni, biciklizni, futni 🙂
- zenélni: hangszeren játszani, kórusban énekelni
- emelett pedig sétáljuk minél többet esténként és hétvégén
- vegyünk forró levenduléás fürdőt!
Végül pedig kreatív megoldásokban is gondolkodhatunk 🙂
Nem biztos, hogy mindegyik azonnal használni fog, érdemes próbálkozni!
- Készítsünk nyugikövet! Ehhez semmi különös dolgora ninxcs szükséged, csupán egy sima, tenyérbe illő kavicsra, kőre. Ha ezt a gyerkőc simogathatja, oldódik a szorongás.
- Legyen egy aggódós üveg az előszobában! Egy kis cetlire írjuk fel, mitől félünk, min aggódunk, majd dobjuk az üvegbe, és hagyjuk kívül a nappalin az üveget a tartalmával együtt. Elképesztő, mennyire hatásosan tud működni!
- Legyen egy meghatározott időszak a szorongással teli helyzetek végiggondolására! Délután nagyjából negyed órán keresztül végiggondolhatjuk, mely helyezetektől félünk már előre. Ha ez az idő letelt, tudatosítsuk magunkban, hogy ideje más gondolatokkal foglalkoznunk! Ezt az időszakot semmiképpen ne tegyük alvásidő közelébe!
- Írjunk listát azokról a dolgokról, melyek szorongást keltenek bennünk. Nézzünk sezmbe ezekkel a helyzetekkel, nevezzük nevén őket!
A fenti ötleteket gyerekek és felnőttek egyaránt alkalmazhatják 🙂
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!