Október 13-án van a Nemzetközi Öltözz Ki! Nap.
Remélem, már előkészítetted a kiskosztümöt, és abban viszed a gyerkőcöt reggel oviba, suliba.
Sajna én kimaradok most belőle, mert túrázni megyünk. És nem, nem kiskosztümben fogok hegyet mászni!
Ja, és nincs is kiskosztümöm 🙂
Sőt, soha nem is volt.
Ennek ellenére mindig is szerettem öltözködni.
Azonban elég gyorsan jöttek a gyerekek egymás után (az átlagunk másfél év), így közel nyolc évig a kismamadivatnak hódoltam. Abból is az a fajta vált be, aminek apró mintája volt, hogy ne látszódjon rajta a bababüfi, vagy más maszat. Őszintén szólva kisebb örömöm is nagyobb volt annál akkoriban, hogy civilizált ruhák között válogassak. Igen, szándékos a logikai bukfenc, mert nagyon élveztem ezt az időszakot.
Amikor fiatal feleségként egy előadáson azt hallottam, hogy férjünket frissen, üdén és kicsinosítva, várjuk haza – bizony, megpróbáltam. Gyors átöltözés este hatkor, kevés smink, mosolygás – fél hétre elkészültem. Aztán hogy, hogy nem, csak nem sikerült a dolog. Már nem emlékszem, hogyan került rá a paca, de végül ki kellett dobnom a civilizált ruhám egyik utolsó darabját is.
Rájöttem, hogy ebben az életállapotban hazugság lenne azt sugallni a férjemnek, vagy éppen magamnak, hogy normális ruhákban vagyok otthon. Az is hazugság, hogy frissen és üdén várom őt haza, mert sokszor totálisan kifacsarva lestem az órát, és füleltem, mikor csörren már a kulcs a zárban…
Szóval maradt a kismamadivat, otthonra pedig a kinyúlt póló – cserébe sose bánkódtam, ha valamelyik végleg tönkrement.
Aztán ahogy végetért ez az időszak, újra élveztem, hogy ruhát vásárolok magamnak. Talán a nyolc-tíz éves böjt miatt történt, nem tudom, de annyi ruhám volt, hogy nemigen fértek el a ruhásszekrényben.
Többször írtam már arról, hogy igyekszem tudatosan tervezni a háztartásunkat, nos ez a vonal végre elérte a gardróbszekrényemet is.
Már két éve csináltam egy teljes ruhatár-frissítést, amikor sikerült 25 kg súlyfölöslegtől, és minimum ugyanennyi súlyú ruhától is megszabadulnom. Komolyan mondom, felszabadító érzés volt!
Idén nyáron pedig elhatároztam, hogy megpróbálkozom a kapszulagardrób kialakításával is.
Jó, de mi az a kapszulagardrób?
Sokan, sokféleképpen megfogalmazták már, én így definiáltam magamnak:
Kevés, de egymással jól kombinálható ruhatár, melynek minden egyes darabját szívesen viseled.
Kinek való a kapszulagardrób?
- Tele van a szekrényed, te mégis mindig ugyanazt a 3 pólót és 2 nadrágot húzod magadra…
- Gyakran érzed úgy, hogy “Nincs mit felvennem!”
- Gyakran akad a kezedbe egy-egy olyan darab, amin még rajta van az árcédula? Hoppá…még sosem volt rajtad az elmúlt két évben?
- Kihíztad, kifogytad, de nincs szíved megválni a ruháid nagy részétől?
- Túl sok időd megy el reggelente az aznapi ruhák kiválasztásával? Mondjuk 10 perc helyett szívesen döntenél 10 másodperc alatt?
- Szeretnél spórolni a ruhapénzzel?
Amennyiben a fenti kérdésekre IGEN-nel válaszoltál, jó eséllyel szeretni fogod a kapszulagardrób kialakításának folyamatát és magát a működést is.
Hogyan kezdj neki a kapszulagardrób kialakításának?
Azt javaslom, első lépésben csak egy évszakra tervezz!
Ha mégsem lesz számodra komfortos a kapszulagardrób, így nem kockáztatsz sokat!
Én a teljes nyarat arra szántam, hogy figyeltem magam: milyen stílusú ruhákban érzem jól magam, melyik színeket kedvelem, milyen kiegészítőket hordok szívesen. Ez sokat segített abban, hogy tudatosan álljak neki az őszi kapszulagardrób kialakításának, és ne költsek olyan darabokra, melyeket pillanatnyi fellángolás vezérel csupán.
Megállapítottam, hogy szeretem a nadrágokat, a kényelmes, pamut felsőket. Színeim a kék árnyalatai, de szívesen viselem a föld-színeket is.
Ráébredtem arra is, hogy engem a karkötőkkel ki lehet kergetni a világból, de a fülbevalók, és a sálak a gyengéim.
Második lépésben válogasd át a meglévő ruháidat!
Fogd a kezedbe valamennyit egyenként, és kérdezd meg magadtól:
-Illik-e a leendő kapszulába? (stílusa, színe alapján)
– Szereted-e viselni?
Ha igen, akkor az első körben maradhat, de ha nem, akkor kíméletlenül tedd félre!
Vannak, akik annyira exakt módon definiálják a kapszulagardróbot, hogy pontosan meghatározzák, melyik ruhadarabból mennyit halmozhatsz fel a szekrényedben. Nos én nem követem ennyire elkötelezetten az előírásokat. Arra törekszem, inkább kevesebb legyen, mint több.
Harmadik lépésben nézd át, mi maradt!
Gondold végig, kombinálhatók-e egymással a ruhadarabok! Ha egy-egy felső 4-5 nadrággal, szoknyával is viselhető, akkor szinte tökéletes eleme a kapszulagardróbodnak.
Negyedik lépés a vásárlás!
És itt jöjjön egy fontos kitétel: az önmérséklet gyakorlása.
A kapszulagardróbnak az a lényege, hogy tényleg minél kevesebb, de egymással kombinálható ruharabod legyen, és ami van, azt nagyon szeresd hordani.
A kombinálhatóságot remekül megvalósíthatod azzal, ha egy boltból vásárolsz. Így legtöbbször azonos a stílus, az anyagok összetétele, színvilága nagyon hasonló.
A második részt itt találod:
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!