Hol vannak már a nagymamák rendrakási szokásai – az évekénti meszelés, a nagymosás, vagy az ezüst evőeszközök szidolozása…! Az elmúlt években a takarítás is egészen más dimenzióba került.
Elsőként a zónázás söpört végig a magyar háziasszonyok között, hála Viának, aki elhozta nekünk. Alapjaiban változtatta meg a rendrakás fáradalmairól alkotott képzeteinket. Kiderült, hogy rend és tisztaság lesz akkor is, ha csak napi 15-20 percet takarítunk.
Nem kell mást tennünk, csak hariminc napon keresztül kiépíteni egy rutint, amit aztán a későbbiekben minimális erőbefektetéssel maximálisan tudunk élvezni. Ennek következtében kevesebbet kell takarítanunk, és több időnk marad élvezni a rendet. Szeretem és alkalmazom is ezt a módszert már évek óta, és valóban mondhatom, bevált.
Nálunk szinte soha nincs patyolat rend és tisztaság, de többségében akkor sem kell izgulnom, ha váratlanul betoppan egy kedves vendég. Mondjuk olyankor a kamaszok szobáinak ajtaját gyorsan becsukom 🙂
Mivel szeretem, ha rend és tisztaság vesz körül, amint megjelent, gyorsan el is olvastam Marie Kondo: Rend a lelke mindennek című könyvét.
A könyv olvasása közben vegyes érzelmek kerítettek hatalmukba.
Egyrészt a bevezető baromi unalmas volt, tudjátok, az a tipikus amerikai bestselleres duma minimum 50 oldalon keresztül: mi mindent próbált ki eddig, ami nem működött, de EZ működni fog. És mindig azt hiszed, a következő mondatban végre elárulja, mi az, ami majd működik, de nem…azért jó hír, hogy másnap már elhatározod, addig nem teszed le a könyvet, míg el nem jutsz az első értelmes gondolatig.
Csak kérd, és megadatik…egyszer csak egyre érdekesebb lesz 🙂
Másrészt, mint európai keresztény ember, volt néhány gondolat, amit sehogysem sikerült magamévá tennem. Például nekem nem megy, hogy hálát adjak a zoknimnak, hogy egész nap együtt járt velem az utamon, szóval nem tudok úgy nézni a tárgyakra, mintha azok is élőlények volnának.
Ezzel együtt nem esett nehezemre ezeket a gondolatokat a saját világnézetemre átalakítani, például hálát adtam azért, hogy kényelmes cipőn túl még zoknim is van, és nem kell mezítláb járnom a hideg időkben.
Azonban kétségkívül sok hasznos dolgot tanultam a REND-ről Konmari könyvéből.
Nyilván nem szeretném most az összeset részletezni, de kiemelem az öt legfontosabb és számomra leghasznosabb ötletet.
- Lomtalaníts! – na nem úgy, hogy ami már nem kell, azt kidobod, hanem könyörtelenül. Ez a fajta lomtalanítás legtöbbünknek ismeretlen. Hajlamosak vagyunk sokmindent eltenni, hátha jó lesz majd valamire. Pl. a WC papír gurgigákat, ugye? És mit készítünk belőle? Mondjuk ceruzatartót a sok száz ceruzának, ami már olyan mennyiségben tornyosul a fiókban, hogy nincs az a gyerek, aki elrajzolná őket. Szóval wc papír guriga és ceruzák kuka…Persze a kukát nem kell szó szerint érteni, biztosan van suli, ovi, ahol örömmel fogadják ezeket a dolgokat.
- A rendrakás úgy kezdődik, hogy az adott helyről, pl. ruhásszekrény MINDENT kipakolunk, és csak azok a darabok kerülhetnek vissza, emlyeket rendszeresen hordunk, használunk.
- Tilos otthoni “mackóvá” lefokozni a régi, elnyűtt ruháinkat. Nos nekem ez volt az egyik legnagyobb kihívás. Sokszor csináltam a kinyúlt, foltos pólóimból hálóruhát például. Nehéz volt elfogadnom, hogy megérdemlem én is, (és a férjem is) hogy csinos legyek álmomban.
- A másik felszabadító élmény annak a felismerése volt, hogy ha két hét múlva rájövök, hogy valamit tévedésből vettem meg, vagy kiderül, hogy kényelmetlen, stb, akkor nem lesz attól kényelmesebb, és nem fogom többet használni, hogy megtartom. Sajnos ilyenkor legjobb, ha beimserjük magunknak, hogy hibáztunk, nem voltunk elég körültekintőek, és bizony megválunk az adott dologtól.
- Végül egy hihetetlenül praktikus ötlet: a pólókat ne egymás tetejére tedd a polcon, hanem egy dobozba hajtogasd őket, állítva. Így nem kell feltúrnod a stócot, hogy előkeresd a kedvencedet alulról, hanem átlátod a teljes palettát, és egy mozdulattal kiemeled a napi nyertest! Ez az apróság nálunk teljesen megreformálta a ruhásszekrények rendjét. A vodeón Konmari személyesen mutatja be, hogyan kell a zoknikat és a trikókat összehajtani 🙂
Ezen a videón a szekrény rendjéről tudsz meg néhány dolgot.
Mi legyen a papírokkal és a könyvekkel?
Így takaríts a szobádban!
A youtube-on számos videót találsz a témában, csak írd be a keresőbe, hogy “konmari”
Kövesd a Pinteresten a Konmari táblámat!
Csatlakozz Konmari csoportokhoz a fb-on!
KonMari Adventures For Christians
Itt találod Konmari hivatalos honlapját.
Iphonra már elérhető az app is!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!