Sokáig azt hittem, hogy szeretek takarítani. Azonban 20 év napi több órás házimunka – kiképzés után (6 gyerek, 4 kutya) komoly önimsereti felfedezést tettem: a fene se szeret házimunkázni, én csak azt szeretem, ha rend és tisztaság van körülöttem.
A rendet KonMarival gyorsított tempóval megoldottam, ezzel jelentem, egészen jól állok.
A takarítás már nagyobb falatnak bizonyult. Egy őrült pillanatomban ugyanis eldöntöttem, pontos kimutatást készítek arról, mennyi időt töltök egy nap házimunkával.
Nem kellett volna…az áldott tudatlanság állapotából ugyanis elég hamar kizökkentett.
A házimunka terminusa a következő tevékenységet öleli fel nálam: porszívózás, felmosás, ruha hajtogatás, vasalás, ablakpucolás, főzés, mosogatás, bevásárlás, portörlés, fürdőszobában és a wc-ben való felületek sikálása, autó takarítása, teraszok tisztán tartása, virágok locsolása – meg még ami most hirtelen kimaradt.
Ezek közül jópár dolog már gépesített, például 16 éve van mosogatógépünk.
Emlékszem, akkor vettük, amikor beköltöztünk a házunkba, ahol most is élünk. Akkor nem is tudom, minek örültem jobban: a tágas térnek, amiben végre kényelmesen elfértünk, vagy a mosogatógépnek 🙂
A következő luxuscikk a szárítógép lett.
Naívan azt gondoltam, én ezt csak ősszel, és tavasszal, az átmeneti időszakban használom majd, amikor nehezen száradnak a ruhák…aha…télen-nyáron megy, és rengeteg időt spórolok meg azzal, hogy nem kell kiteregetni, majd figyelni, mikor lesz száraz a ruha, addig várni a következő mosással.
Nem…ez úgy működik, hogy a mosógép és a szárítógép összehangoltan dolgozik, mint egy jó kapcsolatban a férj és feleség. A mosógép kezdi a munkát, majd a ruhák átkerülnek a szárítóba, a mosogépbe pedig az újabb adag szennyes. Totál igazságosan a mosógép előbb is fejezi be, a szárító még megy egy utolsó kört.
Percre pontosan 1:15 perc mindkettő munkaideje 🙂
A bevásárlást is egyszerűen intézem: a főbb alapanyagokat a TESCO hozza házhoz, a többit helyben, rendelésre vásároljuk.
Visszatérve a házimunkával töltött időről, napi 4 kerek órám megy el a fenti munkákra.
Belegondoltam, mi mindennel tudnám ezt a 4 órát eltölteni, és úgy döntöttem, ideje újabb segítő társak után nézni.
A múlt héten pedig meg is érkezett a két újabb segítség – mindkét termék IRobot márka: egy porszívó és egy nedves/száraz feltörlő személyében.
Hétvégén pedig úgy döntöttem, bevetésre kész vagyok.
Igenis lemondok napi fél óra porszívózásról, és napi fél óra felmosásról.
Most úgy tűnik, ez egyszerű döntés, pedig szerintem nem az.
Az emberben ott bújkál a kisördög, aki hajlamos elbizonytalanítani:
- Te jó ég! Robotok? Hová vezet ez? Holnap a férjedet is lecseréled egy virtuális partnerre?
- Milyen példát mutatsz a gyerekeidnek? Már nem is kell megdolgozni a tisztaságért, csak megnyomni egy gombot?
- Ne hidd, hogy szépen takarít! Arra csak az ember képes.
- Fel fog robbanni, és leég a ház! Komoly, most olvastam egy cikket erről, Amerikában (vagy Japánban) két robotporszívó is felrobbant.
- A kutyák félni fognak tőle – milyen gazdi vagy te?
- Ennyi pénzt kiadni ezekre? Afrikában éheznek.
- Lassan takarít – én fele ennyi idő alatt végzek vele
És igen, ez mind igaz is…
Mégis meggyőztem magam.
Elsőként a porszívó dolgozik. Tökéletesen elégedett voltam a munkájával, hajlandó lennék prémiumot is fizetni neki.
Igaz, pár perces előkészület szükséges a bevetés előtt, mert az ikeás POANG székkel nehezen boldugul – amit nem értek, mert a küszöbön gond nélkül átmegy. Az étkezőasztal székeit eleinte felpakoltam, de teszteltem, és simán körbeporszívózza őket, szóval bolond lennék pakolászni…
A lakásban zsilipszerűen dolgoztatom, hogy minél hamarabb beüzemelhessem a felmosót is.
Miután a hálót és a fürdőnket a robot felporszívózta, ide beteszem a felmosót.
Utána következik az előszoba, majd a konyha-nappali.
A felmosó mikroszálas kendővel, kizárólag tiszta vízzel dolgozik.
Szóval semmi vegyszer – ennek nagyon örülök, mert mióta áttértem a VIXI kendőkre, ez fontos szempont lett számomra.
A gyerekek szobáit és fürdőjét teljes tiszteletben tartom, szóval ott nem takarítanak a robotok, csak külön kérésre.
Mindkét robot működésével tökéletesen elégedett voltam, a lakás padlói ragyogtak, ami azért nálunk nagy szó. Nagyon nagy szó 🙂
3 jó tanács a robotokhoz – a kezdetekhez:
- A robotok miatt fontos, hogy ne legyen a földön szemét (papírzsepi az ágy alatt), se más apróság, mert azt kíméletlenül bedarálja 🙂 Légy hálás: rászoktat arra, hogy ezeket elpakold!
- Eleinte akkor dolgoztasd őket, ha te is otthon vagy: nem tudhatod előre, milyen akadályok azok, melyekkel nem tud boldogulni.
- Tanítsd meg a családtagokat is arra, melyik gombot kell megnyomni rajtuk 🙂
Konkrét típust nem szívesen ajánlok, mert ezt érdemes minden esetben a lakás adottságaihoz kiválasztani.
Nálunk szempont volt a kutyaszőr mennyisége – amikor vonulnak ki sétálni, igen sokat hullajtanak belőle 🙂
A másik fontos szempont pedig a lakás alapterülete, ami nálunk szintén nagyobb az átlagnál. Ha a gyerekek részét nem számítom bele, akkor is több, mint 100 nm. Nem örültem volna, ha ezt nem tudja egy üzemidőn belül kitakarítani.
Küszöbünk mindössze kettő van, tehát nem volt fontos szempont, hogy át tudjon lépni rajta.
A másik, amire figyeltem, hogy legyen külön kefe a sarkok porszívózásához – olvastam, hogy ez sokaknak probléma, nem akartam ebbe belefutni. Jelentem, van, és csodaszépen kipucolja azokat is!
Mivel egyszintes házban élünk, nekem nem volt fontos, hogy lépcsőn is tudjon közlekedni, de lehet, hogy nálad ezt is figyelembe kell venni!
Az üzemidő sem volt fontos számomra, kivárom én nagy örömmel azt a három órát, amíg mindkét robot végigmegy minden felületen! Főzni, posztot írni, vasalni tudok mellettük, elég illedelmes vagyok ahhoz, hogy ha pont mellém ér, odébálljak egy kicsit 🙂
Szóval érdemes rászánni az időt, és végigbogarászni, melyik a legmegfelelőbb választás!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
De jó, hogy írtál erről. Régóta töröm rajta a fejem, hogy “illik-e” egy ilyen “úri huncutságot” beengedni a házba. Pedig valószínűleg nagyanyáink a mosógéppel voltak ugyanígy, mi pedig már el sem tudjuk képzelni az életünket nélküle.
Most már csak az ára a visszatartó erő. No, majd gyűjtögetek. 🙂
Találó a hasonlat a mosógéppel! 🙂 És sajnos, az ára tényleg gyűjtögetős…:( Én egy évig spóroltam rá, nagyon megérte 🙂
Kedves Virág!
Nekem öt gyerkőcöm van, szóval azt hiszem sejtem, mit érzel a házimunka mennyiségévek kapcsolatban :). Ami viszont konkrétan megragadta a figyelmemet, az a szárítógéped “menetideje”… Nekem csak egy éve van, de elejétől fogva bosszankodom azon, hogy 3 órán át dolgozik egy sima program, pedig elvileg 9 kg-os a gép, és (már) nem is teszek át mindent a mosógépből… Valamit rosszul csinálok vajon? Te milyen típussal dolgozol? Köszi, Ági
Kedves Ági!
Hűha, 3 óra? Már nem először hallok ilyen horror időtartamot…
A miénk Bosch, és hőszivattyús. Úgy tudom, a hőszivattyú miatt gyorsabb a szárítás. Kicsit drágábbak ezek a gépek, viszont nem melegítenek.
Köszönöm, Virág! A miénk is hőszivattyús, egy A++–os Candy. Nem tudom, mitől ez az óriási különbség… Legközelebb mindenesetre körültekintőbben választok.
Nekem 2:44-et ír ki, de 1-1,5 óra alatt végez. Nem mindegy, mennyi ruhát raksz bele (m.gép 5,2 kg -> sz.gép 7 kg), mennyire nedvesek ÉS milyen hőmérséklet van a helyiségben (én pl nyitva hagyom az ajtót és a lakást fűtöm a számítógéppel).
Nekem amit kiír, azt be is tartja 🙂