Amikor Istvánnal összeházasodtunk, már tudtuk, hogy nagy családot, sok gyereket szeretnénk. Volt néhány dolog, amit előre megálmodtunk, és ezek közül az egyik a közös családi étkezések voltak.
Visszatekintve az elmúlt 25 évre, hát bizony, sikerült! Amikor csak lehet, közösen étkezünk. Hétvégén nagy élmény a közös reggeli, ami sokszor 1-2 óra hosszáig is tart…hétközben persze inkább csak a vacsora marad.
Nemrég Zsomborral volt egy interjú a Kossuth Rádióban, és megkérdezte tőle a riporter, mit szeret legjobban a nagycsaládban. Zsombor azt válaszolta, hogy a közös vacsorákat…semmi pénzért nem hagyná ki ezeket az alkalmakat.
Sajnos magyarul nem találtam olyan kutatásokat, melyek eredményeivel alá tudnám támasztani a közös családi étkezések rengeteg pozitív hatását, de remélem, elhiszitek nekem, hogy csupa-csupa jó dolog történik vacsora közben.
Néhány érdekes adatot INNEN mazsoláztam.
- A családok 42%-a az eltérő időbeosztás miatt nem étkezik együtt.
- 85% szerint pedig a közös családi étkezés olyan kincs, amit óvni kell.
És míg a második ponttal teljesen egyetértek, az első pont miatt pedig szomorkodom.
Miért van az, hogy annak ellenére nem étkeznek együtt a családok, hogy 85% szerint a közös étkezéseket kincsnek gondolják?
- 42 % az eltérő időbeosztás miatt
- 23% azért, mert akkor szeretne enni, amikor éhes
- 9% inkább tévét néz
- 7% azért, mert különböző ételeket szeretnek
Pedig a közös családi étkezéseknek mágikus erejük van, és én (is) arra bíztatlak, hogy fedezd fel ezt a kincset!
Persze, legyünk reálisak, a legtöbb magyar családban hétköznap csak a vacsora jöhet szóba, mint közös étkezés. De még ez is csodákra képes!
Nézzük, milyen pozitív hatása lehet a közös étkezéseknek!
- A gyerekek több időt töltenek a szüleikkel. És persze a szülők is a gyerekeikkel. Igaz, hogy 50 ével ezelőtt egy közös családi étkezés átlagosan 90 perc volt, ma pedig 12 perc mindössze…én azt mondom, jó lenne, ha több lenne. De ha csak 12 perc, még ez is jobb, mintha ennyit sem vagytok együtt. Bízz abban, hogy ha nap, mint nap leültök közösen az asztalhoz, ez a 12 perc egyre növekszik majd!
- A gyerekek fejlettebb kommunikációs készségekkel rendelkeznek, hiszen a közös étkezések alkalmával általában kötetlen és közvetlen beszélgetés zajlik a családtagok között.
- A kamaszok életében különösen fontosak a családi étkezések, hiszen egy örömteli esemény (evés) közben könnyebb jobb kapcsolatot fenntartani a szülőkel.
- A közös családi étkezések során nagyobb eséllyel választ egészségesebb ételt a gyerkőc az asztalról. Persze, hiszen ideális esetben ott a zöldség, a gyümölcs is.
- Előző pontból következik, hogy kevesebb túlsúlyos gyerek kerül ki azokból a családokból, akik rendszeresen együtt étkeznek a családjukkal.
- A közös étkezésben résztvevő gyerekek között kevesebb a magatartási problémákkal küzdő gyermek, hiszen a szülői minta is erősebben hat rájuk. Több a szülői kontroll is, és a viselkedési normák könnyebben rögzülnek.
- A szülők a közös étkezések alatt képet kapnak a gyermekük érzelmi állapotáról. Hamarabb észrevehetik azokat a kezdeti tüneteket, amelyek például gyermekkori depresszióra utalnak. (vagy bármilyen más rendellenességre)
- Talán nem is gondolunk rá, de az egészen kicsi gyermek számára is nagyon hasznosak ezek az alkalmak. Az elválasztás időszakában könnyebben kóstol meg új ízeket, és könnyebben szokik át a darabos ételek fogyasztására. A darabos ételek pedig rágásra ösztönzik, és talán kevesebb az esély logopédiai problémák kialakulására.
- Kevesebb idő marad tv nézésre, hiszen az asztal körül töltjük az estét.
- A közös étkezések lehetőséget adnak arra, hogy a család egésze kivegye a részét a vacsora körüli teendőkből: terítés, főzés, elpakolás, mosogatás, stb.
Holnap néhány ötletet mutatok ahhoz, hogyan szervezd meg a közös vacsorákat! 🙂
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Szia,
abszolút egyetértek, és törekedni is szoktam erre. Ami kérdéses szokott lenni,h. mi felnőttek sokkal tovább eszünk, mint a gyerek. Ő viszont unatkozik ott ülni. Próbálom erre rávenni, de ezt a részét utálja. Nem erőltetem,h. egyen, csak maradjon velünk. De úgy tűnik ezzel pont megutáltatom vele a közös étkezéseket…
Pedig azt is látom, ha ott marad velünk többet eszik…
Van vmi ötleted? Hozhat e pl. játékot az asztalhoz…?
Köszönöm
Zsuzsi
Mi elengedtük azokat, akik el akartak menni 🙂 Igazából olyan hangulatot kellene teremteni, hogy ne akarjanak elmenni 🙂 Mi megengedtük a játékot is, a lényeg, hogy együtt legyünk! 🙂