Elkészültem a következő betűtanulást támogató anyaggal. Érdemes már akkor elővenni, és játszani vele, amikor még csak a gyermek beszéde alakul. Az ábrák egyszerűek, a formák szabályosak, és könnyen felismerhetőek. eleinte csak a képekkel játszunk, nem is szükséges felhívni a gyermek figyelmét a betűkre!
A magyar ábécé 36 betűjéhez készítettem el, kimaradt belőle az “ly”, “dzs”, “dz”, “w”, “y” “x”. Ezekkel a betűkkel ugyanis nem jellemző, hogy iskolás kora előtt sűrűn találkozzon egy gyermek.
Két változatban készültek a kártyák: színes és fekete-fehér. Ez utóbbi színezhető.
Többféle játékot tudtok vele játszani.
Néhány ötlet:
- egyszerű kirakó – 4-5 éves gyerekekkel csak pár lappal játszunk, ne öntsük nyakon a magyar ábécével rögtön az első napon! 🙂 Természetesen minél nagyobb egy gyermek, annál több lapot adhatunk oda egyszerre. A fekete-fehér változatot hagyjuk egyben, erre tegye rá a gyermek a 4 felé vágott színes lapokat. Következő lépésben már a fekete-fehér lap segítsége nélkül is próbálkozhatunk!
- gyűjtögetős: minden játékos kap 1-2 fekete-fehér táblát, erre kell összegyűjtenie a színes lapokat. A színes lapok lefelé fordítva vannak az asztalon, mindenki egyet fordíthat fel egyszerre. Ha olyat talált, amire szüksége van, megtartja, ha nem, visszateszi. Természetesen a többieknek meg kell mutatnia, amit felfordított.
- hangvadász: a játék hasonlít az előzőhöz, de kis nehezítéssel játsszuk! Amikor felfordítja az adott lapot, amire szüksége van, mondania kell egy másik szót, ami ugyanazzal a betűvel kezdődik. Pl. ha az almás tábla az övé, akkor csak abban az esetbe tarthatja meg a lapot, ha mond egy “a”-val kezdődő szót, pl. : ablak.
- ha a számolást is szeretnénk gyakorolni, tegyünk ki sorba az asztalra 20 lapot. Össze-vissza legyenek a lapok, nem kell, hogy bármilyen szabály szerint kövessék egymást. Dobjunk dobókockával, és mindig azt a lapot vehetjük csak el, amelyiket a kockával dobtuk. Tehát ha hármat dobtunk, akkor a harmadikat. Kinek lesz a végén több egész táblája?
- az is lehet szabály, hogy annyi négyzetet vehetünk el, amennyit dobtunk. Tehát ha kettőt dobtunk, kettőt, ha négyet dobtunk, négyet. Ismét az a cél, hogy több egész táblát gyűjtsünk össze!
Biztos vagyok benne, hogy használat során újabb és újabb játékokat tudtok még kitalálni a lapokra! 🙂 Ötletekre fel! 🙂
MEGVÁSÁROLOM, IRÁNY A WEBSHOP!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Nagyon tetszik amit olvastam az ismertetőben, biztos remekül tudnánk használni. szeretnék részt venni a játékban.
Kedves Éva!
Örülök, hogy tetszik! 🙂 Kérlek, a FB oldalon írj a játékhoz, mert a nyertest ott sorsolom ki a hozzászólók közül! 🙂
Kedves Virág!
Mi “régi” betűműhelyesek is megkapjuk? 🙂
Köszönöm válaszod (még mindig lelkes olvasód): Ivett
ui: a gyerkrajzos-papírzsepis-gyertyaolvasztós kreatívság nagyon jó lett!!! A karácsonyi sk. asztaldíszünket a gyerekek rajzaival díszített gyertyákkal egészítettem ki! 🙂 Ránézni is szívmelengető 🙂 Köszönöm az ötletet!
Sajnálom, Ivett, de ezt sajnos nem.
A zsepis-gyertya nálunk is tarol 🙂
Kedves Virág!
Most látom a válaszod. Ne sajnáld, nagyon is elégedett vagyok az eddig kapottakkal is! 🙂
Üdv, és szép napot!
Ivett