Sokszor találkoztam olyan szülőkkel, akik nehezen fogadták el, hogy a gyermeküknek logopédiai fejlesztésre van szüksége. Mintha ettől a gyerkőc kicsit butább lenne, vagy csökkent az értéke a jó képességű gyerekek virtuális piacán.
Volt, akiket sikerült meggyőznöm, hogy ez nem így van, sőt, hálás lehet azért, hogy két hangot nem ejt tisztán a gyermeke, mert olyan képességeit fogjuk pallérozni, melyek nagyon sokat segítenek majd neki az első osztályban!
Íme 5+1 dolog, amit megtanul az a gyerkőc, aki logira járhat az oviban:
- rögzítjük a balról – jobbra, fentről – lefelé irányokat – így az olvasókönyvben, a matematika tanulása során neki ez már természetes lesz.
- megtanítjuk őt, hogy meghatározza egy adott hang helyét a szavakon belül, és sokat, nagyon sokat szótagolunk – ezért az írást és olvasást sokkal könnyebben tanulja majd.
- lehet, hogy furcsa, de rengeteg logikai feladatot is megoldunk – ez majd a tanulási képességeit fejleszti.
- szavakat, mondatokat, majd versikéket ismétel utánunk – ettől a verbális emlékezete fejlődik. Ugye nem kell mondanom sem, mekkora előny lesz ez a suliban?
- a foglalkozások egyénileg vagy kis csoportban zajlanak – így sok figyelmet kapnak a gyerekek, de mégis megszokják az iskolához hasonló szituációkat.
- amelyik gyerkőc már érdeklődéssel fordul a betűk világa felé, azoknál a logopédusok sokszor használják hívókép helyett az adott hang képét, azaz a betűt – hatalmas előny, ha a gyermek már ismeri a betűk egy részét, mire iskolába kerül.
Nem kell félni, a betűk ismerete nem jelenti azt, hogy unatkozni fog a suliban. Rengeteg dolgot kell megtanulnia, sok új szokáshoz alkalmazkodnia. Azt gondolom, inkább előny, ha ismeri a nyomtatott betűket, és rövid, egyszerű szavakat el tud olvasni. Ez önbizalmat ad neki a kezdetekhez. Arról nem is beszélve, hogy ez a fajta tudás tulajdonképpen az iskolaérettség jeleként is felfogható.
A “Minden hétre egy betű” sorozatot úgy állítottam össze, hogy az a tiszta beszéd fejlődését is elősegítse. Hogyan?
- a betűk a “Meixner-sorrendben” követik egymást. Ez a sorrend nem csupán a vizuális hasonlóságot küszöböli ki, hanem figyelembe veszi azt is, mely hangokat könnyebb, illetve nehezebb kiejteni a kisgyerekeknek.
- minden anyagban megtalálod a hang helyes ejtésének leírását, sok játékos gyakorlatot a zöngés-zöngétlen mássalhangzók a hosszú-rövid magánhangzók differenciálásához.
- a sorozatban lesznek logopédiai játékok, gyakorlatok.
- a versikék, mondókák segítik majd a szótagolást.
- a versikéket, mondókákat mozgással kötjük össze, hogy majd az írás is jobban menjen első osztályban.
- az eddig ismeretlen szavak, kifejezések által fejlődik a szókincs, a nyelvtörők segítik a beszédészlelés fejlődését.
Ha szeretnél többet olvasni a sorozatról, KATTINTS!
ÍZELÍTŐ AZ ELSŐ RÉSZ-BŐL
ÍZELÍTŐ A MÁSODIK RÉSZ-BŐL
A sorozat első részét 2015. szeptember 14-én küldöm, eddig az időpontig tudod megrendelni, illetve kifizetni.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!