A nyár közepén aktuálisabb lett volna a poszt a negyven fokban, de bízom benne, hogy jönnek még melegebb napok. 🙂 Szóval, ma, a kézműves fagyi napján tartsatok fagyinapot! Tudjátok, miért pont május 8 a fagyi napja? Nos ennek egyszerű a magyarázata: a május az V. hónap, és a római ötös egy fagyi tölcsérére hasonlít. A 8-as pedig két gombóc fagyira.
Már a reggelit is ennek fényében hangoljátok, én ezt találtam ki:
Aztán készült ismét zacskós fagyi, ez nagyon jó móka.
Kell hozzá egy nagy zacskó, olyan, aminek a nyílását össze lehet zárni.
Ezt a zacskót töltsük meg jégkockákkal, és sóval.
Egy kisebb, de ugyanúgy zárható zacskóba tegyük a fagyi hozzávalóit: tejszínt, gyümölcsöt, meg amit szeretnénk. A kis zacskót tegyük a nagy zacskóba, és a gyerekek kezdjék el rázni, gyömöszölni. Az olvadó jégtől hamarosan megfagy a kis zacskó tartalma, és elkészült a fagyink.
Ha egyszerűbb elkészítésre vágyunk, akkor jöhet a sima fagyasztás is. Jó sűrű, házi málnaszörp nálunk folyamatosan van a fagyasztóban. Elnyalni is jól esik, de van, hogy egy pohár vízben elkevergetik.
Ha már házi fagyi, akkor a tölcsért is süthetjük mi magunk.
Receptért KATTINTS IDE!
Amikor együtt a család, jöhetnek a fagyis játékok. Készítettem egy társasjátékot, melyet az egész család együtt játszhat, hiszen mindenkinek az életkorához alakíthatjuk a teljesítendő feladatokat.
Kinyomtatunk annyi tölcsért, ahány játékos van. Mindenkinek egy darab tölcsérre lesz szüksége.
Kinyomtatjuk a gombócokat is, melyekből minden játékosnak hatot kell összegyűjtenie ahhoz, hogy nyertesnek mondhassa magát.
A tölcsér megszerzéséhez azonban mindenkinek más-más feladatot kell megoldania.
A gombócokat kinyomtatva lefordítva az asztal közepére tesszük, esetleg lamináljuk. Sorban felfordítunk egy-egy gombócot.
- A legkisebbek feladata annyi, hogy megnevezzék a felfordított gombóc színét. Nekik 6 különböző színű gombócot kell gyűjteniük.
- A nagyobbaknak meg kell mondani, milyen betű van a gombócon. Nekik 6 különböző betűt kell gyűjteniük, vagy 6 egymást követő betűt (abc rend).
- A még nagyobb gyerekeknek egy, a gombócon lévő főfogalom alá tartozó példát kell mondaniuk azzal a betűvel kezdve (vagy tartalmaznia kell az adott betűt a szónak), amelyik a gombócon van. Szintén 6 db, különböző gombócot kell összegyűjteni hozzá.
- A nehezítést tovább folytathatjuk, ha idegen nyelven játszunk, pl. angolul is meg kell mondania a magyarul megnevezett dolgot.
Készítettem üres gombócokat is, hogy tetszés szerint ti is ki tudjatok találni feladatokat.
A játékot a hírlevélben megadott linkről tudod letölteni.
SZERETNÉM LETÖLTENI A JÁTÉKOT, FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Köszönöm szépen Virág!
Nagyon szívesen:)
De jo! A polorol nem is beszelve;-)
Most sokat matekozok az angolos csoportommal, így a betűk helyett összeadásokat, kivonásokat írtam a gombócokba felülre, alulra pedig kategóriákat (, ahogy te is tetted), persze angolul – kis képpel kiegészítve. Készítettem egy kis pörgettyűs lapot, amin az UP és DOWN szavak szerepelnek, ez dönti el, hogy a matekot vagy a szavak felsorolását kell-e megoldania. A kicsik a színeket mondják meg, ez is klassz ötlet tőled! 🙂 Az egészet megcsináltam színes halacskákkal is, ott akváriumba kell gyűjteni 5 halat hasonló módon, csak a hátára tettem mágnest, hogy ki kelljen horgászni őket. A halakat egy kék krepp papír darabra teszem és kész is a tó. Köszi az inspiráló ötletet.
Orsi
Köszönjük az ötleteket, Orsi!