Szerintem nincs gyerek, aki ne félne néha a sötétben, vagy magától a sötétségtől. Legfejjebb olyan gyerekek vannak, akikkel ritkábban fordul elő – de talán ők vannak kevesebben.
Sokan használnak ennek orvoslására éjjeli fényeket: lámpákat, jelzőfényt.
Ez persze jó megoldás lehet, de két hátránya is van.
Az egyik, hogy gátolja a melatonin nevű hormon termelődését.
Mi is a melatonin, és mi köze az alváshoz?
“A melatonin a tobozmirigyben termelődik. Ez az agyban elhelyezkedő, aprócska mirigy. Működése nagyban függ a cirkadián ritmustól, vagyis attól, hogy mennyi fény jut el a tobozmirigyig. Mikor a fény áthalad a retinán, az agy üzenetet küld a tobozmirigynek, hogy csökkentse a melatonin termelését, így következik be az ébredés.
Mikor gyenge a fényhatás, az agy a melatonin termelésére stimulálja a tobozmirigyet; ez felkészíti testünket az alvásra. Ebből következően a tobozmirigy sötétben a legaktívabb.” FORRÁS
Így az éjjeli fények esetleg zavarhatják a nyugodt alvást. Nyilván vannak, akik erre érzékenyebbek, és vannak, akik észre sem veszik.
A másik hátránya az éjszakai jelző fényeknek, hogy nem mindenhol van – csak otthon. Ha máshol alszik a gyerkőc, akkor bizony gond lehet abból, ha otthon maradt.
Így mindenképpen jobb megoldás, ha a sötétséggel barátkozunk meg, és a problémát oldjuk meg, mint ha csak foltozgatjuk.
Néhány ötlet a barátkozáshoz:
- Alvás előtt játsszunk zseblámpával! Legyen jó sötét a szobában, bújjunk a gyerkőc mellé, és kapcsoljuk fel a zseblámpát! Játszunk olyat, hogy mondunk egy tárgyat, ami a szobában van, és erre kell rávilágítani. Cikázhat is a fény ide-oda, a kezeinkkel árnyakat is formálhatunk. Fontos, hogy oldott hangulat legyen, és engedd, hogy a gyerkőc kezében legyen a lámpa! Egy kisebb fényű zseblámpa lehet az ágya mellett is akár, mert ez nem világít folyamatosan, csak akkor kapcsolja fel, ha felriad, és fényre van szüksége.
- Játsszunk a szemünkkel! Miután lekapcsoltuk a villanyt, nézzünk körbe, mit látunk! Semmit, naná! Ekkor kérd meg a gyermekedet, hogy csukja be a szemét, és számolj el lassan 30-ig. Utána kinyitjuk a szemünket, és csiribú-csiribá, már látunk néhány dolgot! Magyarázzuk el a gyermekünknek, miért van ez! Ha lekapcsoljuk a villanyt, a pupillák kitágulnak, hogy több fényt engedjenek be, és jobban lássunk! Most kapcsold fel a lámpát! Mi történik? Hirtelen semmit nem látunk! A pupillák összehúzdnak, és kevés fényt eresztenek be!
- Játszunk a sötétben! Fontos, hogy ne elalvás előtt iktassuk be ezt a játékot, hanem valamikor napközben! Sötétítsünk be, és legyünk a gyerkőccel egy szobában mi is! Ha nagyon fél a sötétben, akkor lehet, hogy eleinte csak az ölünkben fog üldögélni, de nem baj! Ha már kezd oldódni, akkor közösen, tapogatva próbáljunk megkeresni bizonyos dolgokat, például a kedvenc játékait! Aztán tapogatózva menjünk át a szoba másik sarkába! Sokkal kevésbé lesz számára félelmetes dolgo a sötétség, ha veled együtt is megtapasztalhatja!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!