Amikor még kisebbek voltak a gyerekek, és itthon tanultak, igyekeztem mindent megtenni azért, hogy az iskolában oly méltatlanul háttérbe szorult tárgyak iránt is felkeltsem az érdeklődésüket, mint a rajz, vagy az ének.
Ebben a posztban a rajz, illetve ezen keresztül inkább a művészettörténet, festészet kerül elő.
Azt mondhatom, elég jól ismerem a magyar múzeumi állapotokat…és most, hogy Hollandiában is volt alkalmunk ellátogatni néhány múzeumba, már azt is sejtem, mi mindenen lenne érdemes változtatni.
Rengeteg értékes kezdeményezés van, ami agyerekeknek igyekszik bemutatni a művészetet, de érdeklődés hiányában sok ezek közül egyszerűen hamvába holt. Egyszerűen nincs rá igény – mondta a múzeumpedagógus, akivel beszélgettem. Ezt pedig én teszem hozzá csendben: a marketing is nagyon hiányzik.
Tudom, sokminden pénz kérdése. De van néhány olyan ötlet, ami éppen pénzt hozhatna, azon túl, hogy hihetetlen módon képes lenne népszerűsíteni is a művészetet. Itt vannak rögtön a múzeum-boltok.
Amszterdamban a Museum Shop-okban olyan tömeg van, mint odahaza akkor volt, amikor megnyílt az első IKEA. Szóval szerencsésnek tudhatod magad, ha egyáltalán bejutsz a boltba.
A választék pedig elképesztő…
Bögre, esernyő, tálca, étkészlet, teásdoboz, nyaklánc, karkötő, fülbevaló, csoki, színezhető képeslap-csomag, kifeső, színesceruza készlet, iphone-tok, napszemüveg, szemüvegtok, de még PlayMobil készlet is kapható, mely egy-egy festményt népszerűsít. Nyilván Van Gogh és Rembrandt köszön vissza a leggyakrabban, de azért mások is helyet kapnak a polcokon. És persze, azon is elgondolkodtam, jó-e ez az irány….hogy egy bögrén nyilván soha nem lesz olyan élmény viszontlátni a mandulavirágzást, mint a vásznon – de ha választanom kell, hogy Micky egér vagy Van Gogh festmény legyen a gyerkőc bögréjén, akkor azért inkább Van Goghra szavaznék.
Egyik kedvencem a horgolt Vincent van Gogh lett 🙂
Volt még egy kosárnyi fül is, de az nálam kiverte a biztosítékot…le se fotóztam…
A magyar múzeum-boltokban vannak képeslapok, a kiállítások képeit bemutató kiadványok. Persze gyerekeknek szólót nemigen találni közöttük. Vannak kerámiák, de olyan áron, hogy azon gondolkodtam, lehet, hogy ezek az eredeti darabok, és a kiállításon vannak a másolatok? 🙂
A múzeum-boltokat a gyerekekre és a fiatalokra kellene hangolni, hiszen belőlük kerülnek ki a holnap múzeumlátogatói!
Visszatérve a fő mondanivalómhoz, mégis hogyan ismertessük meg a gyermekeinkkel a festményeket?
Először is, járjunk velük múzeumba!
A legtöbb gyerek igenis élvezni fogja! Amikor egy pöttöm ovis-kisiskolás gyerek megáll egy három méter magas festmény előtt, bizony megilletődik majd! Eleinte magam sem hittem volna, de így volt.
12 jó tanács, ha múzeumlátogatást terveztek kisgyerekekkel:
- Menjetek múzeumba! Ne riasszon el, hogy a te gyermeked lesz az egyetlen 20 éven aluli látogató. Ha más szülők is látják, hogy a gyerekeid is túlélik, sőt élvezik, legközelebb majd ők sem bízzák a nagymamára a sajátjukat 🙂
- Ne akard az összes képet megnézni a gyerkőccel! Jó, ha már otthon felkészülsz a látható képekből, és kiválasztasz ezek közül néhényat, és csak ezeket keresitek meg! Ha végül többet is képes befogadni, kész nyereség, de legyenek túlzott elvárásaid!
- Már otthon mutasd meg neki kicsiben, vagy a neten, mit fogtok megnézni!
- Ezt a pár képet lehetőség szerint nyomtasd ki, és legyen a gyerkőc feladata, hogy megkeresse a termekben! (persze végig maradj mellette)
- A képekhez előre állíts össze kérdéseket, feladatokat, például: Hány ember van a képen? Hasonlít-e valamelyik ember egy ismerősötökre? Van-e a képen állat? Milyen állat van a képen? Van-e a képen étel? Milyen ételek? Van-e valami furcsa dolog a képen? Mi lehet a címe a képnek? Te milyen címet adnál a képnek?
- Készülj fel már otthon néhány érdekességgel, amit csak ott, a múzeumban mesélsz el a gyerkőcnek!
- Ha hazaértetek, a képeket tegyétek sorrendbe: melyiket láttátok először, másodszor, stb
- A képekből készíts puzzle-t! Egyszerűen ragaszd egy kartonlapra, és vágd szét néhány darabra!
- A képekből memory is készülhet: két példányban nyomtasd ki egy festmény képét, és vágd szét egyforma, kisebb darabokra! Aki párt talál, újra fordíthat!
- Ha van múzeumbolt, vásároljatok meg képeslapon a megtekintett képeket! Ha olyan szerencsések vagytok, hogy a múzeumshopban elérhető áron lehet más dolgokat is kapni, akkor jöhet bögre, tányér, vagy bármi, ami megtetszik 🙂
- Nyissatok egy múzeumi naplót – egy sima, egyszerű füzet is megteszi, és ragasszátok bele a képeslapokat, illetve a gyerkőc is megpróbálhatja lerajzolni, lefesteni a megtekintett fesményeket!
- A gyerkőc festményeiből is rendezzetek otthon is kiállítást! És persze nyugodtan kikerülhetnek a szülők képei is! 🙂
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!