Természetesen nem gondolom komolyan, hogy ez az egyetlen helyes módszer, hogy a gyerkőc megtanulja használni a szót: köszönöm. A legfontosabb a szülő és a környezet példája kell, hogy legyen. De nagyon tanulságos játékot hoztam, ebben biztos vagyok. 🙂
A játékhoz javasolt életkor: minimum iskolás legyen a gyermek, felső korhatár nincs, a nagypapa is játszhat.
A játékhoz szükséges eszköz: ceruza, bot, vagy valami olyan dolog, amivel a levegőbe tudunk rajzolni. Mi az ebédre várakozásnál játszottuk, így evőeszközt használtunk hozzá.
A játék menete: a játékvezető elmondja, hogy az emberek többsége nem tud szép holdat rajzolni, így ő most szeretné megtanítani a társaságot a szép hold rajzolására. A levegőbe rajzol egy holdat, és elmondja, hogy ilyen egy szép hold. Ezt követően megkérdezi, hogy ki tud ilyen szép holdat rajzolni?
Valószínűleg sokan érzik majd magukat képesnek erre a feladatra, így körbejár a ceruza (bot, vagy bármi más).
A lényeg: amikor valaki elkéri a ceruzát, és a játékvezető átadja neki, figyelni kell, hogy megköszöni-e a játékvezetőnek. Ha megköszönte, akkor miután lerajzolta a holdat, megdicsérjük, hogy “ez egy nagyon szép hold, ügyes vagy, te már tudsz szép holdat rajzolni!”
Ha nem köszönte meg az átadott ceruzát, akkor bizony azt kell mondanunk, hogy “hát sajnos még tanulnod kell a hold rajzolását, ez még neked nem megy…”
Jó, ha van egy beavatott személy a játékvezetőn kívül, mert így egymásnak adogatva a ceruzát, mindig elhangzik a szó: “köszönöm”, és valakinek egyszer csak leesik majd a fatantusz, mitől lesz szép a hold, illetve a játék lényege: ettől az egyetlen szótól megváltozhat az élet körülöttünk. 🙂
Persze vicces, ahogy mindenki próbálkozik szép holdat rajzolni, utánozza a játékvezető mozdulatait, mindenféle technikákkal próbálkozik….pedig a lényeg már akkor eldől, amikor átveszi a ceruzát.
A játék közben sokat nevetünk, közben belső motivációnk növekszik, hogy kitaláljuk, mitől lesz szép a holdunk, így sokkal mélyebben rögzül a végén a tanulság, mintha valaki folyton-folyvást figyelmeztet minket arra, hogy illik megköszönnünk, amit kapunk.
Tanítsd meg játékosan, viccesen, hogy azt mondja: köszönöm!https://gyereketeto.hu/jatekok/hogyan-tanitsd-meg-varazsszot-koszonom
Posted by Gyereketető on 2015. május 19.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Nagyon aranyos… 🙂 Még óvónőként, anno azonban egy jóval egyszerűbb (és nem ilyen jópofa, ötletes) megoldást alkalmaztam: a kért dolgot nyújtottam a gyermek felé, mondtam ‘tessék’, és nem engedtem el, míg nem köszönte meg. Sosem mondtam, hogy ‘köszönd meg!’, csak a tesséket ismételtem, és tartottam, amit kért. Néha előfordult némi huzakodás, értetlen tekintet, de nagyon-nagyon hamar rájöttek, mit várok…
Kedves Márta, valóban hatékony módszer ez is. 🙂