Játszottunk már gombokkal,babzsákkal, babszemekkel, most jöjjön a francia kártya! Nem baj, ha hiányos a pakli, vagy ha többféle hátlapjuk van, mert egyik sem lényeges szempont a játék szempontjából.
A kártyák hatékonyan fejlesztik az elvont gondolkodást, hiszen “csak” jelentenek valamit, nem lehet kézzel fogni az értéküket. Mégis, egy lépcsőfok elválasztja attól, hogy kizárólag a fejünkben játszódjon le egy elvont művelet (összeadás, vagy kivonás).
Ovisoknak, vagy első osztály elején már az is jó feladat, ha szétválogatják színek,
vagy formák szerint.
Aztán jöhetnek az egyforma számok, és betűk.
Iskolások sorba rakhatják a számokat: növekvő vagy csökkenő sorrend gyakorlására szuper. Mindenki húz a pakliból 4-5 lapot, feladat, ki tudja gyorsabban sorba rakni? Nem baj, ha kimarad egy-egy szám. Ha csapatokat alkotunk, kiváló csapatépítő játék lehet, ha csere-bere is engedélyezett, így cél lehet, hogy ne maradjanak ki számok.
Egy kicsit elvontabb gondolkodást igényel, ha a figurák sorrendjét is megtanulják.
Keressünk olyan kártyapárokat, melyeknek összege 10! Mindenki húzhat 4 lapot, vajon hogyan lehet úgy kombinálni, hogy 10 legyen? Ki az (melyik csapat), akinek több 10-et kiadó párja is lesz?
Helyiértékek: melyik a legnagyobb, és melyik a legkisebb szám, amit képezni tudunk a három kártya számaiból? Mindenki húzhat 3 lapot, az nyer, aki a legnagyobb számot tudja kirakni. Aztán csere, a legkisebb szám lesz a nyerő. Rögtön kapcsolhatjuk a mondást is: így lesznek az elsőkből utolsók, s az utolsókból elsők. 🙂
Milyen műveleti jeleket tennél a kártyalapok közé? Mindenki 4 lapot kap, és öt perc gondolkodási időt. Több variációt is össze lehet írni, szintén szuper csapatjátéknak is!
Több tag összeadása – kinek van nagyobb érték a kezében?
Szorzás-gyakorlása: a nagyobb szorzat viszi a kisebbet. Az nyer, akinek több lapja van. Párokban, kisebb csoportban játszható.
Két-két lap különbsége: amelyik a nagyobb, az viszi a kisebbet.
A sor folytatható: törtek képzése (két lap egymás alatt), hatványozás (kitevő a lap jobb felső sarkában) témakörében is rengeteg egyszerű játékot játszhatunk a francia kártyával.
Olvasd el a sorozat többi részét is!
Játék és tanulás francia kártyával
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Kedves Virág!
Ez szenzációs!!! Mindig nagy örömmel, és kíváncsisággal olvasom a hírleveleidet, mióta feliratkoztam. A képeid vidámak, színesek, már csak azokat nézve is jó kedvem lesz, és a leírásaid is jól követhetők, részletesek. Néhány ötletedet meg is valósítjuk otthon, mindig örömmel játsszuk együtt ezeket a kreatív feladatokat. Gratulálok, munkádhoz további sikereket kívánok! Továbbra is nyitott szemmel figyelem a honlapodat! 🙂
Üdv, szép napot: Ivett
Huh…hát csak irulok-pirulok, köszönöm Ivett! 🙂
Szuper jó ötleteket adsz, így közel 30 év tanítás után is örömmel próbálok ki új módszereket.
Köszönöm
Szerintem azok a jó tanárok, akik nyitottak az új dolgokra, képesek folyamatosan tanulni, és a rá bízott gyerekekkel együtt fedezik fel a világot. 🙂 Örülök, hogy ezt elmondhatod magadról! 🙂
köszönöm a szenzációs ötleteket, bemutató órámra is merítettem belőlük!!!! különösen a tolltartós nagyon-nagyon tetszett!!!
Szívesen, Szandra! 🙂
Kedves Virág!
Végzős gyógypedagógus hallgató vagyok tanulásban akadályozottak szakon az ELTE-n. Nagyon örülök, hogy rátaláltam az oldaladra, mivel rengeteg ötletet tudtam meríteni a munkámhoz. És ez számomra nagyon fontos, mert szeretek a gyerekeknek mindig újabb és újabb játékokat vinni, mert ezeket ők játéknak fogják fől (és ez a legjobb), mi pedig közben tudjuk, hogy mennyi mindent fejlesztünk náluk eme játékkal.
Még egyszer köszönöm ezt az igényes honlapot! Innentől lett egy újabb olvasód!
Üdvözlettel,
Varga Szilvia
Köszönöm az elismerő szavakat, Szilvi! Örömmel látlak az olvasók között! 🙂