Mindig is tudtam, hogy a Montessori torony az egyik legjobb játék.
Már 6-8 hónapos kortól szívesen játszanak vele a gyerekek, és bizony egészen 99 éves korig lehet vele játszani!
Már írom is, hogyan!
Mivel a Montessori torony igényes kivitelben készül – amit ITT találsz, az legalábbis egészen biztosan – már egészen pici gyerekeknek is odaadható.
Nem kell félned attól, hogy lepattogzik a festék, ha a gyerkőc szájába veszi, vagy szálka megy ujjába játék közben, mert ez a játék a lehető legmagasabb minőségi követelményeknek is megfelel.
Gyerekeim 6 hónaposan is élvezettel fogdosták a színes karikákat – ekkor a rudat még nem adtam oda nekik, nehogy megüssék vele magukat.
De a karikákat ügyesen meg tudták fogni, forgatni, nézegetni nagyon szerették.
Hamarosan megtanulták beledugni az ujjacskáikat a karika közepén lévő lyukba is, majd pár hónap múlva már fel tudták pakolni a rúdra is a karikákat.
A torony karikái segítségével kezdtük tanulni a színeket, majd később a méreteket is. (kicsi-nagy, majd legkisebb-legnagyobb)
Aztán egyszer csak azt láttam, hogy fel tudják pakolni a karikákat csökkenő sorrendben, miközben a színeiket is megnevezték.
A Montessori játékok ugyanis mind azon az elven működnek, hogy a gyerekek többféle szinten tudjanak velük játszani, és a játék során önmagukat fejlesztik azáltal, hogy új összefüggésekre jönnek rá.
Ezt jól példázza a torony is: eleinte csak a korongokkal játszanak, majd rájönnek, hogy a korongokat fel lehet pakolni a rúdra. Majd a sok pakolás közben veszik észre, hogy csökkenő sorrendben pakolva rendezettebb lesz a torony. A gyerekek pedig fogékonyak a “rendre” – na, nem feltétlenül úgy, mint ahogy mi gondolkodunk erről.
A korongokkal sokat játszottunk másképpen is:
- babakonyhában hol főznivaló lett belőle, hol ez volt a tányér.
- szerették dobálni a korongokat, de az ugye balesetveszélyes volt, így megmutattuk, hogyan lehet gurítani őket – fantasztikus ötlet, imádták!
- ha már gurítottuk, pörgetni is lehetett!
- fel lehetett fűzni szalagokra, emlékszem, még nyakláncként is viselnem kellett néha.
- játszottunk a korongokkal úgy is, hogy fejtetőn, vállon, lábfejen kellett eljuttatni ‘A’ pontból ‘B’-be.
Sokszor használom ovisoknál is a fejlesztő foglalkozásokon: a méretek összehasonlítására, a csökkenő-növekvő sorrend megállapítására kiválóan alkalmas.
A képen egy játéklap készült:
A gyerkőcök készítették egymásnak. Először is, körbe kellett rajzolni néhány karikát! Majd a másik gyerkőcnek ki kell szneznie olyan színűre, amilyen a valóságban. Eleinte hozzámérik a rajzhoz a karikákat, majd pár alkalom után már csak a szemüket használják, mérésre nincs szükségük.
És akkor mutatok még egy játékot, valószínűleg nem a pici gyerekek fogják élvezettel játszani.
A játék – vagy inkább feladvány neve:
A játék szabályai szerint az első rúdról az utolsóra kell átrakni a korongokat úgy, hogy minden lépésben egy korongot lehet áttenni, nagyobb korong nem tehető kisebb korongra, és ehhez összesen három rúd áll rendelkezésre.
Az Egyszervolt.hu oldalon is találtok Hanoi tornyai játékot IDE KATTINTVA – de azért a valóságban az igazi!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!