Takarítás szempontjából nekem a legnehezebb időszak a nyár. A gyerekek ki-be a lakás és kert között, ajtók nyitva, por be, biztos néha kifelé is száll belőle, de ez észrevehetetlen…ráadásul mindenki itthon van, ebédet kell az asztalra tennem, de erről majd később.
Mindenesetre erőből még nem sikerült házat takarítani a gyerekekkel, de játékkal kicsit többre mentem – tudjátok, mint Mary Poppins 🙂
Összegyűjtöttem azokat a játékokat, melyek leginkább beváltak nálunk.
1. A gyerekek bemennek abba a szobába, vagy helyiségbe, ahol rendet kéne rakni. Én egy másik helyiségben vagyok, teszem a dolgom. 5-10 percenként csörög a stopperóra, és ilyenkor a gyerekek kezéből gyorsan kiesik a munka, elbújnak, és várnak engem. Bemegyek, és ki kell találnom, mit raktak rendbe. Ha sikerül kitalálnom, én kapok egy pontot, ha nem sikerül, ők kapnak.
2. Kallódó dolgok elpakolása: dobókockával dobnak sorban, ahányat dobtak, annyi dolgot kell elpakolniuk. A játék addig tart, míg minden a helyére nem kerül.
3. Az előző játék továbbfejlesztett változata: egy valaki dob, és mindenki annyi dolgot pakol el, amennyit a dobókocka mutat. Az nyer, aki legelőször elkészült. Nálunk több körös játék 🙂
4. Egy cetlire ráírom a főbb színeket, mint sárga, piros, kék, zöld, stb. Mindenki húz egy színt, és az adott színű játékokat pakolja.
5. Terítés, illetve az asztal lehordására: ahány évesek a gyerekek, annyi dolgot kell kitenniük az asztalra, illetve utána elpakolniuk.
6. Becsukom a szemem, mindenki elpakol 5-10 széjjelhagyott dolgot. Amikor kinyitom a szemem, megpróbálom kitalálni, mit raktak el! Amiket kitaláltam, azokért én kapok pontot, a többiért a gyerekek.
7. Egy hétig összeszedem a széthagyott dolgokat, legyen az játék, ruha, papucs, vagy bármi. Hétvégén zálogosat játszunk, vicces feladatok teljesítésével vissza lehet őket szerezni.
8. Kisebbeknek: összeszedem a széthagyott játékokat, egyebeket egy kosárba, majd én leszek a diszpécser, a gyerekek pedig a motoros futárok, a játékok a pizzák. Elmondom a konkrét utasítást, hová kell kiszállítani őket. Pl.: kamrába vidd, a bal oldalon lévő alsó polcra tedd.
9. Minden gyerek kap egy nagy dobozt, és ezt kell telepakolnia a szétszórt játékokkal. Ki lesz kész előbb?
10. A fenti játék folytatása: a doboz játékot meg kell menteni a cápa elől. A cápa én volnék….Felhúzzuk a stoppert, és ha csörög, elindulok, amit tudok, összeszedek a dobozokból.
10+1. Markológép: a gyereket felnyalábolja az apukája, és derékmagasságban tartva végigjárják a lakást. A markoló két karjával felemeli a játékokat, és a helyére teszi őket.
UPDATE: még egy ötlet, most találtam: Ötlet a játékos takarításhoz:
Készítesz egy táblát 5X5-ös, vagy 4X4-es osztásban. Nem kell túl nagy, simán megteszi egy rajzlapon is. Majd összeírsz ugyanennyi házimunkát. A családtagok sorban húznak, és elvégzik a mosogatást, teregetést, stb. Amikor valaki elkészült, a kihúzott lapját a táblára helyezi. Akinek először gyűlik össze 4 vagy 5 egy sorban, az nyert.
Ha tetszett, KATT A PIROS SZÖVEGRE: – gyerekek és a rendrakás a téma 🙂
Miért jó az nekünk, ha kitakarítunk? – egyszerű, de érdekes kísérlet.
Rendrakós versikéket ide gyűjtöttem!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Hát ez egyszerűen nagyon ötletes csokor! 4-5 biztos kedvenc lesz, ki kell próbálnunk!
Szia! Nálunk úgy megy a pakolás, hogy a gyerekek kimennek a szobából, én elrejtek egy kedvenc ujjbábot. A szabály az, hogy miközben megpróbálják megkeresni, amit megfogtak, azt el kell tenni a helyére. Ha megtalálták, újra eldugom, egészen addig amíg rend nem lesz. Nagy öröm szokott lenni minden alkalommal, amikor megtalálják 🙂
Ez is szuper ötlet, köszi 🙂
nagyon jók!!! Múltkor én egy jegyzettömbbel ültem le, elkezdtem rajzolni minden papírdarabra egy játékot. aki, amit húzott, azt tette el (kivéve az autókat, mert abból 5-öt).
Máskor kártyát húztak. ahányas szám volt rajta, annyi játékot raktak el.
Nagyon tetszenek az ötletek! 🙂 Lophatom – természetesen forrásmegjelöléssel?
Tímea, persze 🙂 Sőt, köszönöm! 🙂
Szia! Nagyon jónak tartom az ötleteket, biztos, ki is próbálom őket. Amin viszont elgondolkodtam, az a következő: A pontszerzős játékoknál én azért adnék a gyereknek pontot, amit láthatóan (általam is észrevehetően) elpakolt, mert az a célom, hogy látványos rend szülessen. Lehet, hogy nem jól gondolkodom, de nem tudom elképzelni, hogy úgy pakoljanak el, hogy azt ne vehessem észre.
Ó, hogy miért nem olvastam ezeket a príma ötleteket pár évvel előbb…! Tuti jók. Nincs kiabálás, morgolódás, sértődés, mégis rend lesz 🙂
Nagyon ötletesek, köszönöm! 🙂