Ebben a posztban arra kaphatsz választ, hogyan tudod a szenzoros feldolgozási zavar okán válogatós gyermekeddel elfogadtatni azokat az ételeket, melyeket a szenzoros rendszer túlműködése, vagy éppen alulműködése miatt nem fogyaszt el.
Ahhoz, hogy ebben a posztban leírtakat pontosan értsd, mindneképpen olvasd el a sorozat első két részében leírtakat!
Amennyiben már olvastad ezeket a posztokat, nézzük, mit is tehetsz otthon, a saját konyhádban azért, hogy a gyermekedet segítsd a szenzoros érzékelés fejlődésében!
Először is, SOHA, DE SOHA ne kényszerítsd arra, hogy megérintsen vagy elfogyasszon olyan ételt, amit nem szeretne!
Mint ahogy annak sincs értelme, hogy erővel belenyomd a kanalat a szájába, az sem vezet sehová, ha érzelmi zsarolással próbálkozol:
“Egy kanállal a mama kedvéért!”- típusú könyörgésekre gondolok.
A gyerek ne azért egyen, mert mi sokat dolgoztunk az ebéddel, vagy sokat fizettünk a téliszalámiért a boltban.
A gyerek azért egyen, mert éhes, és mert az evés egy élvezet. Ennek megfelelően csupa-csupa pozitív érzés kapcsolódik hozzá.
Ha ez mégsem így működik, akkor a következőket teheted:
- Főzzetek együtt! Lehetséges, hogy semmi kedve nem lesz hozzá eleinte, de ne add fel! Hívd magadhoz a konyhába, és keress neki tetsző elfogaltságot: adj neki lábasokat, fakanalat, hogy ezekkel zenéljen. Vagy tegyetek papírgalacsint a lábosba, és ezt főzze meg játékból. Adj neki gyurmát, vágódeszkát, és evőeszközöket, engedd, hogy kitalálja, mihez kezdhet ezekkel! Természetesen, ha kedve van a főzéshez, az igazi alapanyagok megérintéséhez, kóstolásához, akkor ezekbe atevékenységekbe is bevonhatod. Hagyd, hogy mindent megkóstoljon! Sok gyerek szereti a zöldségeket nyersen elrágcsálni, míg főtt állapotban kitúrják a tányér szélére.
- Figyeld meg, melyek azok az ételek, amelyeket nem hajlandó megenni, és melyek azok, amelyeket viszont elfogyasztja! Keresd meg, mi a közös ezekben! Például: ha darabos az étel, nem eszi meg, de bármit elfogyaszt, ha összeturmixolod. Sokszor segít, ha fokozatosan próbálsz ilyenkor átállni egyikről a másikra. Például egyre kevesebb ideig turmixolod az ételt.
- Sokszor segít az is, ha látja, hogy mások szívesen fogyasztják az adott ételt. Ezért jó, ha közösen étkezik a család, és a gyerkőcnek sem addig kell csak az asztalnál maradni, míg eszik. Persze nem erőszakkal szögezzük a székhez, hanem fokozatosan kérjük tőle: maradj addig, míg valaki más is megeszi az ételt, aztán addig, amíg mindenki meg nem eszi, stb…így emeljük aza sztalnál töltött időt.
- Ha egy ételcsoportot nem hajlandó megkóstolni sem, próbáljuk meg más területekre bevonni – zöldségekkel például lehet nyomdázni, vagy konyhai kísérleteket végezni.
- Készíts érzékelő dobozokat! Egy nagyobb műanyag dobozba tegyél különböző dolgokat, adj hozzá kanalat, kis tálakat – engedd, hogy felfedezze, megtapasztalhassa ezeket a textúrákat!
Mi minden lehet a dobozokban?
Száraz anyagok:
búzadara, tészta, csicseriborsó, bab, lencse, kávészemek, homok, szárazvirágok, gombok, rizs, kukorica, kavicsok
Nedves anyagok:
jégkocka, zselégyöngy, főtt tészta, borotvahab, hajzselé
Milyen eszközöket használhatunk?
kanál, villa, homokozójátékok, jégkockatartó, csipesz, műanyag tálak, flakonok, kisautók, kis méretű műanyag állatok, kinderbelső, parafadugó, kagyló, stb
Előfordul, hogy a gyerekek nem szívesen nyúlnak bele ezekbe a dobozokba. Ilyenkor jó szolgálatot tesznek a kanalak, csiperszek, sőt a kesztyű is szóbajöhet!
Praktikus, és a gyerekek számára megnyugtató, ha a doboz mellé készítesz egy kis tálkában vizet, mellyel lemoshatja a gyerkőc a kezért, illetve egy törölközőt, amiben megtörölheti.
Készülj fel arra, hogy ha gyermekednek alulműködik a szenzoros rendszere, bizony órákig szeretne majd túrkálni egy ilyen dobozban!
Sokat számítanak a színek is!
Vannak gyerekek, akik számára zavaró a sokféle élénk szín, másoknak esetleg unalmasak a természetközeli, nem túl élénk színek. Ezt neked kell felmérni, próbálkozz mindkét verzióval, és figyeld meg a gyermeked reakcióit!
Ha érdekel, hogyan tudsz érzékelő dobozokat készíteni, illetve milyen játékokat tudtok játszani az érzékelő dobozok segítségével, akkor hallgasd meg/nézd meg a Gyereketető FB oldalán a csütörtöki élővideómat! KATT IDE, és jelöld be, ha szívesen megnéznéd a videót! 🙂
Egy videóban sokkal érzékletesebben tudom átadni, hogyan is fogj hozzá a dobozok elkészítésének!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!