“A kisfiam egyszerűen nem érti az évszakokat! Az oviban szólt az óvónéni, hogy gyakoroljuk vele, mert így nem mehet iskolába! Amúgy ügyes, okos gyerek, de ez nem megy neki. A hónapokat se tudja, ráadásul az augusztust ki se tudja mondani.”
Ha ilyen levelet kapok, mindig megdöbbenek.
Sajnos a megfogalmazást sem értem: “nem érti az évszakokat”.
Hiszen hol van az még, hogy az évszakok váltakozásának tudományos magyarázatát kellene ismernie a gyereknek…majd felső tagozatban, földrajz órán.
Gondolom, az óvónéni nem is erre gondolt, hanem például arra, hogy
- nem tudja felsorolni a négy évszakot, vagy
- nem tudja megnevezni azt az évszakot, amiben most járunk.
És igen, nagycsoportban a legtöbb gyerek ezeknek már birtokában van. A sok ovis foglalkozás, az otthoni felolvasások, beszélgetések alapján már egyértelmű egy ovis gyerkőcnek, hogy most éppen tél van. Sőt, azt is tudják, hogy tél után tavasz, majd nyár és ősz következik.
És nem azért, mert leültünk velük, és addig fel nem álltunk, míg ezt a leckét fel nem mondták…
De hogy konkrét választ is adjak a fenti levélre, érdemes végiggondolni, miért nem ismeri a kisfiú az évszakokat!
Elképzelhető, hogy egyszerűen nem elégszer került elő ez a téma a kisfiú életében, és simán információhiány a probléma forrása.
De az is lehet, hogy az időbeli tájékozódás zavara áll fenn, és az, hogy nem tudja pontosan megnevezni vagy felsorolni az évszakokat, csupán egy tünete ennek. Ez a zavar azonban ritkán fordul elő egymagában, általában a téri tájékozódás zavarával jár együtt.
Nagyon jó, ha otthon is tudunk időt szakítani arra, hogy beszélgessünk az évszakok változásairól.
Különösen manapság, amikor még decemberben is eső esik, és a minuszok ritka vendégek. Hiába soroljuk a decembert a téli hónapok közé, az időjárás olyan, mint késő összel.
A gyerekek kevésbé tudják saját bőrülön megtapasztalni, hogy tél van. Így aztán jó, ha többször is elővesszük a témát, verseket olvasunk, kézműveskedünk az évszakoknak megfelelően.
Mivel a leghatékonyabb tanulás úgy valósul meg, ha “mondjuk, látjuk, csináljuk” egyszerre, így most egy fát készítettem hozzá.
A lulról felfelé haladva egy fa növekedéséről beszélgethetünk,
majd a lombkoronájára ragasztott képek segítségével a fa életciklusát mesélhetjük el, megnevezve, hogy az egyes évszakokban mi történik.
Tedd jól látható helyre, és beszélgessetek az évszakok változásairól, a napok múlásáról nap mint nap!
Ha szeretnéd megkapni a sablont, iratkozz fel a hírlevélre, és hamarosan megtalálod a postafiókodban!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
A téma gyakorlására nagyon aranyos társasjáték A Kisvakond és az évszakok!
Kedves Virág!
Véletlenül elrontottad a cikkben az évszakok felsorolását. “Sőt, azt is tudják, hogy tél után tavasz, majd ősz és nyár következik.”
Gondolom: tél, tavasz, nyár, ősz, ilyen sorrenden szeretted volna…
Egyébként nagyon élvezetesek a cikkek, a blog, a hírlevelek… sok inspirációt kaptam már Tőled sok témában és sok mindent kipróbáltam már..
Nagyon köszönöm a sok értékes anyagot, amit elérhetővé teszel…
Üdvözlettel, Edit
Kedves Edit!
A gyerekek tényleg tudják 🙂 Én meg majd megtanulom 🙂 Köszi 🙂
Kedves Virág,
Mi elővettunk 4 db A3-as kartont, zoldet a tavasznak, pirosat a nyarnak, sargat az osznek es feheret a telnek, s mindegyikre az adott evszakban keszult sajat csaladi kepet ragasztottunk. Tavasszal kerteszkedtunk, … nyaron a Balatonon voltunk, … osszel gubicsot szedtunk az erdoben, telen hava lapatoltunk std
8-8kep evszakonkent
aztan megfigyeltuk hogy mikor milyen ruhat+kiegeszitot viseltunk, mit ettunk, mi csinaltunk, hova mentunk kirandulni, hogy nezett ki a kornyezetunk, mikor mit unnepeltunk stb
majd egy kupacba hordtam salat sapkat napszemuveget, furdokarikat, gumicsizmat, vetomagokat, diot, adventi koszorut, meg ami meg akadt es a hosszu beszelgetesek utan kertem helyezze oket az adott evszaknak megfelelo kepre…. a lanyka4 éves lesz juniusban… nem csak élvezte a mókát de ki is alakult az ,,évszak,, fogalma….
mindezt az utan hogy ratalaltam erre a bejegyzesedre
*-*
Kedves Andrea!
Örülök, hogy inspirációt adhattam neked! Nagyon jó móka lehetett! Óh, és a téli hólapátolós képek…jó régen volt már ilyenben részünk sajnos! 🙂