A nagymozgások azok a mozgások, melyeket a törzsünkkel és a végtagokkal: karokkal, lábakkal végzünk. Mégis mi a szerepük az írástanulás során? Elsőre talán úgy gondoljuk, csupán annyi, hogy a nagymozgások fejlődése során alakulnak a finommozgásaink: ujjaink, szemeink, ajkunk mozgásai sorolhatók ide, majd az írómozgások során az ujjaink veszik át az irányítást.
Azonban az íráshoz aktív nagymozgásokra is szükségünk van!
Elsősorban a testtartás kap hangsúlyos szerepet ebben a folyamatban. Ha a fenti képet megnézed, láthatod, milyen nagy szerepe van a törzsnek a kézírás kivitelezésében!
Gondolj csak bele! Ahhoz, hogy egy gyermek stabilan tudjon ülni, a nyak, a vállak és a törzs izomcsoportjainak összerendezett munkájára van szükség!
A stabil ülés a törzs megtartásával kezdődik, majd a vállak, a könyök és a csukló felé haladva irányítják a disztális izmokat (test középvonalától távolabb eső), hogy azok megfelelően működjenek a gyermek kezeiben. Ha a törzs és a váll stabilitása nem biztosított, akkor az írástanulásra még nem áll készen a gyermekünk.
A képen látható gyermek izmai bizony elfáradtak, már nem képesek megtartani a nyakat, vállat stabil ülőhelyzetben!
Ebben az esetben a nagymozgások fejlesztésére kell hangúlyt fektetni!
Milyen mozgásformák javasoltak ilyen esetben?
Természetesen azok, melyek a vállakat, és a karokat erősítik!
Ebben a posztban azokat gyűjtöttem össze, melyeket iskolai keretek között, kis helyigénnyel is tudtok kivitelezni:
- Ülőtartás – üljetek le a székre, majd a két tenyereteket tegyétek a combotok alá, és nyomjátok fel magatokat a székből kb 5 cm magasra
- Székek felpakolása a padra a tanítás végeztével – segítség a takarításhoz, segítség a kézíráshoz
- Tábla letörlése – a nagy, lendületes, de pontos karmozgás hatékony nagymozgás-fejlesztés is egyben
- Szkander bajnokság
A hamarosan induló Szebben írok – grafomotorika fejlesztése tanfolyam során a nagymozgásokkal kezdjük a munkát! Olyan gyakorlatokat iktatunk be a mindennapokba, melyek segítenek a törzs, nyak és vállak izmainak fejlődésében, erősítésében.
További információért KATT IDE!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!