Ha azt gondolod, hogy a jó tanuló gyerek egyenlő az okos gyerekkel, akkor nagyon tévedsz!
Néha képezhetnek közös halmazt, de ez nem törvényszerű.
Az okos gyereknek például lehet simán mindenből hármasa.
Jó tanulónak viszont most azokat a gyerekeket nevezem, akiknek többségében ötöseik vannak.
Nézzük mi a közös a jó tanuló gyerekekben!
1. Értik, mit mond a pedagógus.
Bizony…a pedagógusok nem szlenget használnak. Kerek, egész mondatokban beszélnek, és többnyire választékosan fejezik ki magukat. Az iskolába kerülő gyerkőcnek egy új nyelvezetet is el kell sajátítania, és bár ez nem olyan, mintha japánul kellene megtanulnia, de azért a csengő, csengetési rend, tábla, kréta, pad, számegyenes, négyzetrácsos füzet, grafit ceruza, stb esetleg újdonság számára.
Aztánnézzük, hogyan kezdődik egy tanóra!
-Kérem, vegyétek elő a matematika füzetetet! Ödönke, tudod, melyik az? A négyzethálósat keresd, biztos a táskád egyik rejtett zsebében lesz, kérlek, nézd át alaposan!
És tuira nem így:
-Csá, tesó! Toljuk az órát, vedd elő a matekot! Szívás, ha nem találod! Wazze, pislogj már körbe a tatyódban, na, megvan?
Nyilván az ovis gyerekek többsége a második variációt sem értené meg, de az elsővel is sokaknak van gondja: szülőként inkább két rohanás között, érzelmekkel átszőtt tőmondatokat használunk, legyakrabban felszólító módban.
Még azokban a családokban is kevés a szóbeli kommunikáció, ahol az esti olvasásra azért nagy hangsúlyt fektetnek. Ez – mármint az olvasás nagyon fontos persze, de a gyermekünkkel való beszélgetés is az!
2. Hallják, mit mond a pedagógus
Sajnos hallásvizsgálatra még kevés gyermeket visznek el a szülők iskolakezdés előtt. Pedig éppen olyan fontos lenne, mint a látásvizsgálat! Otthon ugye sokkal csendesebb a környezet, mint a suliban. Még akkor is, ha megy háttérzajnak a tévé…így aztán sokkal nehezebb kiszűrni, ha gond van a gyerkőc hallásával.
Sok suliban azonban állítom, hogy komoly zajszennyezés folyik. Simán lehet, hogy a gyerkőc nem hallja, mit mond pontosan a tanító néni. És bizony, nem mindegy, hogy a negyedik feladatot kell megoldani, vagy a hetediket.
3. Rendszerben élnek
A jó tanuló gyerekek legtöbbször rendszerben élnek otthon is, így könnyen alkalmazkodnak a suliban kialakult rendszerhez is. Otthon is van napirendjük, azonos időben fekszenek le aludni, és kelnek fel reggel. Megszokták, hogy vannak korlátok az életükben, és nem céljuk, hogy ezeket folyamatosan feszegessék.
Ezeket a határokat a hátralévő pár hónap során te is könnyedén kialakíthatod, biztos vagyok benne, hogy gyermeked sokat profitál majd ezek hasznából.
4. Szabályozni tudják indulataikat és képesek kifezeni érzelmeiket
Az indulatok szabályozása egy 20-30 főből álló közösségben rendkívül fontos. Ezt azonban nehéz iskolai keretek között elsajátítani,ennek itt már működnie kell. Ennek fejlesztése elsősorban a család feladata. A gyermekünket meg kell tanítanunk arra, hogy képes legyen udvariasan jelezni az igényeit, és persze mások igényeire is tekinetttel kell lennie. Ezt legegyszerűbben úgy taíthatjuk meg neki, hogy késleltetjük vágyainak kielégítését, pl. nem a szülinapja előtt egy héttel kapja meg az ajándékát (sajnos ezt mostanában nagyon gyakran tapasztalom), megvárja a család többi tagját az étkezések alkalmával. De remek játék, hogy az esti közös vacsora alkalmával, minden családtag elmeséli, mi történt vele aznap. Az éppen mesélő családtag fogja a gyertyát, vagy bármi más tárgyat, és amíg ez nála van, a többiek nem szólalhatnak meg!
5. Önállóak
Természetesen korukhoz mérten. Erről ITT írtam nemrég, és a második részben (csütörtökön) következnek a gyakorlatban is tesztelt ötletek, ahogyan gyermekedet segítheted.
5+1 Számíthatnak a szüleik támogatására
Akárhogyan is, de sajnos a magyar iskolarendszerben nagyon fontos szerepe van a szülők által nyújtott rendszeres segítségnek. Amikor másnapra gémkapcsot kell vinni a suliba, vagy magazinból kivágott gorilla képét…hát bizony lehet akármilyen okos is egy gyerek, ha a szülő nem szalad be hazafelé a papírboltba, vagy nem kotorja elő a padlásról a NG gorillákról szóló különkiadását, jópár potyaötösről lemarad a gyerkőc.
A gorillán kívül ÍGY IS SEGÍTHETSZ, KATT IDE!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!