Nem tudom, ki hogy van vele, de én csak az “iskolaérettség” kifejezést szoktam hallani…most is, sok oviban heteken belül elvégzik az iskolaérettségi vizsgálatot, és ennek függvényében határozzák meg, melyik gyerkőc megy suliba jövőre, melyik marad egy évet az oviban, és ki az, akinél még nem dönthető el pontosan, mi lesz vele…
Ebben az a vicces, hogy az oviban jellemzően inkább az alkalmasságot vizsgálják. Bár a két fogalomnak van köze egymáshoz, azért mégis egészen mást értünk érettség és alkalmasság alatt.
És akkor nézzük, mit is takar pontosan az érettség fogalma?
Az érettség egy komplex fogalom, testi-lelki-gondolkodási fejlődés eredménye.
Az érettség az, amit nemigen tudunk fejleszteni – elnézést a példáért – de ha egy szőlőfürt még éretlen, akkor egyszerűen savanyúak rajta a szőlőszemek, és kész. Maximum megcukrozhatod…de biztos, hogy ezt akarod? Hagyd még a tőkén egy hétig, és megérik…
Ugyanez a helyzet a gyerkőccel is – ha éretlen még arra, hogy megtanuljon olvasni, akkor nem fog megtanulni olvasni. Motyog majd az orra alatt, meg nyögdécselve betűzget, de nem olvas…
Más példával szemléltetve: Hiába is lógatod fejjel lefelé minden nap egy órát, nem lesz magasabb 110 cm-nél, vagy hiába veri ki a fogát, nem nő a helyére csontfog. Hiába adunk elé egy feladatlapot, nem fogja érdekelni.
Ilyenkor legjobb, ha még egy évet oviban marad.
Mi a helyzet az alkalmassággal?
Az alkalmasság a képességeinken múlik. Alkalmas vagyok azokra a feladatokra, melyekhez megvannak a megfelelő képességeim.
Például két iskolaérett gyerek közül az egyik alkalmas arra, hogy olyan osztályba járjon, ahol van úszás, angol és kínai nyelv, valamint táncóra a tanítás után, a másik gyerek pedig egyszerűen nem alkalmas erre. Lehet, hogy ugyanolyan okos, de fáradékonyabb, érzékenyebb, és kiborulna egy ilyen nap után. Azonban ő is alkalmas arra, hogy megtanuljon olvasni, mert minden ehhez szükséges képesség birtokában van.
A képességek fejleszthetők! Kell hozzá egy jó szakember, egy motivált gyerkőc, gyakorlás, és persze egy kis idő.
Azonban a képességek nem fejlődnek maguktól! Ebben az esetben igenis fontos a tudatos munka, és a rendszeres gyakorlás, a megfelelő környezet.
A gyerkőc fogváltását nemigen tudjuk befolyásolni…de az emlékezetét, a a beszédértését, melyek például alapvetőek a megfelelő szintű olvasás elsajátításához, igenis fejleszthetjük.
Amennyiben a gyermek képességei maradnak el attól, hogy az iskolában majd sikerrel megállja a helyét, akkor már csak az a kérdés, mennyi idő szükséges ahhoz, hogy ezek a képességek a megfelelő szintre fejlődjenek. Legtöbbször elegendő erre egy óvodai tanév, mikor szakember segítségével tudatosan dolgozunk azon, hogy sikeres legyen az iskolakezdés.
Ebben most tudok neked segíteni, KATTINTS IDE!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!