Iskolakezdés egy év múlva? Avagy ráérünk-e a készülődéssel?
Ahogy az adventi időszakban a karácsonyra, a jegyesség során a házasságra, a várandóság hónapjaiban pedig a születésre készülünk, úgy a nagycsoport az iskolakezdés felkészülési időszaka.
Ez a bejegyzés nem véletlenül most jelent meg és nem augusztus utolsó napjaiban. A bevásárlást, a felszerelések beszerzését, esetleg a gyerekszoba átrendezését lehet augusztus végére hagyni, de a gyermekkel való készülődést semmiképp sem lehet egy hét alatt letudni.
Felnőttként is sokszor teherként élünk meg egy költözést, munkahelyváltást, hiszen a változás az életünk sok területét érinti. És lássuk be, egy öt-hatéves gyereknek sokkal kevesebb eszköze van ezt az váltást jól kezelni, mint egy felnőttnek.
Tehát az óvoda utolsó évében az a célunk, hogy segítsünk feldolgozni a küszöbön álló nagy változást, támogassuk a gyerekünket abban, hogy mentálisan, pszichésen megérkezzen ehhez a feladathoz. Ez részben az óvodán, de nagyobb részben rajtunk, szülőkön múlik majd. Mi már tudjuk, hogy mit jelentenek az iskolás évek, így segíthetünk a készülődésben, tehetünk azért, hogy az iskolakezdés egy boldog emlékké váljon a gyermekünk számára. Támogathatjuk abban, hogy a későbbiekben sikeresen boldoguljon az iskolában.
De mi ennek a módja? Semmiképpen nem az, hogy ijesztgetjük a gyereket és fejlesztő feladatlapokkal töltjük ki a napjait. Van viszont néhány hasznos tanácsom, amit hat gyermek beiskoláztatása és az iskolai,óvodai, gyógypedagógiai munkáim után bátran merek javasolni.
A felkészülés alapjai – első az egészség
Az iskolakezdés előtt a legfontosabb ellenőriznivaló, hogy a gyermek egészséges-e. Ez elsőként talán furán hangzik, de nagy jelentősége van annak, hogy pontos információink vannak-e a gyerekünk állapotáról.
Ha a gyermek színtévesztő, az nem katasztrófa. De több évnyi nehézséget és bajlódást spórolunk meg számára, ha előre tudunk szólni erről a tanító néninek. Ugyanígy, ha egy bujkáló fülgyulladást időben kezelünk, akkor nem fog “figyelmetlen”, “nehezen koncentráló”, “feledékeny” jelzőket kapni kisiskolásként, csak azért, mert nem hallja megfelelően a pedagógust.
Tehát a teendő: ebben az évben végeztessük el a megfelelő szűrővizsgálatokat, még akkor is, ha eddig nem gyanakodtunk semmire. Legyen pontos képünk a gyermek egészségéről!
Az iskolakezdés stresszes is lehet!
Az a helyzet, hogy a gyermekedet te ismered a legjobban. Ha úgy látod, hogy hajlamos a szorongásra, a változást, izgalmat nehezen kezeli, akkor ebben lesz szüksége egy kis támogatásra.
Ilyen esetben nagyon fontos, hogy ne fogalmazzunk meg elvárásokat a teljesítményére vonatkozóan és ne rémisztgessük az esetleges problémákkal. Ha felmerül valami nehézség, akkor négyszemközt beszéljünk az óvónénivel, logopédussal, és őt magát a megoldási lehetőségekbe vonjuk be. Beszéljük meg vele, hogy mit tehet, mit gyakorolhat, hogy meglegyen például az a trükkös “r” hang.
Így eszközt adunk neki a felkészülésben, de nem terheljük olyan nehézségekkel, amelyeket egyedül még úgysem tudna megoldani. Ha úgy látjuk, hogy érdekli, foglalkoztatja a téma, akkor készíthetünk színezőt, rajzokat, dekorációkat az iskolakezdéshez kapcsolódóan.
Erősségek, gyengeségek: csak természetesen
Az óvodától búcsúzva valamennyire megmérettettnek a gyerekek az iskolaérettségi teszten, de ezt a legkevésbé sem érdemes minősítő mérceként értelmezni. Az igazán fontos az, hogy ezen a ponton kiderüljön, ha valamilyen képesség vagy részképesség terén egy kis támogatásra van szüksége a ovisunknak.
Akár a finommotorika fejlesztése, akár logopédiai kihívások állnak előtte, még mindig bőven van idő korrigálni, mielőtt elkezdi az iskolát és a lemaradása nehézségeket okozhatna. Ezt kell szem előtt tartani! A gyerek érettségét nem lehet siettetni, és a fejlesztés sem lóverseny: minden gyermek a saját tempójában érik meg az iskolakezdésre. Még egy családon belül is, bármennyien vannak tesók, mindegyiküknél egy kicsit más lesz a ritmus.
Sajnos a siettetés , a teljesítményorientált hangulat sok-sok baj forrása lehet. Nem egyszer rossz szokások jellenek meg, pl. körömrágás.
Ha érdekel a részképességek akár otthoni felmérése és a közös játékokkal való fejlesztési lehetőségek, akkor nézd meg a most induló Iskolás leszek! tanfolyamot, ahol ezekkel részletesen foglalkozunk majd.
Kisgyerek, kis felelősség, kis gyakorlás
Egy nagycsoportosnak nem érdemes 40-50 perces feladatokat adni, mert eleve kudarcra van ítéltetve: korából adódóan nem lesz képes elvégezni. De kisebb feladatokat, házimunkákat nyugodtan rábízhatunk a gyerkőcre, amelyek 10-20 perc figyelmet igényelnek – azok már menni fognak. Kettős hasznunk lesz belőle: neki is sikerélményt fog jelenteni, segít hozzászokni az iskolai közeghez is – és mi is gyorsabban haladhatunk az otthoni tennivalókkal.
Így ha eddig nem volt, akkor legyen valami háztartási feladata, amiért ő felel: a saját kis törlőkendőjével és egy adag ecetes vízzel beszállhat a fürdőszoba takarításába, vagy ő lehet a felelős a cipősszekrény rendjéért.
Ezek az apró feladatok hozzásegítik ahhoz, hogy felkészüljön az iskolával érkező elvárásokra: az iskolatáska ki-be pakolására, a tízóraizás utáni elcsomagolásra.
Az önállóság magabiztosság – jól jön majd az iskolakezdéskor!
Nagyon sokszor látom, hogy az elsősök között még sokan elveszettek, ha öltözködésre, kézmosásra vagy étkezésre kerül a sor. Egy kis otthoni gyakorlással sokat tehetünk az eredményes iskolakezdésért!
Egyrészt a gyerkőc nem fog izgulni, amikor az egész osztály előtt kell bekötni a cipőjét vagy az evőeszközökkel boldogulni, hiszen már ismerős teendők lesznek számára. Másrészt otthon is kicsit önállóbbá válik, a mi figyelmünk is kevésbé oszlik majd meg a husi felvágása és a vele való beszélgetés között. Dupla haszon!
Ezért gyakoroljuk apránként a cipőkötést, a felöltözést, a wc-re menést, kézmosást és a felnőttes, terített asztalnál történő ebédelést. Nem kell egyik pillanatról a másikra mindennek azonnal sikerülnie: van még egy teljes év, amíg ráérünk próbálkozni! Ezalatt kialakulhat egy kép arról is, hogy melyek az illemszabályok az iskolában.
Kezdődik az iskola… reggel 8-kor!
Ha korábban nem is, az iskolakezdés során biztos, hogy kötelező lesz a reggeli pontos érkezés és fontos lesz, hogy az iskolából hazakerüljenek a szükséges könyvek, lapok. Ez nagy összeszedettséget kíván – mi, szülők is nehezen abszolváljuk ezeket az első kávé előtt, a gyerek kezébe meg csak nem nyomhatunk egy bögre koffeint. 😉
Sőt, elsődleges lesz, hogy a gyerek eleget és nyugodtan tudjon aludni. Mindenképp meg kell őrizni a szabad játék lehetőségét és a családdal közösen töltött időt is.
A reggeli és esti rutinok kialakítása pont elég arra, hogy rendszert vigyünk a készülődésbe, megteremtsünk egy állandó napirendet.
A nagycsoport éve alatt bőven adódnak rendezvények, családi alkalmak, ahol gyakorolhatjuk a pontos elindulást. A reggeli teendőkhöz, a fogmosáshoz, felöltözéshez, cipőhúzáshoz is kialakíthatjuk a saját kis rutint, akár ritmikus mondókákkal segítve. Esténként pedig minden nap tarthatunk egy rövid beszámolót a napunkról, ez egy jó alkalom lesz arra, hogy később is könnyebben megnyíljon majd nekünk.
Ha érdekelnek konkrét, a gyerekkel közösen játszható játékok, szakmai jellegű útmutatók és tájékoztató anyagok az iskolaérettség és az iskolakezdés kapcsán, akkor készülődhetünk együtt is. Még tudsz jelentkezni a 9 hónapon át tartó Iskolás leszek! tanfolyamra, mely ezen az időszakon kísér végig téged és a gyermekedet.
A cél: iskolakezdés felkészülten, nyugodt szívvel, vidáman
Ha a fenti szempontokat figyelembe veszed az utolsó óvodai év során, akkor tudatosan és magabiztosan vághattok bele az iskolakezdésbe. Neked, szülőnek sem kell izgulnod, hiszen tisztában leszel a kihívásokkal, feladatokkal. Koncentrálhattok az új, örömteli, izgalmas kalandra!
És az is biztos, hogy ha most segítesz neki a változás kezelésében és ezt a tudatos, pozitív hozzáállást állítod elé példaként, akkor ez olyan hosszú távú segítség lesz a gyermeked számára, amellyel még akkor is “foghatod majd a kezét”, amikor már kiköltözik az otthoni fészekből.
Jövő szeptemberben pedig felkészülten és jókedvűen vághat majd bele az első iskolai napba – te pedig derűsen izgalommal várhatod a legelső iskolai beszámolót.
Szeretnéd a reggeli készülődést, az öltözködést egy kis játékkal színesíteni?
A hírlevélben elküldöm az öltözködéshez tartozó tanulókártyákat!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!