A szenzoros (vagy tüsi) labda kiváló eszköz óvodás gyerekek taktilis érzékelésének fejlesztéséhez.
A labda felületén elhelyezett kis tüskék erős stimulációt biztosítanak a kéz számára. Kifejezetten előnyös azoknak a gyerekeknek, akik számára erőteljesebb ingerek szükségesek ahhoz, hogy megfelelően érzékeljék a külvilágből érkező információkat.
Ők jellemzően nagyon szívesen nyomkodják, tapogatják az ilyen különleges felületű labdákat.
Amikor a hozzám érkező gyerkőcöt ez a látvány fogadta, egyszerűen csak felkiáltott:
“Anya, menj már el! El akarom kezdeni a tanulást!”
El is kezdtük!
Először a gumikat kellett a labdára illeszteni!
Ebből társasjátékot is szoktam rögtönözni:
Mindketten kapunk 30-30 db befőttes gumit.
Ezt a gyerekek számolják és osztják ki. Ezzel a számlálással és osztással rögtön dolgoznak is az ujjacskák, próbáld csak meg!
Utána felváltva dobunk a dobókockával, és annyi gumit tekerhetünk a labdánkra, ahányat dobtunk. Az nyer, akinek előbb felkerül mind a 30 db gumija a labdájára.
A labda különleges nyomot hagy a gyurmában. Ehhez palacsintává lapítunk egy gyurmadarabot. Ezen végiggörgetjük a labdát úgy, hogy minél mélyebb nyomot hagyjon benne. Eközben a labda kellemesen átmaszírozza a tenyerünket. Elsős-másodikos gyerekeknél, akiknek nehezen megy az írás kellemes bemelegítő, vagy írás közben lazító gyakorlat is lehet!
Fonalat is tekerhetünk a labdára – logopédia alkalmával szoktam használni, amikor már helyesen tudja hangoztatni a gyerkőc a hangot, melyen sokat dolgoztunk. Addig tekerheti a fonalat a labda köré, míg egy levegővétellel hibátlanul hangoztatja a megfelelő hangot.
Ha a feltekert fonal hosszát megmérjük, következő foglalkozás alkalmával a rekord megdöntésére is biztathatunk! (én be szoktam ragasztani a füzetbe celluxszal)
A labda mérete tökéletesen kompatibilis az ikeás poharaimmal – így ezeket sorba téve egymásnak adunk különböző feladatokat:
- tedd labdát a lila pohárba!
- tedd a labdát jobbról a harmadik pohárba!
- tedd a labdát a sárga pohár melletti pohárba!
- tedd a labdát oda, ahol előzőleg volt!
Utolsó ötletként még egy kedvenc:
A labdát végig vezethetjük a különböző testrészeinken: lábunkon, karunkon, fejünkön – fentről lefelé, vagy lentről felfelé. Ezzel a testsémát, irányok ismeretét fejelsztve.
Vidám labdás foglalkozást kívánok!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!