Nemrég olvastam egy iskola bemutatkozását, melyben külön kiemelték, hogy száműzték a táblát, mint a frontális oktatást megtestesítő, kötelező iskolai bútordarabot.
Kicsit elszomorodtam. Mert ismét azt éreztem, hogy a fürdővízzel kiöntik a gyereket is.
A frontális oktatás ugyanis valóban túlsúlyban van a magyar oktatási rendszerben, és az teljesen jogos, hogy ez nem jó így. De a tábla ettől függetlenül nagyon hasznos eszköz.
De lépjünk egyet hátra…a te gyerkőcöd is szeretett a falra rajzolni? Hiába adtál neki egy lapot, hogy arra rajzoljon, mégis inkább a falat színezte zöldre?
Hát persze, hiszen azok a finommozgások, melyek végül az ujjak segítségével a szépírásért felelősek, csak fokozatosan alakulnak ki.
Az ovis és első-második osztályos gyerekek rajzait még a vállból indított mozgások vezérlik.
Ezt pedig sokkal kényelmesebb függőleges felületen végezni, azaz történetesen a falon.
Vagy a suliban a táblán.
Így aztán, ha csak teheted, engedd, hogy valamilyen függőleges felületre rajzolhasson!
- fess le egy falfelületet a gyerekszobában krétafestékkel!
- szerezz be egy festőállványt!
- ragassz postai csomagolópapírt a falra!
- engedd, hogy a tükörre, ablakra rajzoljon! Ma már kaphatók olyan tollak, melyeket egy mozdulattal letörölhetsz tükörről, ablakról.
Ismerve a tábla előnyeit, nagyon boldog voltam, mikor egy cég költözés miatt leselejtezte a hatalmas mágneses tábláját, amire persze speciális tollal írni, rajzolni is lehet.
Rendszeresen használjuk is, a gyerekek egyik kedvence, amikor bemelegítés, vagy levezetés gyanánt rajzolhatnak rá.
Persze dolgozni is szeretnek rajta, a BETŰÉPÍTŐT ezen szoktuk használni.
Ez a játék pici darabokból áll, sematikus formákból tudja a gyermek az adott betűt felépíteni.
Így ezen keresztül közvetlenül megtapasztalhatja, melyik betű milyen sémákból épül fel, ami nagy segítség a betűtévesztések megelőzésében.
A betű-hang kapcsolat kialakulását a poszterek segítik. minden betűhöz tartozik egy A4-es hívókép, melyen a kép az adott hanggal kezdődik.
A PDF-ben kapott betűelemeket tartalmazó lapokat érdemes színes lapokra nyomtatni. A képeket tartalmazó posztereket értelemszerűen fehér lapra nyomtassuk!
Érdemes laminálni, majd ollóval kivágni!
Hobbiboltokban kapható mágneslapot vettem, ezt a mágneslapot simán ollóval tudod darabolni.
A teljes készlethez elég volt egy A4-es mágneslap harmada. A mágneseket hobbiragasztóval ragasztottam a laminált betűelemekre.
Kb egy óra alatt megköt a ragasztó, és már el is készült a játék!
Ha nincs otthon táblád, használj egy tepsit a játékhoz!
Így autóban utazás során is játékos tanulásra adódik lehetőség!
Ha szeretnél ehhez hasonló témákban leveleket kapni, iratkozz fel a hírlevélre!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Megoldás: a táblát nem a terem elejére, hanem az oldalfalakra szereljük fől, vagy a terem falain egy részt táblafestékkel befestünk. Ez nem csábít frontális oktatásra, rajzolni meg lehet rá.
Igen, ez is egy jó megoldás! 🙂