Először is tisztázzuk, mit takar a kifejezés: nyelvlökéses nyelés.
A nyelvlökéses nyelés tulajdonképpen egy teljesen normális dolog – csecsemőkorban. Az anyamellből való táplálkozáshoz ugyanis ez a nyelés szükséges.
Azonban kb 5-6 éves korra ez a nyelési technika fokozatosan átalakul a felnőttekre jellemző nyeléssé. A logopédiai gyakorlatban a fogváltás után is fennmaradó nyelvökéses nyelést már kórosnak tekintjük.
Ilyenkor a rágóizmok nem lépnek működésbe, a két fogsor nem ér össze, a nyelv a fogsorhoz támaszkodik, és azt a szájtérből kifelé, előre nyomja. Ebből adódóan az arc deformálódik, hiszen az izmok nem egymással összhangban működnek. Mivel a baj nem jár egyedül, legtöbbször sajnos nem csupán az arc deformálódik, hanem a helytelen izomműködés miatt több testtáj is érintett lehet: vállak, törzs, medence, talpak.
A rendellenesség felismerése, a diagnózis felállítása a logopédus, vagy a fogszabályzást végző szakorvos feladata. A továbbiakban is ez a két szakember végzi a korrekciót.
Senkit nem biztatok arra, hogy szülőként ő maga állítson fel diagnózist, vagy próbálja kezelni a problémát, azonban fontos, hogy tisztában legyünk a tünetekkel, és a megelőzés lehetőségeivel is!
Milyen jelei, tünetei vannak a nyelvlökéses nyelésnek?
Bár a legtöbb esetben a gyermek előbb-utóbb logopédushoz kerül egyéb problémák miatt (fogszabályzás, hangfejlesztés), azért nem árt, ha a szülők is figyelik a nyelvlökéses nyelésre jellemző tüneteket:
- előrebukó fejtartás
- t, d, n, l, z, c, sz hangok hibás, torz ejtése
- túl nagy, “ügyetlen” nyelv
- fokozott nyáltermelés
- gyakrabban náthás, mandulagyulladása lehet
- sokszor harapdálja a nyelvét
- nyelés közben grimaszol a gyerkőc
Ha ezeket a tüneteket tapasztalod a gyermekeden, akkor feltétlenül keress egy logopédust, aki eligazít a további tennivalókat illetően!
Azonban szülőként sem árt tudni, mivel tudjuk elősegíteni a helyes nyelés kialakulását!
- Először is fontos, hogy az anyamellből való táplálás, hiszen ez nagyban elősegíti a megfelelő izomzat fejlődését!
- Ha valamiért mégsem tudunk szloptatni, akkor ne tápláljuk nagylyukú cumival a kisbabát!
- Az ujjszopás – bár a pszichológusok szerint hasznos, sajnos lefelé és hátra nyomja a nyelvet, így hátráltatja a helyes nyelés kialakulását.
- A megnagyobbodott orr -és garatmandula is negatívan befolyásolja a helyes nyelés alakulását.
Persze nincsenek tuti receptek, ha mindent tökéletesen csinálunk, akkor is előfordulhat, hogy nyelvlökéses nyelés alakul ki a gyermekünknél.
Mit tehetünk, ha kiderül, a gyermekünknek nyelvlökéses nyelése van?
- Először is, kövessük a logopédus által előírt terápiát!
- A logopédus mindig fog gyakorlatsorokat előírni otthonra is – ezeket a mi felelősségünk a gyermekünkkel végigcsinálni!
- Ezeken kívül néhány játékos, szórakoztató feladat:
arcmasszázs
szívószállal való ivás
fújógyakorlatok: ITT és ITT és ITT
lufifújás
Illetve szeretnék ajánlani egy egyedülálló, szülőknek szóló könyvet a témában:
MACKÓGYÓGYTORNA A HELYES NYELÉSÉRT – ebben a könyvben 150 gyakorlatot találtok, heti bontásban, kezdő és haladó szinten!
A könyvben sok-sok képet találtok, minden gyakorlat leírása gazgadon illusztrált, így biztosan helyesen végzitek majd a feladatokat! És a könyv egyedülálló atekintetben is, hogy nem csupán nyelési gyakorlatokat tartalmaz, hanem a vállak, törzs, medence, talpak izmainak megfelelő fejlődését elősegítő gyakorlatokat is megtalálod benne!
Mondanám, hogy a könyvespolcodra ajánlom, de nem, ez a könyv nem a könyvespolcra, hanem a kisgyermekes szülők kezébe való!
Kérlek, vedd figyelembe, hogy a Gyereketető oldal nem frissül már! Az itt bemutatott játékötletek letölthető sablonjai folyamatosan kerülnek át az új, Skillo.hu weboldalra! Ez azt jelenti, hogy nem fogod tudni azonnal letölteni a sablont! Ha ennek ellenére szeretnél más játékokat letölteni, használni, iratkozz fel a Skillo-levelekre!