A figyelem a megfigyelésre épül. Ahogy a “megfigyelés” szóban is benne van, figyeljük az adott dolgot, folyamatot, stb.
A gyerekeink odafigyelnek az órán arra, amit a tanítónéni magyaráz, illetve az ovis gyerkőc is figyel arra, amit az óvónéni mutat neki vagy kér tőle.
Ilyen szituációkban sokszor el is hangzik, hogy “kérlek, figyelj rám!”, vagy “most figyelj, mert itt jön a lényeg!”, és más ehhez hasonló figyelemfelhívó mondatok.
Ezek hatékonysága azonban hmm…meglehetősen kérdéses…vajon mi ennek az oka? Miért nem figyelnek mégsem a gyerekek ezekben a szituációkban?
Egészen egyszerűen azért, mert az akaratlagos figyelmük még most alakul, most fejlődik.
5-8 éves kor körül még a véletlen figyelem működése erőteljesebb.
Azonban ez a három évet felölelő időszak az, amikor az idegrendszer megtanulja a szándékos figyelem működtetését.
Ebben a három évben fejleszthetők a leghatékonyabban a figyelmi funkciók.
Hogyan?
Mozgásos játékok segítségével. KATTINTS!
A játékok közben észrevétlenül járja végig az idegrendszer azokat az agyi pályákat, amelyek az akaratlagos figyelem fejlődéséért felelősek.
Ezek az pályák egymással kapcsolatokat hoznak létre, és nagyjából 8 éves kor körül olyan hálót képeznek, melyekkel a gyerekeink képesek lesznek az iskolai tanuláshoz szükséges figyelmi funkciók használatára.
Sajnos 10 éves kor körül azok az agyi pályák, melyek nem alakítottak ki további kapcsolatokat, egyszerűen elhalnak. Ettől az életkortól kezdve a figyelem fejlesztése már sokkal nehezebb.
Érdekel, hogy gyermeked figyelme mennyire lépett már át a tudatos fázisba?
Nyomtasd ki a hírlevélben érkező kártyákat!
Elsőként tedd sorba a gyermeked elé az asztalon azokat a kártyákat, melyeken két ábra látható: egy állat és egy másik tárgy.
Mondd neki, hogy jól nézze meg a kártyákat, és jegyezze meg az állatok sorrendjét, mert majd ezeket kell sorba tennie!
(te is jegyezd meg, vagy írd fel!)
Engedd, hogy addig nézze a lapokat, ameddig szeretné, majd szedd össze a lapokat! Figyelj, hogy ne említsd meg neki, hogy más képek is vannak a kártyán! Ha ő szóvá teszi, akkor csak hümmögj egyet, hogy ühüm, igen…
Add oda neki most azokat, amelyeken csak az állatok vannak! Várd meg, míg sorba rendezi őket! Ne szedd össze, hagyd ott előtte!
Most mondd neki, hogy emlékszik-e rá, hogy más képek is voltak a kártyákon, nem csak állatok képei.
És add oda neki a másik képsorozatot!
A kirakott állatok alá kell tennie a megfelelő képeket!
Nos?
Ha a véletlen figyelem még erőteljesebben működik, akkor elég sok állat mellé helyesen teszi a másik képsorozat képeit.
Ha az akaratlagos figyelme már elég fejlett, akkor az állatokat szépen sorbarendezi, viszont alig-alig emlékszik majd a többi képre, hiszen tudatosan ki is zárta ezeket, nem ezekre koncentrált.
Ha szeretnéd letölteni a kártyákat, iratkozz fel a hírlevélre! Ha már korábban feliratkoztál, akkor automatikusan érkeznek a kártyák!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Hát ez elképesztő érdekes volt, megint tanultam valami újat! Ki is fogjuk próbálni, köszönöm! 🙂
Zsuzsi, majd írd meg az eredményt 🙂
Kedves Virág!
Nagyon tetszik ez a játék, ki is próbálnánk,de nekem a pdf-ben nem ezek a kártyák vannak ehhez a játékhoz, hanem a rumini számoló.
Köszönöm az észrevételt, javítottam!