A hiperaktív-figyelemzavarral küzdő gyerekek számára nagyon fontos, hogy viselkedésükre lehetőleg azonnali visszajelzést kapjanak.
Ugyanakkor éppen ilyen fontos, hogy hosszú távon is megtapasztalják, hogy az adott viselkedésnek milyen következményei lesznek.
Éppen ezért egyformán fontos az azonnali és a hosszú távú értékelés is, illetve az, hogy a kettő összefüggésben legyen egymással!
A posztban bemutatok egy napi, egy heti és egy havi értékelés-mintát.
A napi értékelés során nagyon jól működik, hogy eleinte kettő, később három konkrét célt tűzünk ki, és csak ezek megvalósulására koncentrálunk.
Nagyon nem mindegy azonba, hogy hogyan fogalmazzuk meg ezeket a célokat!
Néhány példa arra, amikor nem jól fogalmazzuk meg a célokat – sajnos sokszor találkoztam ilyen célokkal, és ezek betartathatatlanok a gyerekek számára:
- Jó leszek!
- Nem beszélek órán!
- Nem verekszem!
- Nem leszek szemtelen!
- Figyelek az órán!
Ezzel szemben a SMART célokat nagyon jól megértik a gyerekek, és igen nagy eséllyel el is érik ezeket!
Példák a SMART célok megfogalmazására:
- Ha tudom a helyes választ, felteszem a kezem, és csendben várom, hogy a XY néni felszólítson!
- Minden órán felírom, mi a házi feladat!
- A szünetben kikészítem az órai felszerelést!
- Minden óra végén elpakolom a tolltartómba a ceruzákat!
Mi az a SMART cél?
A SMART egy angol mozaikszó:
S – Specific, azaz konkrét
M – Measurable, azaz mérhető
A – Achievable, azaz elérhető
R – Relevant, azaz releváns
T – Time-boxed, azaz időben limitált
Tehát ezek a célok pontosan megmondják, hogy mit kell csinálnia a gyerkőcnek.
Míg a “jó leszek” nagyon tág fogalom, és hát tudjuk, hogy “oly nehéz ma jónak lenni”…de ennek egyetlen szeletére odafigyelni azért nem lehetetlen: jelentkezni kell, és csendben várni…ez azért többnyire menni fog!
Ezek a célok pontosan mérhetők, ellenőrizhetők: fel van írva a házi feladat vagy nincs? Ki van készítve a felszerelés, vagy nincs?
A célnak olyannak kell lennie, ami elérhető a gyermek számára! Legyünk biztosak abban, hogy a gyerkőc meg tudja csinálni!
Nem mellékes az sem, hogy a gyerkőc mennyire motivált, ő maga szeretne-e változást elérni?
Mivel most napi célokról beszélünk, az időben limitáltak, hiszen egy napja van a gyerkőcnek, hogy elérje ezeket!
Ehhez a letölthető lapok közül az első kettőt (Napi célok) használjuk majd!
Eleinte csupán 2 célt fogalmazzunk meg közösen, és ha öt alkalommal ezt sikeresen megcsinálta a gyerkőc, akkor a napi feladatát teljesítette! Ilyenkor a havi célok lapján színezzen ki, vagy karikázzon be egy nyilat!
Ha a napi 2 cél rendszeresen teljesül, akkor emeljük a tétet, és napi 3 célt fogalmazzunk meg! Ezekhez már nem elég az öt sikeres végrehajtás, hanem már hat alkalom szükséges a napi cél teljesítéséhez!
A heti célok nagyjából ugyanígy működnek – fontos, hogy ha több célunk is van, akkor ne felejtsük el mindegyiket külön-külön értékelni.
Mi úgy szoktuk, hogy minden célnak másik lapot használunk.
A havi célokról se feledkezzünk ám meg!
Sok esetben tapasztaltam, hogy erre nem fordítanak elég fogyelmet sem a szülők, sem a pedagógusok! Pedig ott látszik “egyben”, hogy van-e fejlődés, ingadozás,
Lehet jelölni a frontokat, vagy azt, amikor nem tudott jól aludni éjjel a gyermek! Így megfigyelhetjük, mi minden van hatással gyermekünk viselkedésére! A nyíl belsejébe röviden beírhatjuk ezeket az információkat, a nyíl körvonalát pedig vagy pirossal vagy kékkel rajzoljuk át, attól függően, hogy sikerült-e megvalósítani az aznapi célt, vagy éppen nem. Esetleg harmadik színnel jelölhetjük, ha “majdnem” sikerült 🙂
Természetesen a leghatékonyabban akkor működnek ezek a lapok, ha az iskolában és otthon egymást támogatják a célok.
Például iskolai cél, hogy “felírom a házi feladatot”, otthoni cél, hogy “ezt önállóan elkészítem legkésőbb este 6 óráig”!
Szívesen fogadom a kommenteket, észrevételeket akár itt, a poszt alatt, akár a FB oldalon!
A lapokat letöltheted a hírlevélben küldött linkről!
A levelekre az alábbi űrlap kitöltésével tudsz feliratkozni!
Amennyiben szeretnéd 10 héten keresztül mozgásos játékokkal fejleszteni gyermeked figyelmét, KATTINTS IDE!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Kedves Virág,
A letőltések között nem találom a letőlthető lapokat ehez a témához. Megtudnád mondani hogy pontosan mi a neve. Vagy volna lehetőség arra hogy névszerint megkeressek valamit a letőltéseknél anélkül hogy végig olvassam az összeset. Előre is köszönöm. Nagyon szeretem a Gyereketető oldalt, rengetek sok hasznos dolog van rajta!!!!!! Köszönjük a fáradozásodat, hogy ennyi mindent megosztasz velünk!!!
Kedves Mónika!
Ott kell lennie, a legutolsó feltöltés ez jelenleg.
Név/cím szerint tudsz keresni, ha a ctrlF billentyű-kombinációt használod, akkor megjelenik a jobb felső sarokban egy keresőmező. Beírva a cím jellemző szavát (jelen esetben viselkedés), ki fogja adni 🙂
Meg fog változni a letöltések rendszere nemsokára, de ezt csak úgy tudom megoldani, ha egyszerre nem lehet majd így mindent letölteni, csak az aktuális tartalmakat.
Kedves Virág!
A játékok leírásánál nem találom a “letöltés pdf-ben” lehetőséget. Tudsz ebben segíteni? 🙂
Köszönöm!
Szia!
Ellenőriztem, mindent rendben találok a letöltésnél, működik is.