4 éve kitartóan gyártjuk itthon az aszfaltkrétát…muszáj volt egy kicsit megújítanunk a gyártási folyamatot, mert már untuk a gurigákat.
És persze furdalt a kíváncsiság, mi mindenre használhatnám még a szilikon formáinkat.
Így aztán elkészültek a szív alakú aszfaltkrétáink.
Még mielőtt azt hinnéd, hogy ehhez komoly vegyészeti szaktudás szükséges, elárulom, hogy nem!
Egész egyszerű elkészíteni, kb 10 pec a munka, utána csak türelempróba az egész.
Először is menj el egy hobbiboltba, vagy nézz körül a neten, és vásárolj modellgipszet!
Így néz ki —->
Ez a gipsz kell az aszfaltkrétához. A gipszet leírás szerint 40-60 %-ban szükséges vízzel keverni, de mivel én nem szeretek méricskélni, egyszerűen 50-50 %-ban használom régóta, és panasz még nem érkezett.
A vizet érdemes színezni, mielőtt a gipsszel összekevered, így színes krétáid lesznek.
Fontos azonban a sorrend!
A papírpohárba töltsd bele a vizet, keverj bele temperát vagy ételfestéket, és csak ez után kanalazd bele a gipszet!
Jól keverd el a színes vízben a gipszet, így a leírás szerinti tejfölsűrűségű folyadékot kapod. A fotón jól látszik, hogy kb milyen sűrűségű a kréta, amit kikevertünk—>
Ezzel töltöttük meg a szilikon formáinkat.
A színek keverhetők, egymásra, egymás mellé csorgathatók, így színátmenetes krétánk is lehet!
Ahol túlcsordult, vagy lecseppent a gipsz, ott gondosan letöröltük a formát, és hagytuk megkötni. Ez kb fél óra alatt meg is történik, de a teljes száradáshoz 1-2 nap szükséges. Ehhez azonban érdemes kipattintani a krétadarabokat, így gyorsabban száradnak.
Pár nap, és tökéletes minőségű aszfaltkrétát kapunk. A pici darabok előnye, hogy nem törik, a pici gyerekkezekbe jobban illeszkedik.
Persze, ha sok aszfaltkrétát gyártunk, szembesülni fogunk a kérdéssel: mi legyen a megmaradt pici maradékokkal, az eltörött darabkákkal? Hogyan lehetne ezeket is hasznosítani?
Erre is van válasz: Készíts belőle krétaköveket!
Ezen a blogon olvastam az ötletet, mely nagyon egyszerű…a maradékok, új gipsz, és alufólia kell hozzá.
Az alufóliát terítsd ki, majd tedd rá a kis maradékdarabkákat!
Ezekre a kis darabokra kanalazz friss gipszet, majd a fóliába csomagold be!
Pár óra múlva kibonthatod a csomagokat, és szárítsd tovább őket! Amorf alakú, kavicshoz hasonló darabkáid lesznek!
És hogy mihez kezdj az ipari mennyiségben előállított aszfaltkrétával?
1. Add oda a gyerkőcöknek, hadd alkossanak szabadon!
2. Hagyományos ugróiskola
3. A hagyományos ugróiskola – másképpen:
- négyzetek helyett rajzoljatok más alakzatokat, pl. szívet, virágot, vagy csillagot.
- a megszokottnál nagyobbra, vagy éppenséggel kisebbre rajzoljátok az ugróiskolát, illetve az egyes négyszögek nagyságát, egymáshoz való arányát is változtathatjátok, ezzel sokkal nehezebb lesz kijárni.
- változtassátok meg az irányát, pl. legyen spirálban megrajzolva!
- táborban, vagy utolsó iskolai napokon hirdethetsz versenyt, ki tud kitalálni valami eredeti ugróiskolát! Persze figyelj arra, hogy ne csak egy nyertes legyen, hanem találj ki ötletes kategóriákat: legszínesebb ugróiskola, legnehezebb ugróiskola, legkönnyebb ugróiskola, legaprólékosabb ugróiskola, stb
4. Pókfogó
Kisebb csoport számára (4-6 gyerek) Osztályszinten is játszhatjuk, ekkor azonban osszuk csoportokra a gyerekeket! Akadályversenyre is vittem már, az egyik állomáson ez volt a feladat.
Rajzolj az aszfaltra egy pókot, köré a hálóját! (erdőben bottal rajzoltuk a földre)
A gyerekek közül kiválasztunk egy dobót, aki egy krétadarabkát, kavicsot, vagy babzsákot dob a középen lévő pókra! Ha sikerült a pókra dobnia, akkor a gyerekek közül egy másik elindul pókjárásban a kavicsért/babzsákért úgy, hogy nem érhet hozzá a pókhálóhoz. Ha hozzáért, akkor sajna bekebelezte őt a pók…
Ha sikeresen kihozta a krétát/kavicsot/babzsákot, akkor ő következik a dobásban!
Ha a dobónak nem sikerült a pókra dobnia, akkor neki kell bemennie a kavicsért/babzsákért, természetesen a fent már említett szabályok szerint.
Játszhatjuk úgy is, hogy több gyerek indul a bedobott tárgyért, és egyszerre több krétát/kavicsot/babzsákot is bedobhatunk! Et nagyban függ attól, hol játszunk, mekkora pókhálót tudunk felrajzolni, hány gyereket kell lefoglalni, stb.
5. Légykapó
Szintén 4-6 fő az ideális létszám, de játszottuk már 25 fős osztállyal is!
A gyereklétszámtól függően gyerekenként 3-4 tavirózsa-levelet rajzolunk. A tavirózsákat körbekerítjük, így lesz egy tavunk, tavirózsákkal a tetején. Néhány tavirózsa-levélre legyeket rajzolunk.
A gyerekek egy része béka lesz, akik tavirózsáról tavirózsára ugrálnak. A gyerekek másik része légy lesz, náluk lesz néhány babzsák.
A játék a következőképpen zajlik:
a békák ugrálnak a levelekről levelekre, a legyek pedig a babzsákjukat kell, hogy rádobják azokra a levelekre, melyekre legyet rajzoltunk! Ha sikerül, akkor nyertek! Ha egy béka elkapja a babzsákot, így nem pottyan rá a levélre, akkor helyet cserélnek, mert a béka bekapta a legyet 🙂
A játék nehezíthető, ha pl. csak fél lábon lehet ugrálni, illetve könnyíthető, ha lehet lépkedni is!
Egy levélre csak egy béka ugorhat egyszerre!
6. Akadályverseny
Rajzolj különböző akadályokat a krétával, és minden alakzat más feladatot jelöljön.
Példa: egyenes vonalak —> át kell ugrani fél lábon, karikák—> páros lábbal kell beleugrani, vagy körbemenni a vonalon, hullámos vonal—> tyúklépésben végigsétálni, négyzet—> negyedeket fordulni, közben tapsolni egy megadott ritmust, stb
Azért szeretem, mert jól variálható, személyre szabható.
7. Napbetűző
Rajzoljunk 10-15 napocskát, mindegyikbe írjunk 4-5 betűt! Hagyjuk ki a dz, dzs, w, x, y-t! A betűk ismétlődhetnek, és megbeszélhetjük, hogy nem teszünk különbséget rövid és hosszú magánhangzók/mássalhangzók között. Rajzoljunk egy holdat is, ez lesz a Jolly Joker!
A gyerekek bárhonnan indulhatnak, soroban egymás után ugrálnak napocskáról napocskára. Minden napocskában választhatnak egy betűt, melyet magukkal visznek. Összesen 3-4-5 napocskába ugorhatnak bele, ezt ők döntik el. A lényeg, hogy a végén egy értelmes szót kell kapniuk! A hold a Jolly Joker, itt bármilyen betűt megtalálnak, de ide csak egyszer ugorhatnak be!
A 3 betűs szóért 1 pont jár, a 4 betűs szóért 2 pont, az 5 betűs szóért pedig 3 pont!
Rengeteg variációban alakíthatjuk, pl. csak magánhangzókat is írhatunk a napocskákba!
Jó szórakozást!
Aszfaltkréta -ugye nem a boltban veszed? Pontos leírás, hogyan készítsd, egy ötlet, hogy egy pici darabka se vesszen ká…
Posted by Gyereketető on 2015. június 7.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!