Szeretném nektek bemutatni Tóth Zsuzsannát, a Rekreativ honlapról 🙂
Zsu olyan felnőttekben ébreszti fel a rajzművészt, akik azt gondolják, hogy egy pálcikaembert se tudnak megrajzolni. Nemrég mesélte, hogy egy második osztályban tartott foglalkozást, én meg rögtön lecsaptam rá, mutassa meg nekem is! 🙂
És naná, hogy rögtön arra gondoltam közkinccsé teszem 🙂 Fogadjátok szeretettel, használjátok örömmel ezt a lépésről lépésre fotózott foglalkozástervet!
A gyerekek számára az október a levél és termés gyűjtés ideje, de népszerű a tök faragás is.
Most tök faragást csinálunk, csak papíron!
Rajzolás és festés közben ráadásul egy csomó mindent meg lehet beszélni és tanulni is, így egy rögtönzött környezet óra is lehet a foglalkozás.
De mindez otthoni programnak is remek. Az Art & Relax tanfolyamon főleg felnőtteknek tanítok rajzolás és festést, mégis nagyon gyakran válik családi programmá a közös alkotás. Menjetek el egy nagyot kirándulni, és a sétán begyűjtött kincsekkel rendezzetek egy nagy festő partit a gyerekekkel – nagyon fogják élvezni, nem drága és nem megterhelő!
Mire lesz szükségetek?
- grafit ceruza (jó ha puha, azaz B-s)
- radír
- bármilyen vízfesték (az iskolai is remek)
- akvarell papír (ha nincs, akkor vastag rajzlap) – itt félbevágva használom
- egy marék őszi termés, falevél
És akkor lépésről lépésre 🙂
- Egy nagy ovális formát rajzoljon a gyerkőc a lap közepére, mint egy nagy hosszúkás krumpli! Fontos, hogy ne erőből húzza a vonalakat, csak finoman!
- Még két ilyet, picit halványabban efölé két oldalra
- Majd még kettőt! Azokat a vonalakat, amik nem kellenek, radírozza ki. Itt elkélhet neki a segítség!
- Végül egy kicsit vaskosabb vonallal körbe lehet ezt az egészet rajzolni, hogy kialakuljon a tökforma!
- A tök szárához két ívre lesz szükség! Mint egy nagy D betű hasa és annak a tükörképe.
- A tök indái pedig úgy kunkorodnak, mint az egér farka. Vagy az nem is kunkorodik? Na közben ezt is meg lehet vitatni!
- Háromszögeket sem nehéz rajzolni, de innentől szabadon választott, lehet fordított, vagy kerek szeme is a töknek, hogy kedvesebb legyen
- A száj szintén lehet mosolygós, vagy mérges! A rajzolóé a döntés!
- A mosolygós szájhoz egy alsó ív is kell
- A fogak is lehetnek sokfélék, ilyenek vagy a fiúk a szintén háromszögű, veszedelmes fogazatot részesítették előnyben
- A levél megrajzolásához érdemes megfigyelni egy igazi falevelet, de remekül gyakorolható vele a tükrözés tudománya is
- Minél többféle levelet figyeljetek meg! Mely növényeknek van egyszerű vagy összetett levele? Milyen a vadszőlőé vagy a gesztenye fáé?
- A srácok egyik kedvence a pók. Rajzolás közben arról beszélgettünk, hogy hány lába van a póknak és hogy ilyenkor ősszel behúzódnak a lakásokba, zárt helyekre áttelelni.
- Festés előtt érdemes átbeszélni, hogy milyen színeket fogunk használni és még mielőtt nekiesünk a lapnak, kipróbálni egy külön papíron.
- Az akvarell egyik érdekessége a nedves festés, azaz előbb a papíron egy közepesen nedves ecsettel vizezzük be a kívánt részt! Olyan helyen érdemes ezt csinálni, ahol sok a fény, kicsit oldalról lesve a papírt látjuk is, hogy mit vizezünk be!
- A festékes ecsettel – itt már nem szabad nagyon vizesnek lennie az ecsetnek, szépen kívülről körbe kell festegetni a bevizezett részt
- A belső részen egy világosabb színnel, illetve simán vizes ecsettel dolgozzuk össze.
- Ha valahol megszalad a festék vagy a víz, jó ha kéznél van egy papírtörlő! Óvatosan fel lehet itatni a felesleget.
- Itt egy kis türelemre van szükség! Ugyanis a tökfejnek száradnia kell, ahhoz, hogy tovább tudjunk rá festeni, különben összefolyik. Addig lehet foglalkozni a levelekkel!
- Szintén kívülről befelé haladva lehet egy szép mintázatot kialakítani a festékkel.
- Fel lehet hívni a gyerkőc figyelmét arra, hogy akár el is tudja forgatni a papírt, így nem kell kitekeredni közben és nem is maszatol el mást!
- Ha minden ki lett festve első körben, akkor egy 20-30 perces száradás következik.
- Száradás után feketével-sötétbarnával ki lehet festeni a tök szemét, orrát, száját
- Egy második rétegben már száraz festéssel (nem kell bevizezni a papírt) érdemes még körbehúzni az alakokat, hogy szép kontúrosak legyenek.
Jó szórakozást kívánok!
üdv. Zsu
https://rekreativ.com
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!