Sok szülő teszi fel a kérdést nap mint nap, és sok szakember keresi a választ rá – talán egy évtized óta már, hogy miért van az óvodákban-iskolákban egyre több részképesség zavarral küzdő gyerek. Dr.Gyarmathy Éva, a Diszlexia tankönyvében kísérletet tett arra, hogy összegyűjtse azokat a változásokat, amelyek elősegítik a diszlexia kialakulását. Természetesen a diszlexiások számának növekedését nem lehet egyetlen okra visszavezetni, de azt be kell látnunk, hogy az elmúlt pár évtizedben az életmód, és a kultúra nagy változásokon ment keresztül, és ezen változásokkal párhuzamosan emelkedett a diszlexiások száma is.
Lássunk egy-két ilyen változást, és ennek hatását:
- Az édesanyák már régen nem réklit, hanem body-t adnak a csecsemőkre. Ez persze jelentősen könnyíti a dolgukat, pikk-pakk ráhúzzák a babákra, nem kell forgatni a kicsit, nem kell ügyeskedni a kötözéssel. Szintén elmarad néhány forgatás a papírpelenka használata során is. Ez a rövidebb öltöztetési idő azonban rövidebb fizikai-testi kontaktust jelent, az édesanya nem matat a baba nyakán, hasán, elmarad a folyamatos neurológiai ingerlés, amely viszont a testséma lassabb kialakulását okozhatja.
- Később, mikor óvodába kerül, szintén nem kell annyit matatnia az öltözködéssel, hiszen praktikus tépőzárak segítik a cipőkötés elkerülésében is, és a ruháin is praktikus, könnyen kezelhető csattok, patentok, stb vannak.
- A gyermek autóval jut egyik helyről a másikra, az úton nem tapasztal olyan sokféle ingert, mintha gyalogosan, vagy busszal, villamossal közlekedne. Ez mind okozhatja a szenzomotoros integráció zavarát a későbbiekben.
- Amit nem említ Gyarmathy Éva, de véleményem szerint pont ebbe a sorba illik, a folyékony szappan esete.
Mennyivel egyszerűbb használni, nem?
Mégis, a hagyományos szappan, ami csúszik, siklik a kezeink között, fejleszti a kézügyességet, a testsémát, szem-kéz koordinációt.
Ezért mi szappankészítésre használtuk a mai esős, borongós időt.
Persze titokban már a karácsonyra is készülődünk, de ezt még csak én tudom. Jó dolog, ha nem kell kapkodni majd a saját kezüleg készített ajándékokkal, ha pontosan tudjuk, melyik tevékenység mennyi időt vesz igénybe, melyek a buktatói, mire kell majd figyelni közben.
A szappanöntés legegyszerűbb módja, amikor kész tömböt vásárolunk. Ezt csak fel kell olvasztani, és már önthetjük is a formákba. Használhatunk hozzá bármilyen otthon fellelhető formát, például egy szilikon jégkocka-tartót. Ha a szappantömböt nem színezzük, mindenféle apró mütyürt beletehetünk a szappanba: rózsa levelét, levendulavirágot, gyöngyöt, flittert.
Ha színezzük a szappant, akkor nemigen fog látszódni….
Nemrég vásároltam szappanpecsétet is. ezek szilikon lapocskát, melyet a forma aljába helyeztem, és erre öntöttem rá a szappant.
A szappanok körülbelül két óra alatt megszilárdulnak. Kiborítás előtt érdemes hűtőszekrénybe tenni, majd egy határozott mozdulattal kifordítjuk a formából.
Csomagolhatjuk sütőpapírba,
vagy celofánzacskóba.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Virág!
Vízgőz fölött olvasztottátok fel? Lereszeltétek előtte?
Nagyon tetszik a ragasztószalag!!! Megkérdezhetem, hogy honnan van? És az a tömbszappan öntő forma?
Jó ötlet! Szeretnék többet tudni a szappanolvasztásról!
Szia Virág,
hol veszel alapszappant, kiöntési formát, és milyen festéket használsz?
Köszönöm!
Mária
Hahahá, nincs autónk! Ugye milyen jó. 🙂
Szappannal még nem operál magától a gyermek, szóval ha nem akarom, hogy megegye, jobb, ha én mosom meg neki a kezét gyorsan.
Body van, meg egy csomó olyan rugdalózó, aminek hátul van a gombja, tehát meg kell fordítani a gyereket a begomboláshoz, tadá forgatás. Amúgy az én gyerekkoromban cipzáros rugival operáltak a szüleim, és még sem lettem részképesség zavaros. 🙂 sok múlik a gyereken és a szülőn is, azért. 🙂
Kinga, azt is gondolom, nem ennyire fekete-fehér a dolog. 🙂
Szép estét!
Sajnos egyet kell értenem Virág által gondoltakkal és óvónőként megerősíthetem, hogy valóban nagy gondot jelent az intézményekben a gyermekek fejlesztése. Ugyanis amíg 15-20 évvel ezelőtt a gyermekek együtt élték mindennapjaikat a szüleikkel, (vásároltak, sütöttek, főztek, takarítottak és közben beszélgettek) érzelmi töltetű tapasztalatokat szereztek, mozgást fejlesztettek ( pl: a kiszóródott babot, gombokat összeszedték – mikromozgás fejlesztő, írás előkészítő gyakorlat) addig a mai gyermekek napjaik nagy részét 9-10 órát intézményben töltik 30-33 fős csoportokban ( mennyi az érzelmi töltet?, mennyi lehetősége van a mindennapi életből szerzett tapasztalatok megélésére? ) Az intézményből haza viszik, mert anya már nélküle bevásárolt, postán, bankban volt, hiszen így sokkal egyszerűbb mint gyerekkel.
Tehát nincs tapasztalat, nincs élmény, nincs tanulás és persze a fáradt szülő otthon betesz egy mese filmet vagy bekapcsolja a számítógépet, hogy ne lábatlankodjon a gyermek míg elkészül a vacsora vagy vasal esetleg bekészíti a mosni valót. Vacsora gyorsan a tálcáról Tv előtt, utána áztató “fürdés” míg a víz kihűl és gyerünk az ágyba, mert anya már nagyon fáradt. És senki nem beszélgetett a csemetével arról, hogy mit énekeltek, hogy a beszélgetőkörben a szófogadásról esett szó és hogy melyik mesét mesélte az óvónéni elalvás előtt. Persze mitől is lenne lényeges, hiszen a gyermek szókincsét, mondatalkotási készségét stb, majd az óvodában fejlesztik.
Kedves Virág!
Megtennéd kérlek, hogy a receptet is közlöd, illetve az alapanyagok beszerzésének helyét?
Abban nagy igazság van, amit írsz, nekem későn forogtak:( És bizony a folyékony szappannál sem tudok cáfolni. Nem is tudnak rendesen szappannal kezet mosni. lehet, visszaállunk a szappanra, csak ugye az emberi lustaság és időtényező….
Szép napot!
Andrea
Szia Virág,
Azt szeretném kérdezni, hogy milyen szappant használsz és hogy olvasztod meg.
Köszi,
Eszter
Kedves Eszter!
Hobbiboltban kapható szappantömböt vásároltam, és ezt vízgőz felett lehet olvasztani 🙂
Szia. Én azt szeretném tudni,mivel lehet szinezni a szappant? Köszönöm!!!
Kapható szappan színezék 🙂 Ezt tehetsz bele, vagy eleve színes szappantömböt is vásárolhatsz! Hobbiboltban mindent kapsz hozzá!
Kedves Virág!
Eddig nem is gondoltam arra, hogy a tisztálkodáson kívül fejlesztő is lehet a szappanozás. Nálunk mindkét fajta ki van rakva a mosdó mellé, de csak azért szoktam vásárolni figurás szappanokat, mert a gyerekek örömmel használják pl. a kiskacsás vagy békás szappant. Mi is fogunk készíteni, így még szívesebben mosnak majd kezet, ha az ő munkájuk is benne lesz.
Köszönjük szépen!
Mi folymatosan öntünk ilyen szappant a fiammal, nagyon élvezi. Ő szokta színezni én illatosítom. Ezek ilyen melt and pour szappanok. De én nem hobby boltba vásároltam, hanem a szappanvaros.hu oldalon. Van több fajta szappanalapuk meg hozzá folyékony színezőjük. Nekem az átlátszó tetszett a legjobban meg persze a kisfiamnak is 🙂 😉