Rohanó reggelek? Versenyfutás az idővel?
Kapkodás, kiabálás a gyerekekkel, hogy gyorsabban öltözzenek, gyorsabban reggelizzenek?
Nincs meg a slusszkulcs, és reggel derül ki, hogy este szülői lesz?
Ismerős?
Azt hiszem, sokaknak igen. Nálunk is voltak ilyen reggelek…és mindenki szenvedett tőle. A gyerekek is, és mi, szülők is.
Aztán leültünk, és megbeszéltük, hogy ezen változtatni szeretnénk.
Nem is gondoltuk volna, hogy pár hét alatt teljesen át tudjuk szervezni a reggeleket, és mindannyiunknak jobban indul a nap!
Ebben a posztban nem tuti megoldásokat írok, mert tuti megoldások nincsenek.
Minden családnak a saját útját kell megtalálnia.
Azonban van néhány ötletem, ami nálunk bevált.
Olvass tovább, amit tetszik, fogadd meg, ami nem tetszik, felejtsd el!
1. Fontos, hogy kialakíts egy reggeli rutin-rendszert!
Azaz, legyen egy reggeli menetrend, amit napról napra betartasz te is és a család többi tagja is!
Ez az alapja lesz minden további lépésnek!
Tudod, miért fontos, hogy rutinból csináld végig a reggelt? Egyszerű – ébredés után nem olyan könnyű gondolkozni! Nem forog az agyunk, de amit megszoktunk, azt simán megcsináljuk.
2. Amikor eltervezed a reggeli rutint, gondolkodj visszafelé!
Hány órára kell beérned a munkahelyedre? Előtte még be kell adnod a gyerekeket oviba, iskolába? Otthon reggeli, öltözés, ágyazás, stb?
Írd le a reggeli készülődés minden lépését, és pár napig figyeld, melyik, mennyi időt vesz igénybe!
Add össze az összes teendőt, és számolj rá 10%-ot! Így megtudod, mikor kell felkelned!
Sok családban probléma a fürdőszobai sorbaállás – mi ezt beosztottuk. Mindenki tudja, hogy mennyi időre van szüksége reggel, így sikerült egy jól működő, tartható sorrendet felállítani.
3. Iktasd ki a “szundi” üzemmódot a telefonodról!
Hidd el, többet ér 10 perc zavartalan alvás, mint 10 perc stressz az ágyban, hogy “hamarosan fel kell kelni!”
4. Minden reggel szánj időt arra, hogy végignézd, milyen napod lesz, milyen teendőid vannak!
Ez minimum 10 perc, nekem inkább 15 szokott lenni. Ne hidd azt, hogy ez felesleges! Minden este írd össze, mit tettél aznap, és milyen feladatok várnak rád másnap!
Reggel fogd a listát, és próbáld meg felállítani a prioritást: melyek a legsürgősebb teendők? Kezd azokkal a napodat!
5. Készülj elő a reggelre!
Fontos, hogy este megtegyünk mindent a zökkenőmentes reggelekért! Készítsük ki a másnapi ruhánkat, tisztítsuk ki a cipőnket , az edzőcuccot is este pakoljuk be, a ruhánkat se reggel vasaljuk ki! Természetesen minél nagyobbak a gyerekeink, annál inkább az ő felelősségük számon tartani ezeket!
6. Tegyél be egy pörgős, vidám zenét!
Egészen más hangulat lesz a lakásban, ha valami energiát adó zene szól a készülődés közben! Vidáman indul a nap! Próbáld ki!
7. Reggel nincs játék, nincs tévé, nincs telefonozás!
Még ha úgy is érzed, hogy éppen van rá idő, akkor se engedj a csábításnak! Ezek azok a tevékenységek, amiket nehéz abbahagyni.
Hiányzik aztán a sírás, hogy miért nem játszhatta végig a pályát, és miért nem nézhette végig a mesét?
Naugye…
Ha olyan sok időtök van még indulásig, olvass egy mesét nekik! Tarts kéznél néhány rövid meséket tartalmazó könyvet erre a célra!
7+1. A reggeli nem maradhat el!
Érdekel, hogy lesz kész a reggeli pillanatok alatt?
Mutattam már, hogyan készítek el 6 napi ebédet egy óra alatt, emlékszel? Nos, hasonlóképpen a mindennapi reggeliről is gondoskodhatunk!
Nálunk a következőképpen néz ki a jövő heti reggeli:
már nagyok a gyerekeink, így aztán maguk választják meg, mit fogyasztanak. Van, aki a müzlit szereti, más a zabkását, de a melegszendvicsnek, bundáskenyérnek is vannak rajongói. És van egy olyan gyerekem is, aki a gabonapelyhekért van oda. Én nem tiltok itthon egyetlen ételt sem, azonban igyekszem a helyes, egészségesebb útra terelni az ízlésüket.
Így a gabonapehely-fogyasztás limitálva van, előre kiporciózom az adagokat, és egy reggel egy adag fogyhat el gyerekenként.
Ha még éhes marad, hát válasszon mást!
Vettem néhány egymásba illő műanyag dobozt, és ebben tartom azokat az ennivalókat, melyek nem igényelnek hűtést. Ezeket előre bezacskóztam pl.
- instant zabpelyhet, már össze van keverve fahéjjal, illetve csokiforgáccsal -csak forró vizet kell ráönteni, mehet bele egy kanál méz, vagy gyümölcs, 1 perc állás után kész
- házi brownie-t
- Jó Reggelt-et
- házi müzliszeletet
Alapszabály, hogy elsőként a házi készítésű sütit kell megenni. Ezeket már el tudják készíteni önállóan is, hétvégén beosztottuk, ki süt egy-egy tepsivel.
Másik szabály, hogy a kis zárható zacskókat nem dobjuk ki. Mivel száraz élelmiszer van benne, többször felhasználhatók.
A fagyasztóba pedig betáraztam melegszendvicset, bundás kenyeret.
Nálunk nagyon szeretik a gyerekek az elektromos kütyüben sült melegszendvicset, csak hát reggel elkészíteni, sütögetni, elpakolni utána…hát ehhez igen korán kellene kelni.
Ezért aztán fogtam magam, és előkészítettem a fagyasztóba a melegszendvicseket a következő módon:
- megvajazom, megszórom sajttal, rá a párja, becsomagolom szilikonozott sütőpapírba.
- beteszem a fagyasztóba
- innen reggel kivesszük, megy a szendvicssütőbe, úgy, ahogy van, sütőpapírostul!
- amíg sül (kb 8 perc) addig be lehet ágyazni, felöltözni, stb
- utána kibontjuk, és kész!
Hatalmas előnye, hogy nem kell reggel bíbelődni vele, és a sütőt sem kell elmosni utána!
A sütőpapírt eltesszük, újra felhasználható, semmi baja nem lesz!
A másik népszerű reggeli a bundáskenyér.
Ebből is nagy adagot sütök egyszerre. Leitatom róla a felesleges olajat, majd nylonzacskóba csomagolva a fagyasztóba teszem. Reggel a kenyérpirító tetején mindkét felét átforrósítjuk. Mintha két perce sült volna!
UPDATE: MEKIS ALMÁSPITE A FAGYASZTÓBÓL – 10 PERC ALATT KÉSZ!
Vidám reggeleket kívánok! 🙂
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
A fagyasztott reggeli óriási ötlet! 3 gyerekem van, hogy nem jutott eddig eszembe lefagyasztani a bundást? Köszönöm, Virág! 🙂
Kedves Éva!
Nekem is véletlenül ugrott be, gondoltam, kipróbálom. A felengedés pedig a férjem ötlete volt 🙂
Ez a doboz zseniális. Tőled sem állhat távol a mérnöki gondolkodás 🙂 A kevésbé cukrozott müzlik (ami lapított, nem pedig puffasztott gabonapelyheket tartalmaz) nem örvendenek népszerűségnek nálatok? Vagy azért nincs a képen, mert ott nincs porciókorlát?
Böbe, sajnos Soma ezeket szereti. Fél dobozzal is megenne belőle egy reggelire…muszáj volt kiporciózni. 🙂 A többiek inkább a zabkását szeretik. 🙂
Azokat a jo kis zacsikat amiket zarni lehet hol vetted??
DM-ben lehet kapni. Többféle méretben van 🙂
Kedves Virág!
Mekkora fegyasztód van, hogy minden belefér. Most várjuk a hatodik gyerekünket és azt hiszem ideje lesz másik hütőt, fagyasztót venni. Köszönöm!
Kedves Ági!
277 literes 🙂 Mondjuk mi nem tudjuk megoldani, hogy naponta vásárolni járjunk, így sok dolog kerül bele 🙂 Plusz a garázsban is van egy, megtartottuk a régit, aminek baja nincs, csak kicsi volt. Ott tartjuk a kutyák csirkéit. 🙂
Nálunk a heti reggeli: 1. joghurt, 2. kása, 3. virsli, 4. alma+sajt, 5. gabonagolyó vagy müzli, 6. tenyérnyi kis palacsinták, 7. rántotta – utóbbi kettő hétvégén vagy ráérős reggeleken, a többi sietős napokon. Nem utolsó szempont, hogy mindegyik friss (egyes nézetek szerint a fagyasztott ételből hiányzik az életerő) és gyorsan elkészül.
Ez a melegszendvics sütőpapírban sütve mekkora ötlet!!! 🙂
Kedves Virág! Ez fantasztikus. Köszönöm az ötleteket. Jövőre a nagy iskolás, a kicsi ovis lesz, úgyhogy mindenképpen be kell vezetni valami gyors módszert. Ez szuper lesz. Köszönjük.
Kedves Dóra!
Örülök, ha segíthettem 🙂
Micsoda szuper ötletek!
Mikor készíted elő ezt a sok mindent? Hétvégén? Délelőttönként? Időzsonglőr lehetsz…..
🙂
Van egy jól működő rendszerem 🙂 Nemsokára megosztom majd 🙂