Az advent a várakozás és a készülődés időszaka. Az advent szó eljövetelt jelent, a latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele”. Az advent egyben böjti időszak is.
A várakozást nagyon jól szemlélteti a gyermekek számára az adventi naptár. A legenda szerint egy édesanya találta ki, hogy a türelmetlen kisfiának elmagyarázza, mennyit is kell még aludnia karácsonyig.
Mielőtt nekiállsz adventi naptárt készíteni, érdemes végiggondolni néhány dolgot ezzel kapcsolatban.
1. Ne szóljon túl nagyot! Ez alatt azt értem, hogy ne vegye el az igazi ünnep, azaz a karácsony fényét!
2. Ne kerüljön sok pénzbe, hiszen éppen elég kiadás terheli eben az időszakban a pénztárcánkat!
3. Olyan dolog kerüljön bele, aminek valóban örül a gyermekünk!
4. Fejezze ki azt, amit mi gondolunk a karácsony lényegéről!
Ha érdekel, mit gondolok én ezekről a dolgokról, akkor olvass tovább!
Az adventi naptár nálunk sosem volt NAGY méretű, mert nem szerettem volna, ha túlnövi a karácsonyfát.
Sosem csillogott, és nem volt túl díszes, hiszen akkor ehhez a látványhoz hozzászokik a gyermek szeme, és ezzel együtt az összes érzékszerve. Ha pedig a készülődés ennyire csodálatos és hatalmas, akkor mit vár egy gyermek magától az ünneptől?
Bizony, azt várja, hogy még szebb, még hatalmasabb, még csodálatosabb lesz – könnyen csalódhat, ha ezt nem vesszük figyelembe!
Minden nap kap egy apróságot? Hozzászoktatjuk ezzel ahhoz, hogy ez jár, ez a normális, az átlagos…aztán eljön a karácsony, és nem örül majd annak, ami a fa alatt várja…és ő lesz a telhetetlen…miközben mi szoktattuk hozzá a sok ajándékhoz.
De ne csak materiális dolgokra gondoljunk ezzel kapcsolatban! Ha az adventi estéken minden nap játszunk vele egy órát, akkor igenis figyeljünk rá, hogy a karácsony estéjén ennél többet játsszunk!
Hogyan készíthetünk kisebb adventi naptárat?
Én úgy oldottam meg, hogy a kibontandó csomag mindig kicsi volt. Pl. az adventi naptárban csak leírtam, hogy ma mindenki kap egy Túró Rudit, amit aztán megkereshettek meg a hűtőszekrényben! És a fiókban szépen becsomagolva ott várta őket…és persze aznap figyeltem rá, hogy semmiféle édességet ne kapjanak addig.
De megoldható az is, hogy a lakás térképe legyen a kis csomagban, és annak segítségével kelljen megkeresni az elrejtett ajándékot. Pl. volt, hogy mindenkinek az adventi naptár rejtette az új kesztyűjét. Ez ugye nagy csomag, ám így is, úgy is meg kell vásárolni.
Hát igen, már megint a pénz.
Ha már úgyis költünk a karácsonyra, akkor inkább maga az ünnep legyen az, amit fényesebbé varázsolunk. Jó, tudom, nem minden a pénzen múlik, de ne legyünk álszentek, a karácsonyfa is pénzbe kerül, és a finom vacsorát sem adják ingyen. Akkor már inkább az adventi naptár készüljön gurigából, gyufásdobozból, papírzacskóból…
Amikor kezdő anyuka voltam, volt néhány elméletem. Az egyik az volt, hogy minden gyerek tudja, hogy szeretik a szülei.
Aztán elolvastam Garry Chapman: Gyerekekre hangolva című könyvét, és elkezdtem tudatosan figyelni arra, melyik gyerekem miből érzi, hogy szeretem őt, hogy számomra fontos.
És bizony, mind a hatan más-más szeretetnyelvet beszélnek…utána már gondom volt arra, hogy az adventi naptárban mindenkinek a megfelelő meglepetés legyen!
Természetesen nem készítettem 6 féle adventi naptárat, ebből mindig csak egy volt nálunk. Azonban úgy osztottam el benne az ajándékok típusait, hogy mindenféle keveredjen benne!
Van olyan gyerekem, aki a “minőségi idő” szeretetnyelvét beszéli, neki hiába rejt egy-egy apró ajándékot a naptár, nem fog neki örülni. Míg az a gyermekem, akinek az ajándékozás a szeretetnyelve, ezt igen nagyra értékelte.
Mint írtam, nálunk mindig egy adventi naptár volt. A csomagjait minden nap más bonthatta ki, ezt előre megbeszéltük, hogy aznap ki lesz a soros. Persze úgy osztottam el a dolgokat, hogy aki bontogat, annak passzoljon leginkább az ajándék.
A karácsonynak mindenki számára van üzenete.
Van, aki számára inkább vallási jelentést hordoz, van, aki számára a család felé fordulást fejezi ki, vagy éppenséggel a nyitást mások felé. Szerintem jó, ha az adventi naptár ennek jegyében születik. Így valóban az ünnepre való készülődést fejezi ki.
Az “elmélet” után egy kis gyakorlat – néhány kedvenc adventi naptár:
Anyagát tekintve készülhet gurigából, skatulyából, zokniból, borítékból, papírzacskóból….szinte bármiből!
Végül az egyik kedvencem, ami kifejezi azt, hogy úton vagyunk, várakozunk a megváltásra
(Források a képre kattintva)
Mi kerülhet bele?
- egy-egy közös program (élő Betlehem, mézeskalács-sütés, karácsonyi vásárok, stb)
- kuponok (reggeli kakaó az ágyban felszolgálva, esti extra fennmaradás hétvégén, stb)
- egy csomag lego, vagy puzzle 24 felé szétosztva
- Betlehem szétosztva 24 felé (a karácsony szereplői, melyekből Betlehem alakul december 24-re)
- minden napra egy mese, vagy idézet
- minden napra egy karácsonyi ének tanulása (esetleg felvétel készítése házilag, majd milyen jó lesz ez Szenteste, vagy ajándékba a nagymamának)
- apró ajándékok: radír, hajgumi, más apróság, amire úgyis mindig szükség van
- teaválogatás (feldobhatjuk üzenetekkel is, erre egy ötlet ITT)
- egy-egy közös játék
- kézműves játék (minden este készítünk egy karácsonyfadíszt)
- mindezek keveréke
- adventi naptár játékötletek a blogon
- minden napra egy mese – a könyvben pedig a letölthető könyvjelzők 🙂
Más adventi hagyományokkal is kiegészíthetjük a készülődést:
- Roráte mise – a katolikus templomokban korán reggel tartanak szentmisét. Mivel sok kisgyerek igazi koránkelő, érdemes ellátogatni velük is.
- Angyalkázás – igazi családi móka, nálunk ezt várják legjobban! Minden este kihúztuk egymást, (mármint egy papíron egymás nevét) a küldetés pedig annyi, hogy a kihúzottunknak kell kedveskedni másnap. persze úgy, ahogyan az neki jó. Aztán este ki kell találni, ki kedveskedhetett nekünk. A cél nyilván az volt, ne derüljön ki egykönnyen! Rengeteg vicces történetünk van ezekből a napokból…
- Gyertyagyújtás – az adventi koszorún mindig külön szertartás keretében gyújtjuk meg a gyertyát. Ez ég a vacsora alatt is.
- Természetesen ide tartoznak a különböző jótékonysági akciók, melyek közül leghíresebb talán a cipősdobozos. Ezekben érdemes részt venni, hiszen így a gyermekünk is megtapasztalhatja az ajándékozás örömét.
Örülök neki, ha megosztod, nálatok milyen adventi naptár készül, mivel töltöd meg, és milyen adventi hagyományok alakultak ki a családban. Hátha segítesz ezzel valakinek, aki éppen tervezi még ezt az időszakot! 🙂
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Szia!
Szeretem nagyon a blogodat, nagyon sok jó dolgot olvasok, sok jó ötletet merítek innen.
Nálunk az adventi naptár papírgurigából készül és minden napra egy mese vagy egy vers van benne. Két éve kezdetem el és nem váltott ki túl nagy lelkesedést a gyerekeimben… Legalábbis én Így láttam. Aztán egy pár napja mondta a kisebbik, hogy nagyon várja az adventot és a meséket 🙂
Hétvégére még egy kis csokit is belecsempészek a gurigába.
Ja, és “Anya, kézzel Írd a meséket, mert sokkal szebb, mint a nyomtatott!”
A látszat sokszor csal.
Idén a hétvégéket a te ötleteiddel fogom színesíteni. A teafilter tuti nyerő és úgy várom az új bejegyzéseket, mint egy gyerek 🙂
Szia!
Tök jó ötletek, kár, hogy inkább nagyobbaknak van, mármint az ilyen lakásos térképes miegymásos… vagy a játszunk ennyit meg annyit, mert ugye az én gyerekem még az a korszak, akivel szinte egész nap játszani kell. (Vagy valamit csinálni, lényeg, hogy ha egyedül van csendben az GYANÚS. 🙂 ) Én tavaly varrttam sima kékfestő anyagból kis zsákokat nálunk ez az adventi naptár. Számok nincsenek rajta, még. 🙂 Majd lehet, hogy egyszer teszek rá. Beleszokott kerülni egy igevers, édesség vagy matrica. Inkább matrica. Megveszek egy ívet 300 forintért, kettőből kitelik az összes zsák, vagy ha esetleg nem, akkor dörmi, meg rudi a menő. Az igevers, meg az édesség fele, apáé, mert nálunk ő a legnagyobb gyerek. 🙂 (De azért a hóemberes teaizét majd kipróbálom, mert nálunk mostanában nagyon menő lett a tea… Hátha bejön majd ez is. 🙂 )
Nálunk van egy olyan adventi naptár, hogy egy lapon van fentről lefelé 24 szám, egy madzagon lóg egy szívecske, ami Blue tack segítségével minden nap lejjebb vándorol. Az alján ez a felirat van: “A szeretet alászállt.” Emellett a Jesse-fa elmélkedéseket szoktuk olvasni, a gyerekekre adaptált változatot, amit nagyon szeretnek, Karácsonyra kikerül az egyik ajtóra a 25 hívókép is. Idén azt tervezem, hogy mindegyik naphoz kitalálok valami egyszerű kézműves dolgot, vagy az üzenetet elmélyítő cselekedetet. Nálunk egyébként a Karácsony se az ajándékokról szól. Igazából minden évben 1 ajándékot kapott összesen mindenki. Régebben saját kezűleg készítettem mindet, vagy valami olyat kaptak, amiről tudtam, hogy NAGYON vágynak arra, de az is apróság volt. Mi ezen a napon Jézus születésnapját ünnepeljük, van torta és tavaly az volt az ajándékunk, hogy Adventben hála-díszeket készítettünk (fehér papírcsillagokra rajzoltuk-írtuk, hogy miért vagyunk hálásak Istennek), ezeket Szenteste ima kíséretében aggattuk fel a fára, ez lett a karácsonyfánk dísze. Idén a 7 éves lányom Bibliát fog kapni ajándékba, a kisebbek pedig 1-1 bibliatanulmányozót (angolul), amit mejd esténként felolovasunk nekik az év folyamán.
Én csak szimplán nagyon örülök minden ötletednek, ennek is! És nagyon köszönöm! Ami nagyobbaknak való azt elraktározom a jövőre, de szerintem egy 3 éves is értékeli a térképes kincsvadászatot, és eddig ez eszembe se jutott, pedig nagyon jó! Köszönöm!
Nagyon tetszik ez a bejegyzésed (is). Mi egy eléggé elárvult kis csapat vagyunk: elváltam, apukával gondok vannak és az összes nagyink meghalt az elmúlt 4 évben. Ráadásul olyan munkám van, ami miatt minimum heti 2 napon a gyerekek (2 iskolás fiú) egyedül vannak este. Sokat törtem a fejem, hogyan oldjam meg, hogy mégis legyen áhítat, ünnepre készülés az advent idején. A naptár papírzacsikból lesz, belevalónak innen a blogról is vettem ötleteket, másikról is, meg lesz azért édesség is. Az igazi feladat mégis a lelki ráhangolódás. Azt találtam ki, hogy reggelenként fogjuk a koszorún a gyertyát meggyújtani, reggel fogunk sötétben, forró csoki vagy tea gőze mellett énekelni és mindne reggel felolvasok nekik Lukács evangéliumából – az amúgy is 24 fejezet. Remélem működni fog, mert persze ez is áldozatokkal jár: este időben ágyba kell bújni, nekem meg hajnalban kelni, ohgy meglegyen a forró ital. 🙂
Kedves Timi!
Szívet melengető, amit írtál. Kívánom, hogy csodálatos adventetek legyen, és tudom, hogy így is lesz! Gondolni fogok rátok!
Én is megosztom, mert ez még nem volt! 🙂 Mi a gyerekeinkkel próbálunk az adventben tudatosan figyelni arra, hogy kedvesek legyünk másokkal, segítsünk valakinek! Minden este elmondjuk kinek hogy sikerült és aki úgy érzi, hogy neki jól ment(nem mi döntjük el) az felragaszthat arra a napra egy matricadíszt egy papír karácsonyfára, amit az ablakra szoktunk kitenni (nem csak a gyerekek, hanem mi is apával). Az első évben (már 4 éve lesz, hogy csináljuk) még nem ment olyan jól a gyerekeknek, hogy csak akkor ragasszanak matricát, ha sikerült kedvesnek lenniük, de mostanra egész ügyesen belerázódtak. Egyre jobban ítélik meg egy-egy jócselekedet “méretét” jelentőségét a tetteiknek. A tavaly 3 éves legkisebb is nagyon élvezte, persze ő még a nap részleteinek felidézését gyakorolta leginkább. Minket nagyon össze szokott hozni ez a közös tettrekészség. Mindannyiótoknak ajánlom! 🙂
Kedves Noémi!
Köszönjük szépen!
Sziasztok!
Nálunk egy zöld karácsonyfa van és ha jót csinált ( kedves volt, szót fogadott stb) felragaszthatott egy arany csillagot. Szépen megtelt a karácsonyfa az ünnepre és jó volt neki is ránézni.
A naptár kis zsákokból áll, a zsákokban pici csoki,aznapi feladat ( a nagyobbik gyereknek és nekünk is) és a betlehem szereplői akikből minden nap érkezik valaki, így telik meg a betlehemi kép a Szentestére, amikor a Kisjézus érkezik. Tavaly a 2,5éves teljesen értette várta, hogy ki jön.
Adventi koszorú, éneklés is van.
Sziasztok!
Én varrtam egy textilkarácsonyfát. Minden nap egy díszt akasztunk rá együtt. Amikor a csúcsdísz is fent van, kezdődhet az ünneplés. Fontosnak tartottam, hogy az adventi időszak ne csak a folyamatos “kapásról szóljon”.