Ez ismét nagy téma, és ismét le kell írnom, hogy bizonyára kimarad belőle sok lényeges dolog.
Igyekszem azokat az információkat megosztani, melyek a legtöbb kisgyermeket érintenek.
Az előző részben ott hagytuk abba, hogy 3 éves korig a gyerekek többsége eljut odáig, hogy alapvető érzéseit, gondoltatait egyszerű mondatokban ki tudja fejezni.
Ezek a mondatok grammatikailag nem feltétlenül tökéletesek, és a beszéd alaki része sem az, tehát nem várható el, hogy minden hangot tisztán képez. Mint ahogy a szókincse is sokat fejlődik még, mire árnyaltan lesz képes kifejezni magát.
De a szülei, közvetlen környezete és a gyermekek beszédéhez hozzászokott óvónéni meg tudja érteni, amit közölni szeretne. Ha ők sem értik, mindenképpen szakemberhez kell fordulni!
Most lássuk, mi történik 3 éves kor után!
Ekkor a beszéd mindhárom terület szinte kéz a kézben fejlődik: a beszédértés, a beszédészlelés és a beszédprodukció.
Ez rögtön azt is jelenti, hogy ha az egyik területen lemaradás keletkezik, akkor bizony a többi terület is érintett lesz, és nem tud megfelelően fejlődni.
A beszédprodukció
3 éves kor után még teljesen normális jelenség, hogy a gyermek nem képzi tisztán a hangokat. Ezt éppen ezért élettani pöszeségnek nevezzük. Tehát ha nem pörög az “r” hang, vagy a cicából csicsa lesz, nem kell rögtön logopédust keresnünk!
Mit tehetsz a tisztább beszédért, mint szülő?
Ilyenkor sokat segíthetsz a már említett énekléssel, mondókázással, mert ilyenkor kicsit lassabb a beszédtempónk, tisztábban artikulálunk, és mindez az ovis gyerkőcünk pontosabb beszédészlelését segíti.
Nagyon fontos, hogy ne utánozd a hibásan ejtett hangokat, illetve szavakat! A cica neked maradjon cica, bármilyen édes is csicsának ejtve!
Indirekt módon sokat tehetsz a hangok fejlesztéséért, például utánozzátok az állatok hangjait, bábozzatok, játsszatok az ennivalóval, grimaszoljatok a tükör előtt, fújjatok buborékot!
Játékok, melyek segítségedre lehetnek ebben a mókában:
SÜTIFÚJÓ
BÁBOZÁS ÉS ÁLLATOK HANGUTÁNZÁSA EGYBEN
GRIMASSIMIX
GRIMACES
A beszédészlelés
Ez a képesség is folyamatosan fejlődik, sőt kell is fejlődnie. A fejlődésnek ksözönhetően lesz a “picő”-ből cipő, a “kacipuni”-ból végre kapucni. Én ez utóbbinál fellélegeztem…
Azonban nincsen rózsa tövis nélkül, ennek a fejlődésnek köszönhetjük a csúnya szavak megjelenését is. A gyerkőc ugyanis kiszűri a beszédből a számára ismeretlen szavakat, és ezeket is elkezdi használni. Ha akarjuk, ha nem. Sok tanácsot hallok, miszerint ezt vasszigorral kell kezelni, és ne engedjük a gyermekünknek a csúnya beszéd használatát, én ezt mégsem javaslom.
Legalábbis nem 3-5 éves kora között semmiképp.
Azonban elmagyarázhatjuk neki, hogy ezeket nem illik használni, mi sem tesszük. És a szókincsfejlesztés jegyében taníthatunk neki vicces szavakat azokra az esetekre, amikor a feszültséget verbális úton levezetheti.
A beszédészlelés nem megfelelő fejlődését szülőként nagyon nehéz észrevenni. Azonban a szakember számára elég gyorsan kiderül, ha ezen a területen mutatkozik a probléma.
Helyes beszédészlelés nélkül nemigen van megfelelő beszédprodukció és megfelelő beszédértés. Így ennek a zavarnak a felismerése nagyon fontos!
És itt szeretnék megállni egy pillanatra, és egy egyre inkább terjedő tévhitet megcáfolni. Sok játszótéri beszélgetésben hallottam már, hogy ha nem beszélt egy gyerkőc, vagy nagyon sok hangzót ejtett hibásan, akkor anyukák a mozgásterápiát javasolták a problémára.
És bár a beszéd is mozgás, sőt finommozgás, és mint ilyen, igenis pozitív hatással van rá a nagymozgások fejlődése, (így a mozgásterápiák is), sajnos ez nem csodaszer! Minden esetben szakembernek kell meghatároznia a fejlesztés menetét!
A beszédészlelés fejlesztéséhez ITT találsz egy játékcsomagot.
A beszédértés
Az óvodás gyerkőc egyre bonyolultabb mondatszerkezeteket képes használni, és egyre pontosabban fejezi ki magát. Már nem két szavas tőmondatokban beszél, hanem képes barokk körmondatokban megmagyarázni neked, miért is szükségszerű, hogy azonnal vásárolj neki egy Túró Rudit!
Javasolt játékok, amivel segíteni tudod a szókincs fejlődését:
GURÍTS ÉS JÁTSSZ!
TALÁLD KI!
TICTAC-BUMM!
A poszt nemsokára folytatódik, még mindig a 3-5 éves kor közötti gyermekek beszédének fejlődésével!
Ha szsretnéd letölteni a Beszédészlelés fejlesztése játékcsomag mintajátékát, iratkozz fel a hírlevélre, holnap megtalálod benne!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!