Ne ülj karba tett kézzel, amíg logopédushoz kerül az oviban! Van pár dolog, amit addig is megtehetsz, míg a logopédus be tudja venni a csoportba, és foglalkozni kezd vele.
1. Vidd el hallásvizsgálatra!
Nem kerül semmibe, nem fájdalmas, de nagyon fontos! Iskola előtt mindenképpen javaslom, ugyanúgy, mint a szemészetet.
Egy kisebb halláscsökkenés is vezethet beszédhibához. Nem kell hozzá több, csak egy középfülgyulladás télen, ami után savó marad a dobhártya mögött.
Ilyenkor szokták nekem mondani a szülők, hogy ők bizony tuti hallásvizsgálatot végeztek otthon: suttogták a konyhában, hogy “gyere, Bözsike, itt egy túró rudi!” – és Bözsike már ott is termett, tehát nyugodjak meg, Bözsike hallása teljesen rendben van.
S bár való igaz, hogy Bözsike felkapta a fülét a túró rudira, nem ez az a szó, és beszédszituáció, amivel az iskolában is gyakran találkozik majd.
Vajon hallja-e a különbséget a toboz-doboz, kép-gép, stb között? Vajon érti-e az óvónéni/tanító néni beszédét akkor is, ha az éppen háttal áll neki, így nem látja az ajakmozgásokat a beszéd közben?
Megtörtént eset: több, mint egy évig kértem az édesanyát, hogy vigye el a kislányát hallásvizsgálatra, de nem tette meg. Tudjátok…a kislány mindig meghallotta, hogy van otthon túró rudi!
Végül aztán csak elmentek, és kiderült, a kislánynak hallókészülékre van szüksége.
2. Nézz bele a szájába!
Kérd meg, hogy nyissa ki a száját jó nagyra, amekkorára csak tudja!
Utána mondd neki, hogy emelje fel a nyelvét a felső fogsora mögé! Nos, eléri a nyelvével a fogsorát? Vagy ilyen szív alakú nyelvecskét látsz, mint a képen?
Ha utóbbi látvány ismerős, akkor bizony ne csodálkozz, ha “j” hangot ejt “l” helyett, és az “r”,” t” sem megy…
Harmadik osztályos kisfiú járt nálam, aki 4 év logopédia után még nem tudta pergetni az “r” hangot. Az első 2 percben kiderült számomra, hogy a nyelvféke le van nőve. Ezt követően még két órára volt szüksége, hogy peregjen a nyelve…
A legtöbb esetben ilyenkor fel kell metszeni a nyelvféket, ami nem olyan vészes, mint amilyennek elképzeljük. Így a nyelv mozgását többé nem akadályozza majd a nyelvfék.
3. Nézd meg a fogait!
A szabályos, felnőttekre jellemző nyelés hatéves korig alakul ki, tehát ha a gyermeked még csak három éves, akkor felesleges ezzel foglalkoznod. Ha azonban 7 éves elmúlt, és a felső fogsora előre áll, akkor irány a fogorvos vagy logopédus, illetve valószínűleg mindkettő!
A nyelvlökéses nyelés ugyanis nem múlik el csupán a fogszabályzótól! Nemrég volt nálam egy 17 éves lány, aki 3 évig megküzdött a fogszabályzó minden kényelmetlenségével, majd végre azt gondolta, megszabadult tőle. Nem telt bele fél év, máris előre álltak a fogai….a nyelvlökéses nyelést ugyanis senki nem kezelte nála….
Nézd meg a videót, amely bemutatja, hogyan nyel az a gyerkőc, akinek nyelvlökéses nyelése van!
Ez pedig a szabályos nyelés—>
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!