Remélem, már mindannyian ismeritek az Időtetrisz blogot – ha esetleg nem, akkor éppen itt az ideje, illetve egy kicsit már késő is. Sok klassz játékötletük között nekem ez a gombócos mese a kedvencem. A címe: Mese a gombócról, és itt találjátok.
A kis könyvet rögtön kinyomtattam, egyet már ajándékba is elkészítettem.
A másikat rendszeresen használom beszédhangok fejlesztése során.
Iskolai, óvodai fejlesztőfoglalkozásokra is melegen ajánlom, hiszen a történet kedves, és sokféle játékos feladat fűzhető fel rá.
Természetesen otthon, édesanyával, nagymamával olvasva is fantasztikus élmény lesz!
A fejlesztés és egyben a kreativitás egyik lehetősége, hogy ez eredetileg fekete-fehér képeket kicsit feldobjuk. Mi használtunk ehhez fonalat, papírt, színes cerkát, de bármi mást is vegyetek elő bátran!
Sokféle vonal szerepel a könyvben, amit szépen ki lehet emelni színes fonalakkal. Én kinyomom a vonalra a ragasztót, a gyerkőc pedig ráilleszti a fonalat. (finommotorika fejlesztése, türelem, kitartás)
A gombósok kezeit-lábait áthúztuk, mindegyiket más színnel. Megkerestük a saját kezünket-lábunkat, megneveztük a részeit (térd, könyök, boka, stb), kitaláltuk, melyik a bal, melyik a jobb.
Közben persze el ne feledkezzünk a sok-sok mozgásról, amit elvégezhetünk olvasás közben! Ezek mind fejlesztik a téri tájékozódást, a mozgáskoordinációt!
Gombócnagyságú színes körlapokat vágtunk, így ollót is használtunk. Ezeket a körlapokat rátettük a megfelelő nagyságú gombócokra.
Ismét egy lehetőség fonalazásra, a fonalat aztán követtük saját kezünkkel, pont úgy, mint olvasás során a betűket. Közben persze ismét mozgatjuk a könyvet. Ezt az oldalt légzéssel is össze szoktam kötni: nagy levegőt veszünk, és lassan vezetjük az ujjunkat a fonalon – mire végigérünk, lassan kiengedtük a levegőt is.
De gyúrtunk már pici gyurmagolyót is, és a fonal mellett kellett végigvezetni.
Ezen a lapon azt a feladatot találtam ki, hogy meg kell keresni a telefonszámokat a készüléken, és különböző színnel ki kellett színezni. Megtanultuk a számokat sorrendben lenyomni. Természetesen ideírtuk apa és anya számát, majd ezeket is megtanultuk.
A kapu szélét sormintáztuk, adott színekkel kellett kiszínezni. Ezzel a szerialitást, sorrendiséget fejlesztettük. Szintén fontos képesség a matematika és az írás-olvasás tanulása során! Kopogni háromszor – néha nem is könnyű feladat 🙂 Mi itt tipegtünk is az ajtó előtt, amíg nagymamára vártunk.
Azok a gyerekek, akik cserélik a T-K hangokat, nagyon élvezték. Ki kellett találni, mikor tipegek, mikor kopogok, majd cseréltünk, és nekem kellett kitalálnom.
Gombóc-számolós körlapokat is vágtunk. Számoltunk, egyforma mintákat kerestünk.
Ismét fújást gyakoroltunk 🙂 A vonalakat színessel átrajzolták a gyerekek.
Labirintus – ki nem szereti? Sok fonalat vágtunk, és utakat kerestünk. Egyet be is ragasztottunk.
A kis könyvet scrapbook-nál használatos kis karikákkal fogtam össze.
A kiegészítőket egy színes CD-tokban tartjuk. Ezt is kilyukasztottam, a könyvecskéhez rögzítettem.
Nem mellékesen remek tematikus hetet is felfűzhetünk a könyvre – a szilva is érik 🙂
További jó ötletekért érdemes figyelned az IDŐTETRISZ blogot!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!