Teljesen természetesnek vesszük, hogy a gyerekeinket megtanítjuk késsel-villával enni, cipőt kötni, más embereknek köszönni, de nem is gondolunk arra, hogy az érzelmeinek kezelése is egy olyan terület, amire oda kell figyelnünk.
Számomra döbbenetes élmény volt, amikor a főiskolán tanultuk, hogy egy három éves gyerkőc szinte ugyanazokkal az érzelmekkel éli a napjait, mint egy felnőtt ember.
Nagy különbség azonban, hogy a gyerekek az érzelmeiket szavakkal nem tudják még kifejezni. Egyszerűen az agyuk még nem elég fejlett ahhoz, hogy mielőtt földhöz vágnák a spenóttal teli tányért, megálljanak egy pillanatra, végiggondolják, hogy “mi is történik most velem voltaképpen?”
“Ja, hát persze: egyszerűen csak csokit szeretnék enni, nem pedig spenótot. Viszont itt ez a spenót előttem. Legjobb lesz, ha higgadtan megbeszélem anyával a problémát, és biztos vagyok abban, hogy tlálunk olyan megoldást, amit ő is, én is el tudunk fogadni.”
Hát ezt ne is várd!
Inkább ugorj félre, el ne találjon a repülő tányér!
Éééés, figyelj magadra, te miként reagász a szituációra! Dühös leszel? Teljesen oké.
A düh egy teljesen természetes emberi érzelem. A düh se nem jó, se nem rossz, a düh egyszerűen VAN, és kész.
Meg kell tanulnunk bánni ezzel is, mint minden más érzelmünkkel.
Sajnos sok felnőtt is hadilábon áll a dühkezeléssel, és a dühre úgy tekint, mint amit le kell igázni, el kell nyomni magunkban.
Pedig a düh figyelmeztet bennünket arra, hogy valami nem jól működik a külvilággal való kapcsolatunkban.
Ilyenkor legjobban tesszük, ha megvárjuk, míg felszabadulunk az érzelmeink hatása alól, és tiszta fejjel tudunk átgondoljuk a problémát, majd ennek megfelelően reagálunk rá.
Szülőként az első lépés, hogy példamutatással járjunk a gyermekeink előtt.
Ezen felül pedig sok játékkal, illetve az érzelmek tudatosításával, felismerésével tudunk a legtöbbet segíteni gyermekeinknek!
Ehhez készítettem egy letölthető, nyomtatható játék – és beszélgető csomagot, hogy neked is egyszerűbb legyen, mit, hogyan tudsz megtanítani a gyermekednek.
A játékokat nagycsoportos és elsős-másodikos gyerekekkel teszteltem, náluk nagyon jól működött!
Ha szeretnéd megkapni a játékokat, kérlek, iratkozz fel a hírlevélre! Ha korábban már feliratkoztál, nem szükséges úja megtenned, megtalálod a postafiókodban!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Régi hírleveles vagyok;de nem találom az anyagot. Segíts, kérlek!
Szia Judit!
Neked nem ment ki ez az anyag, mert csak ovis témákat kértél. A régi anyagok linkjén viszont megtalálod te is!
Szia Virág! Megvallom; ez engem most meghalad; nem tudom, hol kellene keresnem.
Kedves Judit!
Minden levélben megtalálod a régi anyagok letöltési linkjét és a hozzá tartozó jelszót! Ott van azok között ez is 🙂