Olvastam egy statisztikát, miszerint a gyerekek negyede semmit nem segít a házimunkában. És ha ezt a szomorú helyzetet lehet még fokozni, hát tegyük meg: a segítő gyerekek harmada valamilyen jutalomért dolgozik otthon.
Pedig egy 14 év körüli gyerek már mindenféle házimunkát képes elvégezni. Ez persze nem jelenti azt, hogy el is kell végeznie, hiszen nem az a célunk, hogy egész nap dolgoztassuk őket.
De az is hatalmas hiba, ha nem aknázzuk ki a házimunka-végzés rengeteg előnyét.
A rendszeresen segítő gyerekek ugyanis felelősséget tanulnak, rendszerességhez szoknak, és hasznosnak érzik magukat. Ez a három dolog pedig az önbizalmukat növeli. Melyik szülő nem szeretné, ha egészséges önbizalma lenne a gyermekének?
És melyik szülő lázadna fel, ha a kamasz gyereke is elpakolná a sáros cipőjét, elmosogatná a tányérját, netán kimosná a zokniját?
Minél előbb bevonod a gyermeket a ház körüli munkálatokba, annál könnyebb dolgod lesz a későbbiekben is.
Talán el sem hiszed, de már egy 2-3 éves gyerkőc is képes segíteni neked! Ők még kifejezetten élvezik, ha fontos dolgokat bízunk rájuk. De melyek ezek a fontos dolgok?
- játékok elpakolása
- mosogatógép elpakolása
- tiszta ruhák, zoknik válogatása
- bútorok letörlése vizes ruhával (fontos a környezetbarát tisztítószerek használata)
A 4-5 évesek pedig még több tevékenységet képesek elvégezni:
- asztal megterítése
- zoknik gombolyítása
- szendvics készítése
- bepakolás a mosógépbe
Aztán iskolakezdés előtt már megtaníthatjuk a gyerekeket sütni-főzni is! Persze nem a vasárnapi menüt kell rájuk bízni, de rántottát sütni, teát főzni, tojást pucolni már simán tudnak, próbáld csak ki! S bár a gyerekek fejlődése nem egyformán alakul, többnyire ezeket a munkákat tudod rábízni a 6-8 éves gyermekedre:
- viráglocsolás
- porszívózás
- söprés
- kisállat rendszeres etetése
- vásárlás a közeli kisboltban (úttesten ne engedd át egyedül!)
- csipetke készítése
- pogácsa szaggatása
A 10-12 éves gyerekeknél egy pillanatra megtorpan a nagy segítési láz és vágy…szerintem azért, mert a legtöbb szülő nem talál ki újabb feladatokat, nem növeli a gyermek felelősségét, ezzel nem ismeri el azt, hogy ő már még ügyesebb! Tegyél egy próbát, most bízd rá a vasárnapi ebéd elkészítését! Meg fogsz lepődni, hogy milyen kevés segítségre van már szüksége! (feltéve, hogy eddig is segített a főzésben, bevásárlásban)
Próbálj meg hát komolyabb feladatokat is rábízni!
A családban mindenkinek legyenek meg a feladatai, hadd lássa a gyerkőc, hogy nem anya a mindenes, hanem a család közösen végzi a házimunkákat!
Javaslom, hogy készítsetek egy táblázatot, melyben minden családtag feladatait feltüntetitek! Ezt a lakás központi helyére függesszétek ki, hogy mindenki láthassa!
Használd hozzá a letölthető kártyákat, így csak rá kell pillantani a táblázatra, és rögtön tudja mindenki, mi a dolga! Egy tipp: amíg nem tud olvasni a gyerkőc, addig ne a nevét írd le, hanem a fényképét tedd ki!
Szeretném letölteni a kártyákat, feliratkozom a hírlevélre!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!