A hétfői rész után itt a következő!
Az iskolába lépés előtt talán a legáltalánosabb probléma, hogy sok gyerek nem tudja, melyik a jobb és bal keze. Sok szülő legyint erre, mondván, majd megtanulja az a gyerek…
A jobb-bal differenciálásának hiánya azonban dobogós helyet foglal el az olvasás és írászavarok kialakulásában.
És hogyan próbálják megoldani az óvodák többségében? Feladatlapokkal, színezőkkel. Szinte egyetlen típusfeladat van erre a problémára: színezd pirosra a balra néző dolgokat, kékre pedig a jobbra néző dolgokat!
Ezt aztán a gyerekek igen jól betanulják, és a felszínen használ is valamit. Azonban az alapok nincsenek meg!
Mert a jobb-bal közötti különbséget nem a papíron (síkban) kell megtanulni!
Természetesen el kell jutni odáig is, hogy síkban is különbséget tudjon tenni a gyerkőc a jobb-bal között, de az alapokat ezzel nem lehet lerakni.
Ebben a posztban azt mutatom meg, hogyan tudsz segíteni a gyermekednek, hogyan tudod lerakni az alapokat!
Jó móka, kemény munka, sok nevetés és élvezetes tanulás: tanítsd meg, hogyan kell megteríteni!
Emlékeztek még, hogyan kezdődött a “Gyurka számolni tanul” című könyv? Igen, a terítéssel! Lám, milyen sokrétű tanulási helyzetet rejt az asztal megterítése! Gondoltál már erre?
Gyurka megszámolta, hányan vannak a családban, hány tányérra, pohárra, evőeszközre van szükség az ebédhez, vacsorához. Mi történik, ha vendégek érkeznek? Mennyivel több tányért vegyen elő hozzá?
Mi pedig a jobb és bal oldal differenciálására helyezzük a hangsúlyt!
Elsőként vegyétek számba, mi minden kell az asztal megterítéshez! Ne feladatlapot használj még, hanem nyisd ki a fiókot, és a polcokat!
Mutasd meg a gyermekednek, hogy melyik a kés, villa, kanál, és kérd meg, hogy vegye elő az evőeszközöket a vacsorához! Tudtad, hogy ezzel a halmazképzés alapjait teszed le? Hiszen megtanulja, hogy a kés-villa-kanál az evőeszközök halmazába tartozik!
Aztán mutasd meg neki a tányérokat – mélytányér, lapos tányér, kistányér, müzlis tálka – ezek pedig edények.
Tapasztalatból mondom, hogy a kisiskolás gyerekek többsége nem ismeri az “edény” és az “evőeszköz” szavakat! Igaz, cserébe ismeri a wifit, az ájfont…
Azonban, ha azt szeretnéd, hogy az iskolában megállja a helyét, akkor bizony nem árt, ha tudja, melyek az evőeszközök, és melyek az edények.
A terítés nagyon egyszerű művelet, általában nem szükséges külön tanítani. Mégis van valami, amit a legtöbb gyerek tévesen csinál: az evőeszközöket nem a megfelelő oldalra teszi!
Ebben nagyon hasznos segítség a megrajzolt edényalátét, amit holnap letölthetsz, és kinyomtathatsz többféle variációban. (pl. jobb-balkezeseknek külön)
A bal-jobb tanítása során fontos, hogy szóban is minél több megerősítést kapjon a gyermek!
Pl. ülj apa mellé! helyett mondjuk azt, hogy ülj apa jobb oldalára!
A letölthető anyagban találsz majd további játékötleteket is!
Ezen a héten minden feladat, játék a konyhai eszközökre fókuszál majd. Remélem, tetszeni fog a gyermekednek is, és te is hasznosnak találod!
Feliratkozom a hírlevélre, szeretném letölteni a heti programot!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!