A gyerekek nem gombnyomásra működnek. Ahány gyerek, annyi időpontban kérdezi meg először:
“Ez milyen betű?”
Egyikük már négy évesen intenzíven érdeklődik az írott világ iránt, másikuk pedig csak az iskolában ismerkedik meg a betűkkel.
Sajnos azonban ettől eltérő időpontban nem sok lehetőség van a betűkkel való játékos ismerkedésre.
Pedig az ovisok számára nem alkalmasak az iskolai tankönyvek, munkafüzetek. Egy ovis gyermek még sokkal játékosabb tanulást igényel, mint egy iskolás. És bármennyire is szeret iskolásat játszani, ez csupán egy szerepjáték számára, amiből akkor száll ki, amikor éppen szeretne.
Sokan teszik fel a kérdést: miért is kellene egy ovisnak megismerkednie a betűkkel?
Először is azért, mert a legtöbb ovis maga kezd el érdeklődni a betűk iránt. Ha ez a spontán érdeklődés a nagycsoport végére sem jelenik meg, akkor fel kell tennünk a kédést: érett-e a gyermek arra, hogy iskolába menjen?
Hiszen a betűk iránti érdeklődés egyfajta elvont gondolkodást jelez. Ezen kívül pedig szükséges hozzá a megfelelő vizuális észlelés, és memória.
Azonban a betűk ismerete még korántsem jelenti azt, hogy gyerkőc írni, vagy olvasni is tud. Ezek a képességek sokkal összetettebb képességeket követelnek meg.
Éppen ezért nem is vállalkozom arra, hogy olyan anyagot készítsek, melyekkel olvasni, vagy írni tanítod a gyermekedet.
Azonban a betűkkel való játékos ismerkedés egy olyan tevékenység, mely teljesen megfelel egy érdeklődő középsős vagy nagycsoportos gyerkőc képességeinek.
Ebben a posztban 5 napon keresztül 5 játékot fogok neked mutatni, melyet letölthettek és kipróbálhattok minden kötelezettség nélkül.
Ezekhez a játékokhoz egyáltalán nem szükséges, hogy a gyermeked ismerje a betűket!
A játékokat a “Minden hétre egy betű” sorozatból válogattam azzal a céllal, hogy megmutassam, a betűtanulás nem egy vérrel-verejtékkel járó folyamat, hanem érdekes, játékos, és sok-sok képességet fejlesztő időtöltés, amelyet a te gyermeked is élvezni fog.
Feltéve, ha megérett már erre!
ELSŐ JÁTÉK – LÁSSUK!
A játékot töltsd le a hírlevélben kiküldött linkről!
Kétféle változatban találod majd meg: színesben és fekete-fehér színezhető formában!
Színes változat előnyei:
- jobban felkelti a gyerekek érdeklődését, kevésbé “iskola” szagú
- nem kell színezni: főleg a fiúk ezzel nehezebben boldogulnak, elveszi a kedvüket a továbbiaktól
Fekete-fehér, színezhető változat előnyei:
- olcsóbb a nyomtatási költség
- ki lehet színezni, kreativitásra ösztönöz, fejlődik a finommotorika
- a betűk színezésével jobban rögzül a betű formája, könnyebb lesz az írás/olvasás tanulása
Ha letöltötted, nyomtasd ki!
Vágd szét ollóval a képen látható módon!
Jobb, ha te magad vágod (nyírod) szét, mert bár csupa egyenes vonal mentén kell nyíni, azért nem könnyű ez még egy ovisnak.
A két lap közül az 1,2,3 pöttyöt ábrázoló, B, L, U betűs a könnyebb.
Nem csupán a számképek miatt, hanem mert a betűk egyenes és görbe vonalakból állnak, tehát egyszerűbb őket megkülönböztetni.
A másik lapon az A, K, M betű csupa egyenes vonalból tevődik össze, ezért nehezebb közöttük különbséget tenni, hiszen jobban hasonlítanak egymásra. A még több hasonlóságot mutató betűkkel szándékosan nem is foglalkozunk most.
A feladat lehet az, hogy a gyerkőc minden kis kártyalap helyét megkeresi a táblázatban.
Azonban a lapokkal másképpen is játszhatunk!
Akár társasjáték is lehet belőle!
Felváltva húzunk a lefordított kártyák közül, és betesszük a lapot a helyére! Aki nem jó helyre teszi, kimarad.
Másik társasjáték variáció:
Előveszünk egy dobókockát, és mindkét játékos választ egy-egy táblát.
A kocka dobásának megfelelően tehetnek egy-egy kártyalapot a helyére. Ebben az esetben az egyik játékos csak akkor tud rakni, ha 1,2 vagy 3-as dobása van, a másik játékos pedig, ha 4,5 vagy 6-os dobása van.
Vajon kinek telik be előbb a játéktáblája?
A kis kártyákkal memorit is játszhatunk.
Két teszőleges lapot felfordítunk, majd az a feladat, hogy hasonlóságot keressünk a két lap között. Az első képen nincs ilyen, míg a második képen mindkét felfordított lap kék színű, így ezt a párt megtarthatjuk!
Hogy tetszett a játék? Ha szívesen játszott vele a gyermeked, az valószínűleg azt jelenti, hamarosan érdeklődni fog a betűk iránt.
ITT A MÁSODIK JÁTÉK!
Töltsd le a lapokat (hírlevélben találod a linket), és nyomtasd ki őket!
Ismét megtalálod színes és fekete-fehér színezhető változatban is.
Ezt követően ollóval szét kell vágni a játéktáblát, a kis színes lapokat (ezek a bábukat helyettesítik), illetve a dobókockát kell elkészíteni. Ismét olyan munka, amit jobb, ha te végzel, nem pedig a gyerkőc, hiszen fontos a pontos munka!
A játék menete:
Válaszd ki, melyik betűkkel szeretnétek játszani! A képen az U,Ú,Ü betűket láthatod, de a csomagnak része az összes könnyen keverhető betű is.
A játékban nem egymással versengünk (bár aki szereti az ilyen játékokat, nyugodtan játszhatja úgy is), hanem a betűk küzdenek azért, hogy elsőként gyűjtsék össze a kis színes négyszögeket.
A betűket a játéklap alsó részébe helyezzük, majd a kocka dobásának megfelelő betűhöz tesszük a színes négyszöget. Amelyik betűnél előbb összegyűlik a hat négyszög, az nyert.
Ennél a játéknál sincs szükség arra, hogy a gyermek ismerje a betűket, azonban minden egyes dobásnál szükség van arra, hogy észrevegye a különbséget a három egymáshoz nagyon hasonló betű között!
Ez a vizuális differenciálás nagyban elősegíti, hogy az iskolában az olvasás tanulása során már tudatosan figyeljen ezekre az apró különbségekre is!
HARMADIK JÁTÉK – BETŰ ÉS HANG
A “Minden hétre egy betű” csomag nagy előnye, hogy azoknál a gyerekeknél is használható, akik még nem érettek a betűtanulásra. Mivel rengeteg képanyagot tartalmaz, így szókincsfejlesztő játékokhoz, illetve az olvasást előkészítő szakaszban hanganalízis gyakorlására kiváló.
Minden betűhöz készült 6 db kép az adott hanggal kezdődő képekkel.
Minél több összegyűlt már ezekből, annál több játékot tudunk vele játszani.
Töltsd le a kártyákat, (a hírlevélben találod a linket) majd nyomtasd ki! Ha sokáig szeretnéd használni, érdemes laminálni is. De kartonlapra ragasztva is sokat tehetsz a tartósságért!
A kártyákat vágjátok szét!
Milyen játékokat játszhattok? Bár ennél jóval több játékot mutatok majd, most 6+1-et itt is elolvashatsz.
- Válogasd szét, melyik kezdődik “A” hanggal (alma hangjával), és melyik “B” hanggal (béka hangjával)!
- Válogasd szét: élőlények-tárgyak
- válogasd szét: 1-2-3 szótagból áll (tapsold le!)
- Terítsétek szét a kártyákat az asztalon! Gondolj egy képre, és csak a magángangzóit mondd ki! A gyerkőcnek ki kell találnia, melyik képre gondolsz! Utána csere!
- Kire gondolok? Mondj találós kérdést a képekről, vagy csak fogalmazd meg “Vízben élek, brekegek, ismertek-e, gyerekek? Szúnyoglábon élek, a gólyától félek.” “Szárazföldi közlekedési eszköz”, stb
- Nézz meg jól 3 színes kártyát, majd a színezhető kártyákat ugyanígy színezd ki!
- Memori: színes kártyának színezhető kártya a párja.
NEGYEDIK JÁTÉK – ÍRNI IS TANULUNK?
A legtöbb anyuka, amikor meglátja a “Minden hétre egy betű” programot, a szívéhez kap: te jó ég, miért kell írni tanulnia egy 4-5 éves ovisnak?
Nos jó hír, hogy nem kell. Sőt, nem is szabad egy 4-5 éves gyereket írni tanítani. Sőt, az első osztályos gyerekeknek sem tesz jót, hogy a folyóírást kell megtanulniuk. Ráadásul olyan gyors tempóban, amit bizony sokan nem tudnak követni.
Azonban a finommozgásukat fejleszteni, és a betűk formáját, alakját mozgáson keresztül újra és újra megtapasztalni kifejezetten jó dolog. Persze csak akkor, ha a gyermek maga is érdeklődik a betűk iránt.
Mutatok néhány példát arra, hogy lehet betűket írni toll és ceruza nélkül – miközben ugyanazok a képességek fejlődnek, melyek majd a folyóíráshoz is szükségesek.
Itt láthatod, hogy a “Minden hétre egy betű” csomagban lévő “A” betűt.
Ha letöltötted, kinyomtattad, laminálhatod, így tartósabb marad, tovább tudod használni.
Íme néhány ötlet, amivel írhatja a gyermeked:
- etikett matricák: ebből rögtön másik feladatot is csinálhatunk: sorminta kirakása: egy lila, egy rózsaszín, vagy egy kicsi, egy nagy…
- Apró tárgyak, például gombok, babszem, kávészem – vagy vegyesen mindegyik! Pakolja le nyitott szemmel, szedje össze csukott szemmel!
- Pompomokkal is kirakható – itt is játszhatunk a színekkel, mérettel.
- Dot to dot filccet is használhattok, annál is inkább, mert ha a hétről hétre érkező csomagot megrendeled, ajándékba kapsz 2 db-ot.
- Valamint gyurmából is gömbölyíthet a gyermeked kis golyókat a betűk karikáihoz.
- Ez mind semmi, további ötleteket is mutatok majd, ha használni kezded a csomagot!
A mai hírlevélben három betűt küldök neked, hogy többféle technikát is kipróbálhassatok! 🙂
ÖTÖDIK JÁTÉK – CSERESZNYÉS PITE
Azért választottam ezt a játékot ötödiknek, mert így láthatod, hogy ez a program nem írni és olvasni tanítja az ovisokat, hanem játszani. Az öt bemutatott játék mindegyike a gyermekednek olyan képességeit fejleszti, amelyekre a maguk teljességében csak az iskolában lesz szükségük. Ezek azonban 4-7 éves korban alakulnak ki, illetve fejlődnek arra a szintre, aminek az iskolában már működnie KELL.
A Cseresznyés-pités játék a Cs, mint cseresznye hét játékaiból ad egy kis ízelítőt.
A cseresznyés pités játékkal is többféleképpen játszhattok, ezeket mind meg is mutatom majd a programhoz tartozó videóban. Most három variációt írok le:
- Egyszerű pakolgatós játék: számolás, és a megfelelő cseresznye illesztése.
- Memory – egy pitének meg kell keresni a cseresznye párját.
- A cseresznyéket az asztalra tesszük úgy, hogy minden játékos lássa őket. A pitéket pedig lefordítva egy pakliban helyezzük el. Sorban felfordítunk egy paklit, elolvassuk a rajta lévő műveletet, majd villámgyorsan megkeresük a hozzá illő cseresznyét! Aki a legtöbbet gyűjti a játék végéig, az a nyertes.
A teljes játékcsomagot kétféleképpen tudod megvásárolni.
Az összes nyomtatható játék egy dvd-n, kreatív tartalom, videók, és zárt fb-csoport nélkül ITT VÁSÁROLHATÓ MEG.
Ha tetszettek a játékok, és hétről hétre szeretnéd megkapni a ezeket, ráadásul jól jönne, hogy minden játékhoz további ötleteket kapsz, videós magyarázattal, akkor ez való nektek: KATT IDE!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Hogy tudom letölteni? Hol találom a linket?
Kedves Rita!
A hírlevélben található linkről tudod letölteni 🙂
Kedves Virág! Szeretném letölteni a nyomtatható lapokat, de a hírlevélre május után regisztráltam, és ezt nem érem el. Hogyan tudom megkapni a nyomtatható verziót? Nagyon köszönöm a segítséget, és fantasztikus az oldal! Gratulálok! Avasné Lendvai Viktória
Kedves Viktória, ez nem gond, a régebbi anyagok letöltésénél megtalálod ezeket is 🙂