Szerencsére még jó idő lesz szeptember első napjain, alkalom ez arra, hogy ne feltétlenül a padok között üljenek a gyerekek. Menjetek ki az udvarra, vagy sétáljatok még egyet!
Persze, tudom, az év eleji ismétlést el kell kezdeni, éppen ezért olyan játékokat gyűjtöttem össze, amelyekkel ezt könnyen megvalósíthatjátok. Persze itt-ott kell rajta alakítani esetleg, de nem hiszem, hogy ez gondot okozna.
Aszfaltkrétás ötletek – aszfaltkrétát a suliban is készíthettek, filléres dolog, és a melegben gyorsan szárad!
KATT IDE: ASZFALTKRÉTA HÁZILAG
1. Szófajok ismétléséhez
Rajzolj a földre néhány nagy kört, ezekbe írjátok bele az eddig tanult szófajokat: ige, főnév, melléknév, igenevek, stb A nagy körön belül további kisebb köröket is rajzolhattok, pl. a főnévhez: tulajdonnév, köznév
Írj egy listát azokból a szavakból, melyekről már biztosan el tudják dönteni, hogy melyik szófajhoz tartoznak. Ezeket a szavakat sorold majd hangosan, és minden gyerek dolga, hogy a megfelelő körhöz fusson! A játék nehezíthető azzal, ha fél lábon kell ugrálni, vagy tyúklépésben kell menni.
2. Fejben számolás gyakorlásához
Rajzoljunk egy folyót (két hosszú, egymással nagyjából párhuzamos hullámos vonalat), és a folyóba köveket! Gyerekenként 5-6 db kőre lesz szükség. A gyerekek ráállnak a folyó partján lévő kőre, és a cél az lesz, hogy átjussanak a folyó túlsó partjára!
Mikor ez elkészült, minden kőre, amelyen nem áll gyermek, írjunk egy összeadást, kivonást, vagy más műveletet abban a számkörben, ahol már otthonosan mozognak. A gyerekek egyesével következnek egymás után. Megnézik, melyik kövön lévő műveletet tudja elvégezni, ezt felolvassa, elmondja, és rálép a kőre. Ha nem lép pontosan a kőre, akkor vissza kell lépnie oda, ahonnan indult. Tehát valószínűleg arra fognak törekedni, hogy a közelükben lévő kőre tudjanak lépni. Bajban lesznek, ha a közelükben nehezebb művelet van…egy kövön csak egy gyerek állhat. Az nyer, aki elsőként átjut a folyón! Nyilván több győztese is lehet a játéknak!
Papírtányéros ötletek
3. Ábécé sorrend ismétléséhez
Adj minden gyerek kezébe egy papírtányért, és a szélét vagdossátok be úgy, hogy 37 betű ráférjen! Írjátok fel az ábécét a kis fülekre! Utána nézzetek körül, és keressetek a megadott hanggal kezdődő tárgyakat, vagy ezek tulajdonságait! Aki talált egyet, hajtsa be a kis fület a tányér szélén! Megállapodhattok abban, hogy csak sorban lehet haladni, tehát csak akkor lehet a következő hanggal szót keresni, ha a előzőt már bejahtották.
4. Törtek ismétléséhez
Papírtányérokat egyszerű félbe, harmadba, negyedbe, stb hajtani. Utána a gyerekek rajzolhatnak rá, így készülhet szalámis, sajtos, sonkás, gombás, stb pizzák. A szeleteket vágjuk szét, írjuk rájuk, hányad részek, majd tegyük egy kalapba őket, hogy ne lehessen látni, amit ráírtunk.
Válasszunk néhány pizzafutárt, a többiek a családok/barátok lesznek, akik pizzát rendeltek. A dobókockával dobnak, ez mutatja, hány pizzát rendeltek meg.
A futárok egymás után, sorban húznak a zsákból, és gyűjtik a pizzaszeleteket. Amikor összegyűlt annyi, hogy ki tudják szállítani, akkor kiszállítják. Az a futár és a csapata nyer, aki elsőnek kiszállítja a pizzákat! Ezt a játékot sokszor játszottuk, és bizony legtöbbször nem az nyert, akinek csak egyetlen pizzát kellett házhoz szállítania! Tapogatással lehet ügyeskedni, pl. a fél pizzákat jól ki lehet tapogatni. Az a futár kezdi a húzást, akinek a legtöbb pizzát kell kiszállítania.
Egyéb tanulós játékok
5. Mértékegységek gyakorlása
Mielőtt kimentek az udvarra, mondd el a gyerekeknek, hogy mérni fogtok! Mindent megmértek, amit csak lehet! Hogy pontosan megértsék a feladatot, keressetek néhány példát!
Pl.: megmérjük, mennyi ideig játszunk az udvaron, megmérjük, hány cm a körfogata a legvékonyabb/legvastagabb fatörzsnek, megmérjük, hány dkg kavics fér el a markunkban, stb
A kinti játékhoz vigyetek papírt, ceruzát, és minden ötletet írjanak le a gyerekek!
Ez után jöhet a mérés. Ehhez szükséges mérőszalag vagy vonalzó, mérleg, kancsó, óra, stb. Ha lehet, váltsátok is át a mértékegységeket!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!