Mielőtt választ próbálnék adni a címbéli kérdésre, tisztázzuk, mi is az a krízis, amit a hétköznapokban kamaszkornak nevezünk.
A krízis görög eredetű szó, jelentése igeként: valamit elválaszt, szétválaszt, eldönt, ítél; főnévként megkülönböztetés, döntés, kiválasztás. A pszichológusok megfigyelése alapján tudjuk, hogy krízis helyzetekben az embernek el kell hagynia az addigi kényelmes komfortzónáját, és valami teljesen új élethelyzetet kell felvállalnia. Mint minden új dolog, ez is szorongással tölti el az embert.
Az ember életében van néhány jellegzetes időszak, mihez általában krízis kapcsolódik.
Melyek ezek a korszakok?
-dackorszak (2 év)
-óvodakezdés (3 év)
-iskolakezdés (7 év)
-kiskamasz kor (10 év)
-kamaszkor (12-13 év)
-felnőttkor (18 év)
-kapuzárási pánik (50 év)
-öregség (70 év)
Persze embere válogatja, ki mennyire találja padlón magát egy-egy életszakaszban.
Vajon tényleg embere válogatja? Mi az oka annak, hogy az egyik ember kifordul magából, a másik pedig különösebb tragédia nélkül tud váltani?
Nézzük most csak a kiskamasz-és kamaszkort!
Hallottál már róla, hogy a természeti népeknél teljesen ismeretlen fogalom a kamaszkor? Sem a törzsfőnök fia nem kamaszodik, sem a törzs többi fiatalja nem kezd szemtelenkedni. Nem nézik a sorozatokat, és LuckeY youtube csatornájára sem iratkoztak fel. Oké, nincs okostelefonjuk mobilnettel…
És tudod-e, mi az, ami viszont van nekik?
Felelősségük, önállóságuk, döntéseik.
A nálam okosabb pszichológusok egyetértenek abban, hogy a törzsi beavatások szertartásai megelőzik a kamaszkor krízishelyzetét.
Amikor egy fiatal elér egy bizonyos kort, a törzs tagjai felelősséget és ezzel együtt járó jogokat adnak a fiataloknak. Így nem szükséges több játékidőért harcolniuk a szüleikkel, és nagyobb internetcsomagra sincs szükségük
Jó, de mit tehetünk itt Európa közepén? Azt tudjuk, hogy néhány dolgot elszúrtunk, de talán van remény….
Van nekem egy barátnőm, aki kitalált valamit….-sok gyerekük van, mint nekünk is. És nem szeretné, ha egyszer csak elkezdenének kamaszodni….ezért kitalálták, hogy a beavatási szertartások mintájára ő is kitalálja, milyen próbát kell kiállnia a gyerkőceinek, és ezzel párhuzamosan milyen többletjogokat és kötelességeket kap az egyes életkorokban.
- Az iskolába lépő gyerkőcnek például el kell mennie a közeli boltba (3 perc séta, nem kell átkelni úttesten, és anya látja az ablakból), kenyeret és tejet kell hoznia. Meg kell terítenie a vasárnapi ebédhez, tudnia kell a Miatyánkot, és ki kell takarítania a tengerimalac ketrecét. Fontos, hogy a sikeres kivitelezés után jogokat is kapjon. Náluk a hőn áhított dolog az volt, hogy lefekvés után még fél órát olvashat az ágyában,
- A 12 éves lányuknak egy komplett vasárnapi ebédet kell megfőznie, ki kell mosnia egy adag ruhát, ezt ki kell teregetni, majd ki kell vasalnia az ünneplő ruháját, és tudnia kell a Hiszekegyet. Természetesen a 12 évesnek még több jogot adományoznak a szülők, ő már külön szobát is kapott, és este 9 óráig fenn maradhat.
Ezek természetesen csak példák, simán ki lehet találni más próbatételeket, és más jogokat is. Nekem nagyon tetszett az ötlet, kár, hogy nem hallottam erről előbb.
Viszont én szóltam!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!