Ismét egy olyan időtöltés, ami bőven ad beszédtémát, akárhány éves is a gyermeked. Már egy 2-3 éves gyerek is élvezettel figyeli a változást, a 10 éves pedig tudományos magyarázatot is igényel hozzá.
És az a fantasztikus, hogy minden van hozzá a konyhádban/gyerekszobában.
Fogj egy muffinsütőt, vagy egy tepsit/tálcát, és szedjetek össze mindenféle tárgyat a lakásban! Figyelj arra, hogy legyen közötte olyan is, amivel semmi nem történik, és olyan is, ami elolvad, megszárad, szétfolyik, megpuhul, stb.
Néhány ötlet:
- darabka vaj
- darabka sajt
- jégkocka
- csoki
- tejszínhab
- mazsola
- tészta
- mályvacukor
- szalonna-szelet
- kenyérdarab
- kiskanál fagyi
- legó
- kisautó
- darab papír
- radír
- bármilyen fűszer
- gomb
- üveggolyó
- zsírkréta
- szappan
- paradicsomszelet
2-3 éves korban egyszerűen végezzük el a kísérletet, és beszélgessünk arról, melyik dologgal mi történt. Ilyenkor a gyermekünk szókincs fejlődik, és persze tapasztalatot szerez a világról is. Megtanulja, mit jelent: elolvad a jégkocka, a csoki, megpuhul a sajt, a szalonna, megszárad a kenyér, folyékony lesz a zsírkréta. A kisautó és a legókocka forró lesz, de a tészta és a papírlap nem változik, még csak át sem melegszik.
3-5 éves korban már megkérdezhetjük a kísérlet előtt, hogy szerinte mi fog történni az egyes dolgokkal! Le is írhatjuk, mit gondolt, majd végül mi történt valójában.
5-7 éves gyerekeket már egyre inkább fogalkoztatnak a miértek, ők szeretik tudni, miért olvadt meg a csoki, és nem feltétlenül elégednek meg annyival, hogy mert a nap melegen sütött rá. Velük érdemes kipróbálni, hogy a napról betesszük a cuccost a hűtőszekrénybe, és megnézzük, ott mi történik?! Furcsa, hogy nem lesz ugyanolyan már a vaj, vagy a tejszínahb, mint a napozás előtt volt 🙂
7-10 éves gyerekek már utánanézhetnek a könyvtárban, az interneten, mi is az a halmazállapotváltozás, és mi történik ilyenkor az anyag szerkezetével!
Ha szeretnél további ötleteket is olvasni, akkor az alábbi űrlapon tudsz feliratkozni a hírlevélre!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!