A környezettudatos élet ma már nem úri huncutság, hanem szinte kötelesség.
2018-ban augusztus 1-re esett a túlfogyasztás napja.
Ez azt jelenti, hogy 2018-ban mindössze 212 nap alatt elhasználtuk azt az erőforrás-mennyiséget, amelynek 365 napra kellett volna elegendőnek lennie ahhoz, hogy a Földünk a jelenlegi állapotában fennmaradhasson.
Riogatni semmiképpen nem szeretnék senkit, szóval az ijesztő adatokból ennyi bőven elég. Részemről sokkal jobban szeretek a megoldásra fókuszálni.
Lássuk, mit tehetünk a Földünkért!
Először is, három nagyon fontos alapelvemet szeretném megosztani veled:
-
Mindig a legkönnyebb, legegyszerűbb lépéssel kezdd!
-
Adj időt magadnak! Egy új szokás kialakulásához időre van szükséged!
-
Ha csak fél lépést teszel, az is számít! A legkisebb pozitív döntés is előrevisz!
Nos, elsőként hadd mondjam el, hogy nem fogom az észt osztani – először is azért nem, mert számomra is riasztó, másrészt pedig azért nem, mert jó magam is az út elején járok. Amiben mégis segítségedre lehetek, az az első lépésekhez adott ötleteim.
Szóval mi is legyen az első lépés?
Azt javaslom, gondold át, nálatok melyik az a terület, ahol lényegében már most is környezettudatosan éltek, csak még nem is fogalmaztátok meg magatoknak!
Egészen biztos vagyok benne, hogy van ilyen területe az életeteknek!
Például szelektíven gyűjtitek a szemetet, vagy mindig van nálad kosár a vásárlásnál, figyelsz arra, hogy ne kelljen petpalackos vizet vásárolnod a legnagyobb kánikulában sem, és folytathatnám a sort.
Talán erre fókuszálva könnyebb a következő lépést is megtenni!
Hogy mi lehet a következő lépés, azt csak te tudhatod!
Hiába ajánlanám, hogy ne vásárolj műanyag kulacsot, hanem inkább az üvegből készültet részesítsd előnyben, ha neked még kicsi gyermeked van, aki a suliba viszi magával az innivalót. Nyilván ebben az esetben a műanyag kulacs a megoldás, és már sokkal többet tettél a környezetünk védelméért, mintha minden nap petpalackos vizet tennél a gyerkőc táskájába.
Holnaptól minden más lesz!
Nem, ez sajnos nem igaz! Fontosnak tartom, hogy adj időt magadnak!
A környezettudatos élet – ahogy a nevében is szerepel – tudatosságot igényel. És ezt nagyon nehéz egyik napról a másikra megvalósítani, hiszen a cselekedeteink nagy része rutinból fakad. Bármilyen hihetetlen is, így van.
Hiába gyűjtöttük szelektíven a szemetet, sokszor előfordult, hogy a papírt egyszerűen a háztartási hulladékhoz dobtam…
Hiába takarékoskodok a papírral, a kétsoros kikérőt az osztályfőnöknek egy A4-es lapra írtam…
Hiába fogadtam meg, hogy nem iszom petpalackos vizet, a legforróbb kánikulában nem vittem amgammal innivalót, és a szomjanhalás előtt 2 perccel már nem volt kérdés, megveszem-e a félliteres petpalackos vizet…
Sokan ilyenkor azt mondják, “ez mégsem nekem való élet, hagyjuk!” – pedig nem így van, éppen formálódunk még!
A fél lépés is előrevisz!
Vannak dolgok, amiket nem érdemes félgőzzel csinálni. De vannak olyan dolgok, amiket így is érdemes!
Nem mindegy, hány petpalackot használsz el egy évben! Ha 100 db helyett csak 10 db-ot, akkor már érdemes volt elhatároznod magad!
Mindig lesznek, akik nálad jobban csinálják, akik elkötelezettebbek, és kitartóbbak. Légy hálás értük, mert helyetted is dolgoznak!
Mit tettem én a környezettudatosság jegyében?
- Tízórai csomagolás
A tízóraikat évekig használható szalvétába csomagolom. Igaz, ez is tartalmaz műanyagot, de ezzel lényegesen kevésbé terheljük a Földet, mintha folpackba vagy alufóliába csomagolnánk!
- Vásárlás
Amit lehet, helyben vásárolok (húst, zöldséget, gyümölcsöt helyi termelőktől), rendszeresen online rendelem a többi élelmiszert. Ha paicra megyek, viszem a kosaram, és már tüll-zacskókat is rendeltem Ledorkától.
- Eldobható termékeket igyekszem többször használhatókra cserélni. Ilyen a kozmetikei vatta, a fenti képen láthatod frottír anyagból. De a konyhai papírtörlőket is textilre cseréltem. Mindig van nálam textilzsepi is, ennek ellenére kiadós megfázásnál még a papírzsepit részesítem előnyben.
- A takartás során minimális vegyszert használok, ebben nagy segítségem a – Wixi takarító kendők. Lépj be a FB csoportba, ha érdekel a vegyszermentes takarítás!
3 dolog, amit még 2016 utolsó napjaiban megtanultam – 2.rész: adj egy esélyt!
- Petpalackok és műanyag kulacsok helyett üveget használok. Persze én már tudok rá vigyázni 🙂
- A szemetet évek óta szelektíven gyűjtjük, és ebben az sem tud megakadályozni, hogy napról napra megtapasztaljuk, hogy a lehetőségek nemhogy bővülnének, de egyre nehezebb a dolgunk ezzel kapcsolatban. Fogynak a gyűjtőhelyek, akadozik a szemét elszállítása, és a zacskók is egyre nehezebben pótolhatók.
A poszt végére egy bónusz jó tanács:
Keresd a kapcsolatot olyan emberekkel, akik hozzád hasonlóan gondolkodnak!
Gyere a Szimplantra! KATT IDE a programért!
A Szimplanton én is ott leszek, sőt, lesz lehetőséged arra is, hogy kérdezz tőlem 🙂
Szeretettel várlak!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Játéktárban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!