Akik már készítettek lapbook-ot, azoknak nemigen lesz gondjuk ezzel sem, ellenben akik először adják a fejüket lapbook-készítésére, azoknak itt egy kis segítség hozzá.
A Szent Márton lapbook-ot bátran ajánlom iskolákba is, mert nem bonyolult elkészíteni, kevés benne a színes oldal, és akad benne kutatómunka is. Ezeket csoportokra bontva is ki lehet dolgozni, sőt az egész lapbook is elkészíthető csoportmunkában, és faliújságra kitehető.
A borítója így néz ki——>
Igyekeztem Márton szent életét is kiemelni, ezért is választottam olyan képet, ahol éppen a legismertebb cselekedete látható: köntösét megfelezi egy koldussal. A képet kiszínezhetik a gyerekek. Egyúttal beszélgetést is kezdeményezhetünk arról, hol találkoztunk már hasonló cselekedettel, mi mikor, milyen helyzetben tudunk segíteni embertársainknak.
Érdemes szót ejteni arról is, hol találkozunk még a köntössel (Jézus köntösére is sorsot vetnek, jelképek, Mikszáth Kálmán: Beszélő köntös, stb), miért olyan értékesek, mit jelent, ha egy darabból volt varrva, stb.
A következő, belső oldalalakon a térképen jelöljük be Szombathely városát, és azokat a településeket, melyek a nevükben őrzik Márton emlékét. Ez remek alkalom a kutatómunkára.
A másik térképen látható a Szent Márton zarándokút vonala, itt érdemes végigbeszélni, miért is Tours-ból indul…és az állomások miként kapcsolódnak a szent életéhez?
Az élettörténetét kis lapokból fűzött füzetkébe írhatjuk. Akár az előre kinyomtatott lapokat is felragaszthatjuk, de a gyerekek is végezhetnek gyűjtőmunkát, ekkor azok az adatok kerülhetnek a lapokra, amiket a gyerekek érdekesnek tartanak.
A népszokások gyűjtését szintén végezhetik a gyerekek, vagy használhatók az előre megírt sablonok.
A lapbook-ot díszíthetik a gyerekek rajzai, de Mártonról készült műalkotásokat is ragaszthatunk bele. Jó alkalom utánanézni, mely festők festették meg Márton alakját, illetve mely templomokat díszítik ezek a festmények, szobrok.
Gyűjtsünk szólásokat is a jeles nappal kapcsolatban! Ha kicsit lazábbra engedjük a gyűjtés körét, ide kerülhetnek a libákkal, borral, ősszel kapcsolatos szólások, közmondások is!
A Szent Márton ábécé lehet társasjáték is, ekkor lefordítjuk az összekevert kártyákat, és mindenki sorban húz egyet. A kihúzott betűvel kell kapcsolatba hozni Szent Mártont. Pl: k-koldus, neki adta a köpenye felét. sz-Szombathely – itt született, stb.
A hátsó oldalon egy képregény kapott helyet, ez kicsit nehezen olvasható ebben a méretben, ha a méretet nagyobbra veszem, akkor a kép látja kárát. Sebaj, kiválóan meg tudják ám rajzolni a történetet a gyerekek is!
Ha még nem töltötted le a Szent Márton lapbook-ot, iratkozz fel a hírlevélre, és ebben találod a hozzá tartozó linket!
FELIRATKOZOM A HÍRLEVÉLRE, ÉS LETÖLTÖM A LAPBOOK-OT!
Fel vagyok íratkozva a hírlevélre, kapom is őket, de amiről a Márton-napi lapbookot letölthetném, az épp nem érkezett meg. Mit tehetnék?
Kedves Ildi!
Nézd meg másik mappákban is…Ha ott sem találod, akkor javaslom másik levelező használatát. A citromailből pattan vissza a legtöbb hírlevelem….:(((