Szerintem nincs ovis gyerek, aki ne ismerné a három kismalac történetét a házépítéssel.
Ezért is döntöttem úgy, hogy ezt a mesét muszáj feldolgozni!
Felettébb sok bölcsesség bújik meg a történetben, különösen így, felnőtt szemmel újra olvasva.
A kismalacok számára már a mese elején megszűnik a Mama-hotel intézménye, muszáj a saját lábukra állniuk. Aztán a házépítés során mindegyik más-más hozzáállásról tesz tanúságot, ezt nemigen kell ecsetelnem. Viszont összetart a három testvér, és a lébecolóknak van hová menekülniük.
Papírtányérokból elkészítettük a malac-testvéreket, és a farkasunk csinos, ám ijesztő orrot kapott. A papírtányérokat sűrített tejes festékkel festettük be, gyönyörűen csillogtak.
A festék egyszerűen elkészíthető: sűrített tejbe ételfestéket keverünk.
Farkasunk orrát tojástartóból készítettük el.
Kismalacok is készültek tojástartóból, a házikók pedig szívószálból (szalma), spatulából (deszka) és Legóból (tégla)
Könnyű dolga volt a farkasnak a szalmaházzal, elfújta egykettőre. A deszkával már megküzdött, de a téglaházzal nem bírt el.
A szalmaházból megmaradt szívószálakból kismalac-mozaik készült. Nagy koncentrációt igénylő feladat, egy hétig dolgoztunk rajta.
A lapbookban találtok nyomtatható, számolós-dobókockás játékot,
ezen kívül árnyékos párosítót, finommotorikát fejlesztő lapokat, átírható szavakat, puzzle-t.
A szókincs fejlesztését célozza a malac-család elnevezését tanító sablon, és a malacos szólások-közmondások megismerése.
A kisgyermekek számára nagyon fontos, hogy tisztában legyenek érzéseikkel, és meg tudják fogalmazni, mikor milyen érzés kerítette hatalmába őket – ehhez is segítséget találsz, amikor a kismalacok érzéseit kell felismerni, megnevezni. Amikor felolvasod a mesét próbáljátok elképzelni, melyik helyzetben mit érezhettek a malackák.
- édesanyjukkal éltek, gondok nélkül
- elbúcsúztak édesanyjuktól
- felépült a házuk
- bekopogott a farkas
- összedőlt a ház
- segítséget kaptak a testvéreiktől
- rájöttek, hogy csak a téglaház nyújt biztonságot
Számolós-dobókockás játék is segíti a mennyiségekkel való ismerkedést.
A képen két játékos játszik egyszerre, de játszhatják többen is. Ekkor még egy adag kártyalapot nyomtassunk ki, vagy használjuk a számokkal ellátott kártyákat is.
Mindenki kap 6-6 kártyát.
Két dobókockával dobnak a játékosok.
Dob az első játékos….tegyük fel, egyik kockával négyet, másikkal hármat dobott. Választhat, hogy összeadja vagy kivonja a két értéket. A választott értéknek megfelelő kártyáját lefordítja. Utána a következő játékos dob. Egyik kocka négyet, másik hatot ér, ismét választhat, hogy a tíz vagy a kettő malacot ábrázoló kártyáját fordítja le. Ha nem tud lefordítani, akkor tovább adja a kockát.
Az nyer, aki előbb lefordította az össze nála lévő kártyalapot. A kártyákat megrajzolhatod te is, de természetesen meg is tudod vásárolni a többi játékkal, feladatlappal együtt, melyekből a hét végére egy Három kismalac lapbook állítható össze.
A színek felismerését is begyakorolhatjátok, ráadásul a gyerkőc aktív részese lesz a lapbook elkészítésének, hiszen vág, színez, ragaszt…
Igaz, nem olyan, mintha te nyomtatnád ki, de ezerszer értékesebb a pici kezek munkája! 🙂
Játékötlet a színkártyákhoz:
Lefelé fordítva egy pakliban letesszük középre.
Sorban felfordítunk egyet-egyet, majd aki felfordította, az mond egy gyümölcsöt-zöldséget, ami a kártyával megegyező színű. Lehet úgy is játszani, hogy egy tárgyat mond, ami a szobában látható. Ha tud mondani valamit, övé a kártya, ha nem sikerül, visszatesszük a pakliba. az nyer, akinek több kártyája lesz a végén.

A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!