Ebben a sorozatban azt szeretném megmutatni, hogyan is készül egy lapbook.
Igazából azért nehéz ezt pontosan leírni, mert a lapbook egy kreatív műfaj, tehát nem arról szól, hogy valaki feltesz egy kérdést, te leírod a választ, majd utána ellenőrzöd, hogy jól válaszoltál-e….és ha nem, akkor minusz egy pont.
Nem. A lapbookban lényegében nincsenek rossz válaszok, és pont ettől csodálatos eszköze a tanulásnak. Pontosan azt tükrözi, amit a gyermek éppen tud, vagy éppen megtanul.
Arra gondoltam, egy konkrét lapbook elkészítésén vezetlek végig, és talán te is kedvet kapsz hozzá, hogy továbbiakat készíts!
Első lépés a téma kiválasztása, ebben az esetben Berg Judit: Rumini című meséjét választottam. Azért gondoltam erre, mert sok iskolában kötelező olvasmány, és tapasztalatom szerint ma kétféle feldolgozási mód létezik az iskolákban:
- Írd le a fejezetek tartalmát, és rajzolj hozzá!
- Vásárolj egy olvasónaplót és felelj a kérdésekre!
Sajnos egyiket sem tartom szerencsés megoldásnak.
Ha elolvastad a Ruminit, te is beláthatod, hog a fejezetek tartalmát leírni nem egyszerű. A regény izgalmas, fordulatos, egy gyerek nemigen tudja, mit is kellene belőle kiemelni, miről kell írni az elején, hogy a végén is értelmes legyen. Ráadásul más szavakkal leírni ugyanazt…hiszen Berg Judit leírta már egyszer, nem is akárhogyan!
A kérdezek-felelj! típusú olvasónaplókkal pedig az a bajom, hogy túlságosan didaktikusak, és nem az élményre koncentrálnak, hanem arra, hogy a szöveget tudja-e értelmezni a gyermekünk.
Egy lapbook készítése során azonban elengedhetjük a fantáziánkat, és úgy dolgozhatjuk fel a regényt, ahogy a gyermekünk számára érthető, izgalmas, és saját produktum lesz a kezében 🙂
Először is, nézzük, mi kell a lapbook elkészítéséhez!
Semmi extra, csupa olyan dolog, ami egy átlagos háztartásban is fellelhető:
olló, kapcsok, jancsiszeg (milton kapocs), tűzőgép, ragasztó
Ezen kívül: toll, színes ceruzák, filctollak
És egy karton mappa – ennek elkészítéséhez ITT találsz bővebb útmutatást!
A továbbiakhoz most konkrét segítséget adok, de természetesen kedved szerint tudod alakítani: változtass rajta, vagy hagyd ki, illetve egészítsd ki, ahogy neked tetszik!
Minden olvasmány előtt javaslom, hogy add a gyerek kezébe a könyvet, engedd, hogy megfogja, nézegesse, megszagolja, egyszóval hadd érezze!
Az első napi feladatok most csupa olyan feladatot tartalmaznak, amihez még nem kell elolvasni a könyvet!
INNEN nyomtattam egy könyv sablont, ezt kivágtuk, ebből készült a Rumini adatok című sablonja. Ebben összeírtuk a könyv címét, íróját, illusztrátorát, kiadás évét, oldalszámát, fejezeteit, és megnéztük a képeit.
A képek alapján már látszik, hogy a könyv főszereplője egy kisegér lehet.
Egy kicsit körbejárjuk, milyen is egy kisegér….szólásokat, közmondásokat gyűjtünk, illetve összeírjuk, mi mindent tudunk az egerekről: mivel táplálkoznak, mekkora a testének hossza, súlya, milyen színe van, milyen hangot ad ki, melyek az ellenségei, stb.
Ezekhez le tudod tölteni a sablonokat, és úgy készíthetitek el, ahogy nektek tetszik.
Ezeket kinyomtatjuk, kitöltjük, majd összekapcsolom, és egy dobozban tartjuk addig, amíg az összes sablon el nem készül. Csak a legvégső lépés lesz, hogy a mappába ragasztjuk ezeket a sablonokat!
A címlapot elkészíthetitek az elején is, ezt rá lehet ragasztani a mappa elejére!
A feladatokat és a sablonokat letöltheted a hírlevélben érkező linkről.
Ezek a sablonok érkeznek ma – lássuk, melyiknél mi a feladat!
Szólások-közmondások – kereshettek továbbiakat is, vagy a beírt szólások jeelntéseit írjátok az üres egerekbe! Ha továbbiakat kerestek, a jelentést írjátok az egérkék hátuljára! Én színes (sárga) fénymásolópapírra nyomtattam az egereket, így vidámabb, színesebb lesz a lapbook is!
A nyitott, üres könyvekbe írjátok bele azokat a meséket, könyvcímeket, melyekben egerekről olvastatok, illetve Berg Judit többi meséjének a címeit is összegyűjthetitek!
Az “Egy kisegér…” sablonból könyvet fűzhettek, melyben összegyűjthetitek mindazt, amit egy egérről tudni lehet. Ebből két lapot találtok majd. Én a másikat színes fénymásolópapírra nyomtattam, így a könyvünk is színes lett – egy lap fehér, egy lap zöld.
A címlapra ragaszthatjátok a színezhező egeret, de természetesen a gyerkőc is lerajzolhatja Ruminit olyannak, amilyennek elképzeli.
Gondoltam a kistesókra is, nekik egy egeres csipeszes-számolót készítettem a mai napra.
Első változat: amelyik gyerkőc még nem ismeri a számokat, 1-6-ig dobókockákkal jelölheti az egerek számát.
Második változat: 1-12-ig készült, itt már számokkal jelöljük az egerek számát.
Ezeket a lapokat érdemes laminálni nyomtatás után, de kartonlapra ragasztva is tökéletes lesz.
Ha szeretnéd letölteni a sablonokat, iratkozz fel a hírlevélre! Ha már feliratkoztál, nemsokára a fiókodban lesz!
Folytatás következik holnap!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!