Közeleg a téli szünet, na meg a legbékésebbnek vágyott ünnepünk, a karácsony! Mindannyian arra készülünk, hogy ez egy igazi családi ünnep legyen, békében, szeretetben. A legtöbb szülő számára a gyerekek közötti veszekedés jelenti a legnagyobb félelmet ebben a készülődésben. És persze nem csak karácsonykor! Vajon mit tehetünk, hogy minél kevesebb legyen a vita, veszekedés, esetleg tettlegességig fajuló összetűzés a testvérek között?
Először is, nyugodj meg, teljesen normális, hogy a gyerekeid között konfliktusok vannak. A család az a terep, ahol ő megtanulja kezelni ezeket. Azonban nagyon jó, ha résen vagy, és segítesz neki ebben a tanulásban!
- Ne akarj olyan testvéreket, akik SOHA nem veszekednek! Egyrészt, mert olyan nincs, másrészt mert a veszekedés mindig egy lehetőség a szociális képességek gyakorlására! Annak a jele, hogy a gyermeked a saját igényeit is szeretné képviselni – csak még nemt udja ennek a helyes módját!
- Ne próbálj igazságot tenni! Nem vagy ítélőbíró, hanem szülő. Hiába figyeled őket árgus szemekkel egész nap, akkor sem fogod látni, ki kezdte! Ehelyett inkább abban segíts nekik, hogy azonosítani tudják a problémát. Andris nem hagyja játszani Palkót, lerombolja a várat, amit Palkó épített – Palkó pedig odacsap az építőkockákkal. De vajon, miért nem hagyja Andris Palkót? Egy lehetséges ok, hogy ő is szeretne játszani, csak ezt a vágyat nem tudja még azonosítani magában. Te ezek megtalálásában segíthetsz nekik.
- Ne oldd meg helyettük a problémát! Ha ugyanis megoldod, akkor lényegében nincs megoldva – nem engeded, hogy valami olyasmit megtanuljanak, amire az életben nagy szükségük lesz!
- Fogadd el mindkét testvér érzéseit! Azt is, aki látszólag elsőnek ütött, meg annak az érzéseit is, aki csak visszaütött! Amíg nem érzed át mindkét testvér helyzetét, addig nem vagy alkalmas arra, hogy segítsd őket a megoldáshoz vezető úton! Ehhez néha neked is idő kell! Nem baj, várd ki!
- Legyenek szabályok! Ezeket neked kell megalkotnod. Például verekedni nem szabad! Akármi is a probléma, másképpen kell elrendezni. Ha meghallod, hogy valami konkfliktus kezd kibontakozni a gyerekszobában, a legjobb, ha csak csendben figyelsz. Azonban rögtön lépj közbe, ha verekedést hallasz! Egyszerűen válaszd szét a kiskakasokat, várd meg, míg lecsillapodnak, és utána kezdjetek a megoldáson dolgozni!
- Legyenek közösek a játékok! A legjobb módja, hogy megtanuljanak osztozni a gyerekeink, ha a legtöbb játék közös a testvérek között. Nyilván kell, hogy legyenek saját játékai is, de ebből legyen kevesebb! Mi nagyon figyeltünk erre, és karácsonykor a legtöbb ajándék közös ajándék volt: társasjáték, LEGO, stb, mindegyikre minimum két gyerek neve volt írva…jó, nálunk nem volt nehéz megoldani 🙂
- Legyen olyan hely, ahová el tud vonulni! Biztosan te is tapasztaltad már, hogy ha huzamosabb ideig együtt vagy valakivel, egy idő után szükséged van a magányra. Egyszerűen telítődtél, és elég volt a másikból. Ez nem gond, olyankor tudod feldolgozni a kettőtök közötti kapcsolat pozitív hozadékát is. Szóval nem várhatod el, hogy a testvérek folyamatosan együtt játsszanak, egy légtérben legyenek konfliktusok nélkül. Szükségük van arra is, hogy magukban lehessenek, illetve kettesben valamelyik szülővel! Ezért van az, hogy a kis lakásokban élő családokban sajnos gyakrabban van veszekedés a testvérek között. Ha ti is kis lakásban éltek, menjetek gyakrabban sétélni!
7+1 Papolás helyett mesélj, mesélj, mesélj – persze nem mindegy, hogy mit! A népmesék hihetetlen sok konfliktus megoldására adnak mintát, és pont azokra, melyek a gyerekek életében központi szerepet töltenek be. Kisebb gyerekeknél nagyon jó módszer az is, ha a napi konfliktusokat meséled el nekik más szereplőkkel, és picit más körítéssel. Ha ők egy labdán veszekedtek, akkor a mesében a süntestvérek egy almán civakodnak például.
Ha több módszer is érdekel, ami segít a vidám, békés családi élet megteremtésében, akkor KATT IDE!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!