Már csak egy hónap, és itt a szeptember! Sok kisdiák és szülő várja izgatottan az ősz első napját. Van, aki biztos benne, hogy minden rendben lesz, de sokan vannak azok a szülők is, akik picit azért kételkednek ebben.
Van egy jó hírem:
Egy hónap alatt még rengeteget lehet azon dolgozni, hogy sikeres legyen az első tanév!
És elsősorban nem arra gondolok, hogy nyissuk ki a munkafüzetet, és gyakoroljuk be az első hetek feladatait. Éppen ez az, amit semmiképpen ne tegyünk!
Az iskolára való felkészülés intenzíven elkezdődik a nagycsoportban, azaz közel egy évvel az iskolába lépés előtt. Ezt az egy éves munkát nem lehet egy hónap alatt elvégezni!
Főleg, hogy az iskolaérettség leginkább az “érettségen” múlik, ami elsősorban egy olyan folyamat, amelyet a szülőknek, és fejlesztő szakembereknek is csak kevés esélye van befolyásolni.
Akkor mégis, mit tehetünk mi, szülők?
Összeszedtem 10 pontban 🙂
1. Igyekezzünk napirend szerint élni!
Tudom, nyár van, de sokszor látok ébren éjjel kettőkor is ovis korú gyerekeket, akiknek ezzel napokra felborul a megszokott életritmusuk. Vagy ami még rosszabb, ki sem alakul…Én nem mondom, hogy nyolckor irány az ágy, de minél kevesebb legyen a szülők igénye miatti virrasztás, pl. kerti parti alkalmával. A kisgyerekeknek nagyon fontos a megfelelő mennyiségű, és minőségű alvás!
2. Minden reggel beszéljük meg, mit fogunk csinálni aznap, és minden este beszéljük meg, mit csináltunk aznap!
Ha ez a szokás kialakul, és rögzül, akkor jó eséllyel olyan érzelmi biztonságot tudunk biztosítani számára, melyben meg tud nyílni, és megosztja majd velünk sikereit, kudarcait!
3. Itt az ideje, hogy gyermekünknek legyen valami feladata a házimunkák területén!
Ha eddig nem volt napi szinten segítenivalója, most legyen! 30 nap pont elég ahhoz, hogy megszokja, számítunk rá! Ez nagyban segíti azt is, hogy felelősen álljon hozzá az iskolában kapott házi feladatokhoz, és a táska összepakolásához is.
4. Ha van még olyan hangzó, amit nem ejt helyesen, keressünk nyáron is dolgozó logopédust!
Ha anyagi kereteink engedik, ne üljünk karba tett kézzel, hogy majd szeptembertől úgyis jár logopédiára…ezzel értékes időt veszítünk, hiszen most kevésbé van terhelve a gyerkőc, és te is jobban ráérsz vele nap mint nap gyakorolni, mint majd szeptembertől. (arról nem beszélve, hogy nemigen láttam még sulit, ahol szeptemberben el is kezdődik az érdemi logopédiai foglalkozás az elsősökkel)
5. Ha még nem tettük volna meg, itt az ideje, hogy látás – és hallásvizsgálatra vigyük!
Nem is sejted, hány olyan esetet láttam már, amikor év végére érve derült ki, hogy a gyerkőc annyira nem hall jól, hogy hallókészüléket kell viselnie! És pont a nagyon okos gyerekek tudnak a legtovább kompenzálni, kitalálni más úton módon azt, amit nem hallottak jól.
A látás a halláshoz hasonlóan sokáig kompenzálható. A gyerek csupán fáradékonyabbá válik, nem tud koncentrálni – ennek hátterében is állhat látásprobléma.
Mindkét vizsgálattal kényelmesen végzünk egy hónap alatt – megéri!
6. Időben lássunk neki a szoba átalakításának, ha erre szükség van! Beszéljük meg együtt, hol legyen az íróasztal, a kislámpa, stb!
Vásároljuk meg együtt a tanszereket is, és hagyjuk, hadd ismerkedjen velük! Bontsuk ki nyugodtan a logikai készletet, játsszunk vele, ugyanígy hadd ismerkedjen meg a számolópálcikákkal, számolókorongokkal is!
7. Tanítsd meg kezet mosni, WC-t használni, és persze evőeszközzel enni!
Azt hinnénk, ezek alap-dolgok, és elvileg már minden nagycsoportos tudja, de én dolgoztam iskolában – láttam, amit láttam. 🙂
Az oviban még a dadusok elkísérik a gyerekeket a mosdóba, és az óvónéni is jobban figyel a gyerekekre. De a suliban egy olyan tanító nénije lesz, akinek esetleg egy negyedik osztálya volt pár hónappal ezelőtt. Nagy feladat neki is átállni a kisebbek igényeire. ráadásul egyedül lesz, és nem lesz arra kapacitása, hogy a kézmosást ellenőrizze.
8. Tanítsd meg a lakcímeteket, telefonszámotokat, és a szülei nevét!
Idegen környezetbe kerül, nem lesz lakat a suli kapuján…nem árt tudni!
9. Rendezzetek otthon próbatízórait!
Szintén tapasztalat: a gyerekek nem mindig tudják, mit csináljanak a maradék zsemlével, hogyan lehet gyorsan, egyszerűen visszacsomagolni. De sokan el sem jutnak eddig: nem tudják, hogyan nyílik az uzsonnás dobozuk! A próba tízóraizás viszont buli lesz, hidd el!
10. Ugye tud egyedül öltözni? Gombolkozni, cipzárt felhúzni, cipőt kötni?
10+1 Sok -sok hasznos játék, de ezekről majd holnap!
Szeptemberben lesz elsős a gyermeked? Akkor ezt neked írtam! Remélem, semmi új nem lesz benne :)https://gyereketeto.hu/szervezes/iskolakezdes-mit-tehetunk-hogy-minden-rendben-legyen
Posted by Gyereketető on 2014. július 30.
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Örülök, hogy rátaláltam erre az írásra,6 éves a lányom,de nagyon félénk retteg a tömegtől ezért félek,hogy mi lesz a suliban. Főleg a szünetben,(zsivaj,rohangálás,nagyok….?4)