Mitől lesz működőképes a családi életünk?
Először is, tisztázzuk, mire gondolok, amikor a családi élet kifejezést használom!
Nos, elsősorban arra, hogy minél kevesebb mély konfliktus alakuljon ki a családtagok között. Nyilván konfliktusok nélkül nincs élet a földön, és ez teljesen igaz a családtagokra is. Sokszor könnyebben elviselünk egy nehéz természetű kollégát is, mint a saját dackorszakban lévő, vagy éppen kamasz gyerekünket.
Az azonban már nagyon nem mindegy, hogy mit kezdünk ezekkel a konfliktusokkal…hagyjuk, hogy elmérgesedjenek, vagy megpróbáljuk megbeszélni, megoldani őket.
Állandó kapkodás reggel, veszekedés este, zűrzavar, rohanás, rendetlenség…hmm…ki érzi jól magát egy ilyen közegben? Pedig csak rajtunk múlik, hogy ne így legyen!
Összegyűjtöttem 20 olyan dolgot, ami abban segít, hogy hatékonyabban működjön a családunk egésze.
Kevesebb konfliktus legyen a családtagok között, és ezeket békés eszközökkel tudjuk megoldani.
Nézzük, melyek azok a területek, amelyek ehhez segítenek hozzá bennünket!
A sorrend nem fontossági sorrend, bár az első helyre a legfontosabb dolog került, ez biztos!
1. A szülők jó kapcsolata – amíg a szülők között állandó feszültség van, addig a család nem fog működni. Segítséget kérni nem szégyen, hanem az erő jele, és igenis sokkal többször van megoldás, mint azt gondolnánk!
2. Családi naptár – a mai ember számára az időbeosztás kulcskérdés. Fontos, hogy mindenki képben legyen, természetesen a gyerekek is, amint erre már éretté válnak.
3. Mondj igent, amikor csak lehet! Néha kapásból azt mondjuk, NEM….pedig simán lehetne IGEN is.
4. Alakítsatok ki családi hagyományokat, és őrizzétek meg ezeket!
5. Aludjatok eleget! A szülők is, és a gyerekek is – tudom, ez is nagyon nehéz, de hidd el, nem annyira, mint gondolnád! Így aludj többet! Ötletek a gyerekek alvásához!
6. Tárgyak helyett az élményekre koncentrálj!
7. Alakítsatok ki telefonmentes zónát és időszakokat! ITT találsz ötleteket a magad számára, ITT pedig a gyerekek szokásairól írok.
8. Legyen minél több étkezés közös étkezés! Tudom, ez sem egyszerű – ITT elolvashatod, milyen klassz dolog a közös vacsora, ITT pedig ötleteket találsz, hogy könnyebb legyen elkezdeni!
9. Közös játék – lehetőleg minden nap! A Gyereketetőn rengeteg játék – ötlettel várlak 🙂
10. Tanuld meg, hogyan fejezheted ki az érzéseidet, és tanítsd meg erre a gyermekedet is! Segítsget találsz ITT.
12. Meséljétek el, mi történt veletek!
13. Legyenek kialakult rutinjaitok az esti és reggeli időszakokra! Ötletek ITT, ITT, ITT, ITT
14. Osszátok meg a házimunkákat! – Montessori és a házimunka, plusz egy ötlet ITT
15. Használjátok otthon a bűvös szavakat: kérem, köszönöm, légy szíves, stb.
16. Szabad hibázni – ugye nálatok is?
17. Mesélj minden este – sose maradjon el esti mese azért, mert nem pakolták el a játékokat! A játékok elpakolásának és az esti mesének semmi köze egymáshoz!
18. Hallgassatok zenét!
19. Legyetek csendben is!
20. Tartsatok családi megbeszélést minden héten! – Amíg a gyerekek még kicsik, addig csak kettesben! Aztán ahogy nőnek, vonjátok be őket is minél több közös döntésbe!
Szeretettel várlak a Montessori az otthonodban tanfolyamon is, melyben a fenti 20 dolog közül 13 kerül terítékre, és mindegyikhez konkrét, megvalósítható segítséget is kapsz 🙂
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Kedves Virág!
A 10. pontnál lévő linkre kattintva a “Hogyan fejlesztheted gyermeked érzelmi életét?” című írásod jön be. Hogyan tudom letölteni a hozzá tartozó érzelemkereket?
Kérlek segíts!
Köszönöm előre is
Szia!
A letöltető anyagok egyszerű megtalálásához készítettem egy videós segítséget.
Itt tudod megnézni:
https://www.youtube.com/watch?v=8IZpu8lTw8w
Remélem, így már sikerrel jársz!
Szia!
Köszönöm szépen. Teljesen leblokkolhatott a gondolkodásom, hiszen ismerem ezt a “menetet”. Természetesen sikerrel jártam.
Köszöönm a visszajelzést, örülök, hogy megtaláltad!