Vannak gyerekek, akik olyan erős nyomatékkal írnak vagy rajzolnak a papírra, mintha elfeledkeztek volna arról, hogy már nem a kőkorszakban élünk, ahol valóban kőbe vésték a fontos dolgokat.
Ennek legtöbbször az az oka, hogy a gyerekek korán fognak a kezükbe ceruzát, és még nem elég erős a kis kezük a helyes ceruzafogáshoz. A kis ujjaik csontosodása nem fejeződött be, emiatt még a finommotorikus mozgásuk nem tökéletes. Így aztán extra erőbevetést kíván tőlük a ceruzával való munka.
Mit tehetsz ilyenkor?
Ez nagyban függ attól, hány éves a gyermeked. Ha még nem iskolás, akkor azt javaslom, próbáld meg legalább otthon elkerülni a ceruza használatát, és inkább zsírkrétát, ecsetet adj a gyermeked kezébe! Ezen kívül pedig a finommotorikus mozgások fejlesztése is kapjon kiemelt szerepet a hétköznapokban is! Ehhez EZEKEN a linkeken kapsz ötleteket.
Amennyiben már iskolába jár, akkor ez nem fog működni, a matekleckét nem készítheti ecsetvonásokkal.
Ami sokszor gyors megoldást eredményez:
1. Rotring ceruza
Akármilyen hihetetlen, de működik. Mivel a hegye nagyon könnyen törik, a gyermek ösztönösen érzi, hogy nem szabad annyira rányomnia a papírra.
Bár gyors megoldás, de nem elegendő! Ugyanis így még jobban erőlteti a kis kezét, tehát pillanatok alatt elfárad az írásban.
Nemsokára jönnek a hosszú távra szóló ötletek! ( 4-8-ig számozott ötletek )
2. Füzet alátét
Ezt a papírboltok forgalmazzák, egy műanyag lap, amit a füzetlap alá tehetsz, így csak egy oldalon üt át a ceruza nyoma. A Gyereketető – meséld el, mutasd meg! csoportjában egy tanító néni a gabonapelyhes dobozt javasolta erre az esetre, az úgyis a kukában landolna, és még kellemes érzéseket is ébreszt a gyerekekben.
3. Kicsi ceruza
Ez is a “nem hiszem” kategória, pedig egy próbát megér, a kicsi ceruzát sokkal könnyebb jól fogni, ezáltal egyszerűbb az írásmozgásra koncentrálni. Tanulság: ki ne dobd!
4. Nívea
Igen, jól olvastad! Egy ablakfelületre, vagy tükörre Níveával, vagy más jó zsíros krémmel rajzolni, írni különlegesen jó móka! Ráadásul lazítja a vállövet, a csuklót, így aztán azt a tapasztalatot szerzi a gyermek általa, hogy az írás és a rajzolás nem erőből megoldandó feladat!
5. Csipeszelés
Mindenféle olyan tevékenység, amelyhez csipeszt lehet használni, fejleszti az ujjak mozgását! A csipeszt meg kell nyomni, tehát erőt kell kifejteni hozzá, és el kell engedni, azaz lazítani kell az ujjakat! Ez a torna nagyon hatékony fejlesztés!
Csipeszes játékötleteket ITT találsz.
6. Rajzolás lufira
Mutass egy gyereket, aki ha lufit lát, menekül…naugye! Éppen ezért, ha lufira kell írni, azt szívesen megteszi, míg ha papíron, vagy a füzetben kell gyakorolnia, hát az nem teszi boldoggá. Ráadásul a mennyiségi gyakorlás szinte semmit nem is használ. A lufira óvatos, meggondolt mozdulatokkal lehet írni, és a ceruzát rányomni semmiképpen nem szabad, különben kidurran.
7. Lábos-írás
Fogj egy fazekat, és köss a tetejére egy papírt! Erre a papírra kell írni, vagy rajzolni – nyilván ezt a tevékenységet jó valamilyen történetbe ágyazni, én a Kőleves című mese feldolgozásához használtam.
A papírt kösd a fazék tetejére, és erre a lapra kell írni vagy rajzolni, esetleg feladatot megoldani!
+1. Ujjgyakorlatok
Ezen a linken találod a gyakorlatok első részét, a következő részt pedig hétfőn töltöm fel!
A Gyereketető oldal már nem frissül, az új tartalmakat a Skillo.hu oldalon éred el. A Gyereketető oldal korábban ingyenes anyagait a Skillo Klubban találod meg, erről IDE KATTINTVA olvashatsz. A Skillo.hu oldalon továbbra is sokféle ingyen letölthető játékötletet osztok meg veled, ha szeretnéd ezeket megkapni, akkor itt megadhatod az adataidat, és fel tudsz iratkozni a Skillo leveleire!
Virág! Azt tapasztaltam a lányomnál (első osztályos), hogy ha vékonyabb ceruzával ír, akkor jobban nyomja, mint ha vastagabbal. Sajnos a tanító néni azt kéri, hogy a vékonyat használják… én itthon szoktam neki mondani, hogy inkább a vastagabbal írjon.
Ezek nagyon jó ötletek!! 🙂 Kipróbálom majd őket a leánykámnál, kivéve a lufisat, mert lufifóbiája van: mi van, ha kidurran és hangos lesz…